کجارو/ سارايوو (sarajevo) پايتخت بوسني ‌و‌ هرزگوين است که بزرگ‌ترين شهر اين کشور نيز محسوب مي‌شود. اين شهر که شامل کانتون سارايوو، سارايووي شرقي و حومه‌هاي اطراف آن مي‌شود، قريب به نيم ميليون نفر جمعيت دارد و در قلب منطقه بالکان قرار گرفته است. سارايوو مهم‌ترين شهر بوسني و هرزگوين به‌لحاظ سياسي، اقتصادي و آموزشي است و مي‌توان اين شهر را به‌لحاظ فرهنگ، مد و هنر، تاثيرگذارترين شهر در منطقه بالکان دانست. سارايوو همچنين به‌دليل تنوع مذهبي شگفت‌انگيز خود، به «بيت‌المقدس اروپا» يا «بيت‌المقدس بالکان» مشهور شده است؛ به‌گونه‌اي که مي‌توان در اين شهر مسجد، کليساي ارتدکس، کليساي کاتوليک و کنيسه را در کنار هم مشاهده کرد.

گرچه اولين نشانه‌هاي حضور انسان در اين منطقه به ماقبل تاريخ باز مي‌گردد، سارايوو نخستين بار توسط دولت عثماني براي کاربري نظامي ساخته شد‌. موقعيت استراتژيک اين شهر، از سرگذشتي خونين و پر هياهو خبر دارد؛ تا آنجاکه سابقه طولاني‌ترين محاصره يک پايتخت در تاريخ جنگ‌هاي مدرن، به سارايوو تعلق دارد.

جاهاي ديدني سارايوو نيز بسيار متنوع‌اند و اين شهر امروزه به يکي از مقاصد گردشگري بالکان تبديل شده است. از اين ميان مي‌توان به کاروانسراي موريکا هان، پل لاتين و پيست مسابقات لوژسواري اشاره کرد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar