روزياتو/ در دوران نوجواني بيشتر اوقات احساس کمرويي مي کنيم و مي ترسيم کاري که دوست داريم را انجام بدهيم چون نگرانيم کارمان از نظر ديگران خجالت آور باشد. بزرگ تر که مي شويم، شايد در دهه ي ۲۰ زندگي مان، بالاخره احساس مي کنيم بيشتر از هر وقت ديگري اعتماد به نفس پيدا کرده ايم. با اين حال، محققان با تحليل تحقيقات مختلفي که در مجموع بر روي ۱۶۵ هزار نفر صورت گرفته بودند متوجه شدند که در دهه ي ۲۰ زندگي مان نيست که اعتماد به نفس مان به بالاترين حد خود مي رسد.

در ادامه مي خواهيم ببينيم در چه سني بالاترين اعتماد به نفس را داريم و علت آن چيست.

در دوران کودکي اعتماد به نفس افزايش پيدا مي کند
طبق اين تحقيق، اعتماد به نفس ما در فاصله ي سنين ۴ تا ۱۱ سالگي مان افزايش پيدا مي کند. يک دليل احتمالي اين مسأله آن است که بچه ها در اين دوره به تدريج بيشتر احساس استقلال مي کنند. و از آنجايي که ياد مي گيرند بعضي کارها را خودشان انجام دهند، اين مسأله به بالا رفتن اعتماد به نفس در آن ها کمک مي کند.

در دوران نوجواني ميزان اعتماد به نفس ثابت مي ماند
برخي تحقيقات قديمي تر نشان داده بود اعتماد به نفس در دوران نوجواني کاهش پيدا مي کند. از آنجايي که نوجواني يک دوره ي گذار است، تصور مي شد علت کاهش اعتماد به نفس در اين دوران هم همين باشد. نوجوان ها وارد مقطع تحصيلي جديدي مي شوند و دستخوش تغييرات جسمي و رواني اي مي شوند که ممکن است روي اعتماد به نفس شان تأثير بگذارد. به علاوه ممکن است بيشتر از معمول خود را با ديگران مقايسه و احساس کمرويي کنند.

با اين حال، تحقيق حاضر بيان مي کند که در سنين ۱۱ تا ۱۵ سالگي ميزان اعتماد به نفس تغييري نمي کند و به علاوه، از سن ۱۵ سالگي اعتماد به نفس افزايش چشمگيري پيدا مي کند.

در دوران بزرگسالي اعتماد به نفس بالا مي رود
در دوران بزرگسالي هم روند افزايش اعتماد به نفس ادامه پيدا مي کند. در اين دوره، پختگي بيشتري پيدا مي کنيم، چون نقش هاي اجتماعي جديدي بر عهده مي گيريم که ما را مجبور مي سازند مسئوليت پذيري، وظيفه شناسي و ثبات عاطفي بيشتري داشته باشيم. به همين خاطر وقتي وارد يک رابطه عاطفي مي شويم و يا صاحب شغل يا فرزند مي شويم، همين مسأله باعث مي شود پختگي بيشتري پيدا کنيم. اين مسأله اعتماد به نفس ما را بيشتر مي کند.

اعتماد به نفس ما در اين مرحله به اوج خود مي رسد:
در سنين ۶۰ تا ۷۰ سالگي آدم ها بيشترين اعتماد به نفس را پيدا مي کنند. با اين حال، بعد از آن ميزان اعتماد به نفس به تدريج کاهش اندکي پيدا مي کند و بعد از ۹۰ سالگي دچار کاهش شديدي مي شود. علت اين مسأله شايد از دست دادن شريک زندگي و نقش هاي اجتماعي خود باشد. متأسفانه اين مسأله مي تواند باعث افسردگي و بروز برخي اختلالات شود و به سلامت کلي آن ها صدمه بزند.

ميزان اعتماد به نفس مي تواند متغير باشد
هيچ تفاوت چشمگيري در الگوهاي اعتماد به نفس در بين جنسيت ها، گروه هاي قومي يا حتي نسل هاي مختلف وجود ندارد. با اين حال، ميزان اعتماد به نفس ما مي تواند هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت، بسته به آنچه در زندگي ما در حال وقوع است، تغيير کند. موفقيت  شغلي، زندگي شخصي و ديگر وقايع اضطراب آور مي توانند روي اعتماد به نفس ما تأثير بگذارند. اما با وجود اين نوسانات هم مي توانيد الگويي که محققان به آن رسيده اند را در خود مشاهده کنيد.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar