باشگاه خبرنگاران/ قرنطینه خانگی و تعطیلاتی که از شیوع ویروس کرونا در جهان رخ داده است، بهترین زمانی است که می‌توانید با استفاده از آن به دورترین و جذابترین نقاط جهان سفر کنید؛ البته سفر رفتن بی‌هزینه‌ نیست و باید در کنار هزینه‌ها، مسافتی طولانی را هم به آن اضافه کنید. اما ما در این گزارش قصد داریم مسافت‌ها را کوتاه کنیم و در کمترین زمان ممکن سفری به دورترین نقطه جان و کوه آتشفشان گل داشته باشیم.
کوهی که در لحظه مواد مذاب و گِل از دهانه‌های آن می‌جوشد و از شکاف‌های آن به روی زمین روان می‌شود. آتشفشان گِلی یکی از نقاط توریستی جمهوری آذربایجان است که هرساله مواد آهکی و مذاب آن روی زمین جمع شده و رفته رفته به کوهی آتش فشانی تبدیل شده است.
آتش فشانی گِلی هم جزئی از جاذبه‌های گردشگری است و هم به دلیل شرایط بد جوی و منتشر شدن گازهای سمی، محلی بسیار خطرناک برای انسان‌ها محسوب می‌شود. اما تماشای آن برای گردشگرانی که به جمهوری آذربایجان سفر می‌کنند، خالی از لطف نیست و تصاویری که تا امروز از این آتشفشان گِل منتشر شده، همه تلاش گردشگران و عکاسان کنجکاوی است که به این منطقه دیدنی و البته خطرناک سفر داشتند. 
گفتنی است؛ آتشفشان در لغت به معنی کوهی از مواد مذاب است که به سمت دهانه کوه پرتاب می‎شود، اما این کوه، علاوه بر پرتاب گدازه‌های آتشین، گلوله‌های داغ گِلی را به سمت دهانه پرتاب می‌‎کند، و یا مواد مذاب یا در اصطلاح علمی ماگمایی که از او خارج می‌شود، ترکیبی از مواد شیمایی، آهک، مواد سربی و ... است. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar