نماد آخرین خبر

والی، قلعه‌ منحصربفرد قجری در ایلام!

منبع
لست سکند
بروزرسانی

لست سکند/ در غرب ايران و در ميان کوه‌هاي استوارش، شهري قرار گرفته است به نام ايلام! همان شهري که در ارتفاعات قرار گرفته و از آب و هواي معتدل بهاري و کوهستاني نيز برخوردار است. اسلام در زمان قاجار مورد توجه والي وقت ايلام بود و اين شهر براي وي يک قرارگاه تابستاني خوب به حساب مي‌آمد، به همين دليل در سال ۱۳۲۶ هجري به فرمان غلام رضا خان والي، در محله‌اي حسين‌آباد فيلي که به ده بالا نيز معروف بود، قلعه والي خان احداث شد. هدف غلام رضا خان والي از احداث اين قلعه، ساخت مکاني براي اقامت خود در فصل تابستان بوده است.

معماري قلعه والي
قلعه والي در حدود ۱۵۰۰ مترمربع مساحت دارد، و داراي يک حياط مرکزي به مساحت ۷۰۰ مترمربع است که اين حياط از سه سمت به ‌وسيله عمارت احاطه شده است. مصالح به کار رفته در ساخت قلعه، شامل آجر و در مواردي سنگ است.

نماي جنوبي قلعه شکلي شبيه به ذوزنقه دارد. اين بنا ابتدا در فضايي کاملا باز ساخته شده بود ولي با توسعه شهرنشيني در حال حاضر اطراف آن با ساختمان‌هاي مختلف احاطه شده است. سمت شمال قلعه با يک کوچه شش متري و سمت غربي آن با يک خيابان هشت متري همسايگي دارد. همچنين در قسمت شرقي آن نيز اداره کل امور دارايي ايلام به چشم مي‌خورد.


چيزي که معماري اين قلعه را جذاب و ديدني کرده است، تراس‌هاي سرپوشيده‌اي است که در ضلع جنوبي قلعه همراه با پنجره‌هاي مشبک با شيشه‌هاي الوان آن قرار گرفته‌اند، نرده‌هاي مشبک آجري به رنگ زيباي فيروزه‌اي، اورسي‌ها، ستون‌هاي دايره‌اي قلعه، سرستون‌هاي نقش‌دار و قوس‌هاي کماني و تزييني نيز به اين زيبايي افزوده اند. در ادامه تصاوير زيباي ديگري از اين قلعه را با يکديگر تماشا مي‌کنيم:

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره