نماد آخرین خبر

روش برخورد صحیح با همسایه آزاری

منبع
بيتوته
بروزرسانی
روش برخورد صحیح با همسایه آزاری

بيتوته/ ‌در صورتي که شما بتوانيد ارتباطي موفق و مؤثر با همسايه بد خود برقرار کنيد و در کنار آن از مهارت‌هاي رفتار قاطعانه، جرأت مندي و مهارت‌هاي ارتباطي برخوردار گرديد، مطمئنا به نتيجه مطلوب خواهيد رسيد. تلاش کنيد از هرگونه رفتار‌هاي هيجاني و احساسي در مقابل شخصي که همسايه آزاري مي‌کند، خودداري کنيد چراکه مي تواند مشکلات شما را دوبرابر کند.

راهکار‌هاي مناسب براي رفتار با همسايه مزاحم

تا جايي که ممکن است تحمل کنيد

ميزان دردسر ساز بودن همسايه تان را معلوم کنيد. چنانچه ازار و اذيت‌ي که ايجاد مي‌کنند، آنقدر زياد نيست، بهتر است که آنرا تحمل کنيد.

در صورتي که اوضاع تحمل ناپذير باشد، سپس وارد عمل شويد. به مراجع ذي صلاح مراجعه کنيد. پليس پاسخگوي شکاياتي مانند سر و صدا و مزاحمت‌هاي محله‌اي است. با تدبير و تامل، در صورت غيرقابل چشم پوشي بودن مشکل، آنرا با پليس در بين بگذاريد.

اعتراض با احترام

چنانچه در اين مرحله موفق نشديد، با نوشتن يک نامه يا اعتراض و درخواست محترمانه، از وي بخواهيد که رعايت کند. منظور از اعتراض کردن دعوا نيست، شما ميتوانيد در يک چهارچوب مسالمت آميز خواسته خويش را بيان کنيد.

بررسي رفتار خودتان

شما هم بهتر است که رفتار خودتان را بسنجيد، شايد ناراحتي پيش آمده ناشي از رفتار شما بوده و همسايه شما چندان در شرايط پيش آمده مقصر نيست. به هر جهت بهتر است که رفتار‌هاي خود را ارزيابي کنيد و متوجه خواهيد شد که در شرايط پيش آمده تا چه حد مقصر هستيد؟ در صورتي که خودتان را مقصر ناراحتي پيش آمده يافتيد، بهتر است که عادت‌ها و رفتار‌هاي خودتان را بررسي کنيد تا دفعه بعد مشکل پيش آمده تکرار نشود.

کلمات را به خدمت بگيريد

چنانچه رفتار خودتان را اصلاح کرديد، ولي مزاحمت همسايه تان مداومت پيدا کرد شايد بهتر باشد آرام آرام دست به عمل بزنيد. پيش از اين که بخواهيد سراغ فرآيند شکايت از همسايه برويد و به قانون متوصل شويد، بهتر است که مشکل تان را با خودش در بين بگذاريد. اين احتمال وجود دارد که همسايه تان متوجه نيست رفتارش تا چه حد براي شما مزاحمت ايجاد کرده است.

در قدم نخست چنانچه ترجيح مي‌دهيد با همسايه تان رودررو نشويد يا ساعات کاري تان جوري است که براي ديدن حضوري وي وقت خالي پيدا نمي‌کنيد بهتر است دست به دامن نامه نگاري شويد. تلاش کنيد در يک نامه با رعايت کامل ادب براي همسايه تان توضيح دهيد که چگونه رفتارش سبب مزاحمت تان شده است.

بهتر است پس از مطرح کردن مشکل براي حل آن راهکار پيشنهاد دهيد. به عنوان مثال اگر مهماني‌هاي همسايه تان شما را عاصي نموده به وي پيشنهاد دهيد به جاي وسط هفته، آخر هفته مهماني بدهد. لازم نيست نامه تان لحني کاملاً رسمي داشته باشد. هر چه قدر مودبانه‌تر و دوستانه‌تر بنويسيد احتمال اثربخشي نامه بيشتر مي‌شود. نمي‌توانيد حتي تصور کنيد که کلمات چه قدرتي دارند.

نامه‌اي بنويسيد

چنانچه بخاطر درگيري لفظي يا عصبانيت صحبت‌هاي تان با همسايه نيمه کاره ماند، ميتوانيد نامه‌اي با تمام جزييات در کمال ارامش و مودبانه بنويسيد. چنانچه تخته اطلاعات در ساختمان داريد اين نامه را روي آن نصب کنيد يا به مدير ساختمان بدهيد تا به شخص مذکور بدهد يا از صاحبخانه بخواهيد که اين کار را انجام دهد.

در اين نامه اگر نقض قانوني هم در رفتار همسايه ديديد، يادآوري کنيد، ولي حواس تان باشد يادآوري موارد قانوني به معناي تهديد نيست و حتماً اين موارد قانوني بايد با رفتار فرد تناسب داشته باشد نه اين که از عقايد شخصي و گرفتاري‌هاي ديگري سرچشمه بگيرد.

در دفاع از حقوق خويش بعنوان کسي که ماليات پرداخت مي‌کند، کرايه خانه ميدهد، و يک همسايه قانونمند است، ميتوانيد از همسايه مزاحم خويش شکايت کنيد، ولي نميتوانيد کاري کنيد که نهايتا نه تنها خللي به وي وارد نشود، بلکه منجر به بازداشت خودتان هم گردد؛ بنابراين اگر با پشت سر گذاشتن تمام اين مراحل دوباره ازار و اذيت‌ها و مزاحمت‌ها ادامه پيدا کرد، چاره‌اي براي شما باقي نمي‌ماند جز اين که خانه خويش را عوض کنيد و به جاي ديگري نقل مکان کنيد. هر چند شما با ميل و خواست خويش در يک چنين جوي قرار نگرفته ايد، ولي با اختيار خود که مي توانيد از تحمل اين شرايط نجات پيدا کنيد.

مواردي که براي کاهش سر و صداي مزاحم در آپارتمان بايد رعايت کنيم:

يک مرام نامه براي تمام ساکنان ساختمان تهيه کنيد و تمام موارد و خط مشي‌هاي آسايش و ارامش ساکنين را در آن ذکر کنيد.

به عنوان مثال ساعت‌هاي سکوت ساختمان، مصاديق صداي مزاحم مانند صداي بلند موزيک، ساعت‌هاي برگزاري مهماني و … بطور واضح معلوم کنيد. در صورت نقض اين سياست، تبعات آنرا توضيح دهيد. مثلا، تخلف نخست و دوم يک هشدار است، سوم جريمه و تخلف پس از آن ميتواند منجر به مجازات‌هاي شديدتر مثل شکايت يا اخراج احتمالي شود.

کفش‌هاي سخت يا پاشنه بلند را تنها بايد موقع خروج از ساختمان پوشيد. براي تردد در ساختمان بايد از دمپايي يا کفش‌هايي با کف نرم استفاده شود تا سروصدا به حداقل برسد.

از روشن کردن ماشين لباسشويي و جارو برقي در ساعات سکوت پرهيز کنيد.

از تجمع در محل‌هاي عمومي ساختمان دوري کنيد و زماني که در بالکن، راهرو، پلکان و اسانسور هستيد، سروصدا را به حداقل برسانيد.

براي صدا کردن کسي يا صحبت کردن با دوستان يا همسايه‌ها از تلفن يا آيفون داخلي استفاده کنيد. براي فراخواندن آن‌ها داد نزنيد و از پنجره يا بالکن با آن‌ها صحبت نکنيد.

موقع جابه جا کردن لوازم منزل آن‌ها را بلند کنيد، روي زمين نکشيد. از جابجا کردن لوازم منزل در ساعت‌هاي سکوت بپرهيزيد.

مهماني‌هاي شبانه خويش را بگونه‌اي تدارک ببينيد که تا پيش از ساعت سکوت به انتها برسد.

در ساعاتي که ديگران درحال استراحت هستند، مانند شب ها، ظهر‌ها و روز‌هاي تعطيل، سر و صدا توليد نکنيد.

کار‌ها و تعميرات ساختماني که سروصدا دارند را از ساعت ۹ تا ۱۳:۳۰، يا ۱۷ تا ۱۹ و در روز‌هاي غيرتعطيل انجام دهيد.

موسيقي هم تنها بايد در واحد خودتان شنيده شود. همسايگان مجبور نيستند صداي موسيقي شما را بشنوند.

اگر مراسمي داريد که تا ديرهنگام طول مي کشد، تلاش کنيد همه‌ي همسايه‌ها را در جريان قرار دهيد و در ساعت‌هاي پس از ۹ شب سعي بيشتري براي بر هم نخوردن ارامش همسايه‌ها بکار ببنديد.

در قوانين آپارتمان نشيني، مراقبت از حيوانات خانگي در بخش‌هاي مشترک جايز نيست. همينطور در خصوص نگه داري از حيوانات خانگي در واحد خودتان هم قوانيني وجود دارد. تنها زماني جايز به اين کار هستيد که نه تنها با قوانين آن آپارتمان تناقضي نداشته باشد بلکه بو، صدا و حضور حيوان خانگي در واحد شما مزاحمتي براي سايرين ايجاد نکند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره