بست لايف/ هر کسي در ابتداي ايجاد زندگي مشترک تصورات و روياهايي براي خود دارد. اگر زوجي از هم طلاق مي‌گيرند يعني به هر حال به آن تصويرهاي خود از خوشبحتي، نرسيدند. ممکن است حتي براي برخي با گذشت مدت طولاني هنوز يادآوري اين موضوع ناراحت‌کننده باشد. در واقع ما بايد به تصميمات ديگران در زندگي خصوصي و شخصي‌شان احترام بگذاريم. در ادامه «آخرين خبر» شما را با جملاتي که نبايد به افراد مطلقه گفته شود همراهي مي‌کند.

۱. «چه اتفاقي افتاد؟»

پرسيدن دليل طلاق، قطع به يقين جذاب نيست و توضيح دادن اين موضوع، مي‌تواند افراد را موذب کند. در واقع اگر شما روانکاو يا کسي هستيد که اين افراد از شما براي رفع بحران روحي خود کمک خواستند، حق داريد بپرسيد؛ ولي اگر تنها يک دوست يا حتي اعضاي خانواده هستيد نبايد اين سوال را بپرسيد. اين سوال‌ها در دسته‌ي موضوعات شخصي هستند و پرسيدن سوال «چه اتفاقي افتاد که طلاق گرفتيد؟» تجاوز به حريم شخصي افراد است.

۲. «بهترين کار را کردي»

گاهي اوقات شرايط به سمتي پيش مي‌رود که بهترين راه براي هر دو نفر در رابطه، طلاق است. ولي شما نبايد اين حرف را به کساني که طلاق گرفتند بزنيد. در واقع آنها نيز به همين نتيجه رسيدند که از يکديگر جدا شدند؛ اما شنيدن اين جمله از اطرافيان به هيچ عنوان تسکين‌دهنده نيست. اغلب اين جمله را براي دلداري مي‌گوييم که ممکن است اثر معکوس بگذارد. آنها بهترين تلاش خود را براي ساختن زندگي‌شان انجام دادند و حالا خوشايند نيست که بشنوند تلاش‌شان از نظر بقيه اشتباهي بيش نبوده است.

۳. «با شخص جديد آشنا شو»

شما نيت خيرخواهانه داريد و مي‌خواهيد به دوست يا بستگان خود کمک کنيد تا زودتر به روال زندگي طبيعي خود برگردند؛ اما ملاقات يک فرد جديد، آن هم مدت کمي بعد از طلاق نه تنها به نفع هيچ کدام نيست؛ بلکه موجب سرکوب احساسات شده و اين يعني انفجاري در راه خواهد بود. بايد به افراد زمان داد تا اتفاقات را هضم کرده و خود را براي ادامه‌ي زندگي آماده کنند.

۴. «خونه بنشين تا بتواني خودت را پيدا کني»

درست است که افراد بعد از طلاق نياز به زمان براي بازسازي احساسات و انگيزه‌ي خود دارند؛ ولي دليل نمي‌شود تمام مدت را در خانه بنشينند و زانوي غم بغل بگيرند تا به اوضاع طبيعي برگردند. سرکار رفتن، ديدن خانواده و تفريحات با دوستان گاهي مي‌تواند به گذراندن آن دوره‌ي حساس کمک شاياني کند.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar