دلتا/ در دنيا فواره‌هاي بسياري وجود دارند که اغلب دست ساز هستند اما فواره فلاي گيزر يکي از زيباترين فواره‌هاي جهان است که به طور طبيعي به وجود آمده و امروزه به يک جاذبه گردشگري مهم در ايالت نواداي آمريکا تبديل شده است. شايد ظاهر اين فواره رنگارنگ، بسيار زيبا و منحصر به فرد باشد ولي بايد بدانيد که اين ظاهر عاشقانه، در درون، به معناي واقعي گرمتر از جهنم است! با بخش گردشگري مجله دلتا همراه باشيد.

اين فواره چگونه به وجود آمد؟
فواره فلاي رانچ گيسر، تا يک و نيم متر بالا مي‌رود. اين فواره در منطقه‌اي خصوصي در Black Rock Desert ايجاد شده است. فواره‌اي که ناگهاني ايجاد شد اما امروزه يکي از ديدني‌ترين نقاط جهان است. فواره فلاي نودا، پيش از اين که به شکل امروزي دربيايد، تنها چند تکه سنگ در کنار هم بود.

در اوايل دهه ۱۹۰۰، کارگراني در اين منطقه شروع به حفاري چاه کردند. چاه که عميق‌تر شد، آب‌هاي زير زميني با فشار زيادي، از چاه بيرون زدند. از آن جايي که به مرور زمان، اين چاه املاحي را با خود بيرون مي آورد باعث ايجاد صخره‌هاي رنگارنگ شد. همين صخره هاي رنگارنگ است که امروزه، گردشگران بسياري را به سمت خود مي‌کشاند.

حوضچه‌هاي آبفشان فلاي گيزر
کارگران براي حفظ آب‌هاي زير زميني، چندباري تلاش کردند تا چاه را ببندند اما اين تلاش‌ها، نتيجه بخش نبود. تا اين که بعد از تغييرات عجيب و غريبي که در سطح آبفشان فلاي نوادا ايجاد شد، تصميم گرفتند آن را به حال خود رها کنند. آبفشان‌ها خودشان با تغييراتي که به وجود آوردند، حوضچه‌هاي آب گرمي را پديد آمد که بر روي آن‌ها، جلبک‌هاي ترموفيليک شکل گرفته است. اين جلبک‌ها که زيبايي خاصي به اين آبفشان بخشيده‌اند، باعث ايجاد رنگ سبز در سطح صخره‌ها شده‌اند.

چطور به جاذبه فواره فلاي نودا برويم؟
فواره فلاي گيزر در ۲۱ مايلي شمال گرلاچ، در نوادا قرار گرفته است. براي رفتن به اين جاذبه بايد حواستان باشد که حتما پيش از وارد شدن به آن، از مالک اين منطقه اجازه بگيريد. فلاي نودا در يک محيط خصوصي واقع شده است و ورود به آن، بدون در نظر گرفتن اجازه صاحب زمين، از نظر قانوني، ممنوع است.

۵ حقيقت جالب درباره اين فواره:
فواره فلاي گيزر، سرچشمه ده‌ها آب گرم است که دماي بعضي از اين آب‌ها به ۲۱۹ تا ۲۸۶ درجه فارنهايت ميرسد.
تپه‌هايي که در اطراف چشمه‌هاي فلاي رانچ ايجاد شده‌اند، به تپه‌هاي “تراورتن” مشهورند. اين تپه‌ها، اساسا از ساختار کربنات کلسيم به وجود آمده‌اند.
فلاي گيزر يک چشمه داغ طبيعي نيست. اين فواره در سال ۱۹۶۴ براي پيدايش انرژي زمين گرمايي حفر شد. اين چاه که قرار بود نقطه‌اي براي پوشش انرژي زمين گرمايي باشد، با ايجاد فشار کارگران، به سمت بيرون فواره زد.
دليل رنگ‌هاي مختلف فلاي گيزر، کانسارهاي مختلف مواد معدني است. گوگردي که درون تپه‌هاي رنگارنگ فلاي گيزر وجود دارد، رنگ زرد خردلي را ايجاد مي‌کند. رنگ سبز اين تپه‌ها از جلبک‌ها و رنگ قرمز آن، از آهن نشات مي‌گيرد.
نوادا پتانسيل زمين گرمايي بيشتري نسبت به هر ايالت ديگر دارد و احتمالا، گرم‌ترين چشمه‌هاي کشور آمريکا، در اين منطقه باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar