روزنامه شهروند/  همان‌طور که  نخستین‌بار در کتاب علوم راهنمایی خواندیم ماده از سه حالت جامد، مایع و گاز تشکیل شده است. جامدها شکل منظمی دارند و در موقعیت‌های مختلف شکل‌شان را حفظ می‌کنند. این مواد ثبات شخصیت دارند مگر آنکه تحت تأثیر نیرو و جبر بیرونی له شوند ولی با وجود خردشدگی، تن به تغییر فاز نمی‌دهند. اما مایعات  سست‌عنصرانی هستند که بسته به شرایط تغییر شکل می‌دهند و شبیه ظرفی می‌شوند که در آن ریخته شوند و با توجه به موقعیت‌شان مثل آبِ خوردن هر حالتی را تجربه می‌کنند.

گازها هم که سرگردان‌ترین حالت ماده هستند. در پوشش اکسیژن یا دی اکسید کربن می‌توانند بدون روادید مرزهای خوشبختی و رفاه را در نوردند و در هر فضا و شرایطی خودشان را بگنجانند و حتی به  کُرات دیگر  کوچ کنند. حالت چهارم ماده گربه‌ها هستند. آقای مارک آنتوان فردین توانست با دانش رئولوژی ثابت کند که این حیوان اغواگر  ترکیبی از جامد و مایع با توجه به شرایط است. یک گربه در زمان استراحت می‌تواند توی پارچ آب هم جا شود یا مثل پادری پهن و سپس جمع شود. این خاصیت میان فازی گربه باعث شده که بین سایر پت‌ها پادشاهی کند و به آنها فخر فراوان بفروشد. پس تعجب نکنید اگر گربه‌تان از درز پنجره به راحتی تردد می‌کند.


 آقای فردین بابت این کشف ارزنده در سال ٢٠١٧  جایزه ایگ نوبل را به خود اختصاص داد.  حالت پنجم ماده هم ما ملت شریف ایران هستیم. آن‌قدر  مقاومیم که تحریم و تورم و کرونا و دلار سر به فلک‌کشیده هم نمی‌تواند ساختارمان را به هم بریزد و تحت تأثیر هیچ نیروی داخلی یا خارجی تغییر شکل نمی‌دهیم و قهرمانانه حالت‌مان را حفظ می‌کنیم و خم بهابرو نمی‌آوریم. 


 حفظ حالت پنجم ماده افتخاری است که نصیب هر جماعتی نمی‌شود. گر چه این حالت ماده به دلیل پایین‌بودن دوز خوشمزگی و طنز هرگز کاندیدای جایزه ایگ نوبل نبوده ولی ما باید شاد باشیم و با همین فرمان پیش برویم تا شاید در کتاب فیزیک و زیست و تاریخ، با نام و نشان امت پوست‌سوسماری جایی برای خودمان دست و پا کنیم.

    میترا بخشی‌زاده

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar