نماد آخرین خبر

طنز/ دُخی یه زحمت برات داشتم

منبع
روزنامه شهروند
بروزرسانی
طنز/ دُخی یه زحمت برات داشتم

روزنامه شهروند/ براي همه ما پيش آمده که يک دوست بعد از مدت‌ها پيام مي‌دهد و يک کاري دارد که غير از دردسر چيزي برايمان ندارد. از آنجايي که اينها يک‌ضرب کارشان را در پيام اول نمي‌نويسند تا آدم با خيال راحت پيام را باز نکند، مي‌خواهيم چند تکنيک ياد بدهيم که بفهميد کِي يک پيام را باز نکنيد، چون قرار است پيام بعدي اين باشد که «يه زحمتي برات داشتم»:  
الف) پيام‌هاي يک کلمه‌اي مثل: «سلام»، «حاجي!»، «داداش» (ويژه آقايان)، «دُخي» (ويژه بانوان)، «رئيس»، «مهندس»، «استاد» و ترکيب هرکدام از اين کلمات با سلام يا چه خبر.
ب) پيام‌هايي با اين مضمون: «خواستم حالت رو بپرسم»، «ديدم چند وقته ازت خبر ندارم»، «گفتم يه خبري ازت بگيرم».
تمام اين پيام‌ها خطرناک است و در اصل جوابش اين است که «به جهنم (يا يک چيز تو همين مايه‌ها) که خواستي يا گفتي!»
ج) پيام‌هايي که خيلي بي‌ربط با «راستي» شروع مي‌شوند مثل:   «راستي هنوز همونجا مشغولي؟»، «راستي از احمدي خبر داري» (درحالي که ديروز عکس شما و احمدي را با هم در اينستاگرام لايک کرده)، «راستي شنيدم داري مياي ايران» (درحالي که ديروز شما در توييتر همين را گفته بوديد)، «راستي از احمدي شنيدم رفتي فلان‌جا استخدام شدي». اصولا به کاربردن «راستي» بدون هيچ مقدمه‌اي خيلي خطرناک است، چون معلوم مي‌شود تمام حرف‌هاي قبلي چرت بوده و صرفا وقت‌کشي براي در دام‌انداختن طرف مقابل است.
د) پيام‌هايي که با اسم شما و «جون» شروع مي‌شود.
اين پيام‌ها سرشار از سم است، چون جواب يک «شهاب جون» را مي‌دهيد و يک عمر بايد تاوان پس دهيد.
ه‍) اگر پيامي به اين شکل شروع شد که «آخر هفته کجايي؟»، «فردا وقت داري؟» يا يک چيزي در اين مايه‌ها حتما جوري جواب بدهيد که انگار سرتان خيلي شلوغ است، حتي اگر لازم شد بگوييد تا‌ سال آينده آخر هفته‌هاي‌تان پر است. شايد فکر کنيد که مي‌خواهد شما را به ميهماني دوستانه دعوت کند، اما سخت در اشتباهيد، کسي که بخواهد شما را بدون چشمداشت ببيند، يک‌ضرب مي‌گويد جريان چيست. اينها همه‌اش يک نقشه شوم است که شما حس کنيد کاري نداريد و اگر رفتيد آنجا، وقت‌تان خالي بوده و بعد در ميهماني با يک «راستي» برود سراغ «يه زحمتي برات داشتم».
و) بعضي وقت‌ها پيام‌ها هوشمندانه‌تر طراحي مي‌شوند، مثلا «دوست داشتم نظرت رو درباره‌ فلان چيز بدونم». اين هم دام است. واقعا اگر نظر کارشناسي شما براي آن شخص مهم بود، بعد از چندماه پيام نمي‌داد. در واقع نظر شما براي آن شخص به اين دليل مهم است که بعدش مي‌خواهد بگويد «چه جالب! حالا تو که با فلاني هم در ارتباطي مي‌توني يه کاري کني که...». شما در اين شرايط صرفا قرار است يک واسطه باشيد، نه چيز بيشتري.
ز) اگر طرف بعد از مدت‌ها بي‌خبري به شما پيام صوتي داد هم گوش نکنيد، ممکن است دام باشد. بهترين راه اين است که در جواب پيام صوتي‌اش بنويسيد که «جايي هستم، نمي‌تونم گوش بدم، اگه مي‌شه تکست بده»، وقتي جواب داد و ديديد که يکي از ٦ مورد قبل است، پيام را باز نکنيد.

شهاب پاک‌نگر

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره