الی گشت/ تا به حال نام جاده مرگ به گوشتان خورده است؟! در هر شهر و کشوری ممکن است جاده های خطرناکی وجود داشته باشد. اما جاده ایی که هم جاذبه گردشگری داشته باشد و هم خطرناک باشد در دنیا تعدادشان کم است. یکی از ۱۰ جاده خطرناک جهان که لقب جاده مرگ را دارد در بولیوی وجود دارد که نام آن جاده  Yungas (یونگاس) است و به جاده مرگ معروف است. شاید برایتان سوال پیش آید که چرا به جاده یونگاس لقب جاده مرگ داده اند؟ با ما همراه باشید …

جاده یونگاس (Yungas) یا جاده مرگ کجاست؟

جاده Yungas (یونگاس)  یک مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری است که حدود ۶۰ کیلومتر طول آن است و این جاده مرزی با شهر های لاپاز و یونگاس در منطقه بولیوی است
این جاده سالانه حدود ۲۵۰۰۰ گردشگر جذب می کند و یکی از جاذبه های مهم گردشگری در لاپاز و بولیوی شناخته شده است.

چرا به جاده یونگاس (Yungas)  جاده مرگ می گویند؟
این مسیر به دلیل شیب های تند، تک پیست باریک، نداشتن محافظ، باران و مه خطرناک تلقی می شد و به او لقب “جاده مرگ” داده بودند.
اما به شما توصیه می کنم که حتما برای یکبار هم که شده به همراه تور و با رعایت اصول ایمنی به دیدن این جاده بروید و از طبیعت و جذابیت و البته شگفتی این جاده استفاده نمایید.

 تاریخچه جاده یونگاس (Yungas) 
این مسیر که به طور رسمی به عنوان جاده یونگاس شمالی شناخته می شود، توسط زندانیان جنگی پاراگوئه از درگیری مرگبار چاقو در دهه ۱۹۳۰ ساخته شد تا بتواند لاپاز را با لاس یونگاس و آمازون متصل کند. در سال ۱۹۹۵، بانک توسعه بین المللی آمریکا آن را ” خطرناک ترین جاده جهان ” اعلام کرد. پیش از پایان ساخت جاده جدیدی بین لاپاز و کوریکو در سال ۲۰۰۶، حدود ۳۰۰ نفر در سال در این جاده، جان خود را از دست می دادند.

نکات ایمنی برای دوچرخه سواری در جاده یونگاس در بولیوی
مهم نیست که شما با تور و تور لیدر و دست جمعی به سمت این جاده Yungas (یونگاس)  میروید و یا تکی، شما قبل از شروع دوچرخه سواری به روی این پیست باید، از وضعیت سلامت دوچرخه خود با خبر باشید. حتما هر دو ترمز دوچرخه را چک نماید. حواستان به دنده دوچرخه خود باشد. قبل از شروع دوچرخه سواری حتما کلاه ایمنی را به روی سر خود بگذارید.

 لذت در جاده مرگ بولیوی !!!
به دلیل فضای خاص جاده Yungas (یونگاس)  و طبیعت بکر این جاده مرگ و البته بارانی بودن این جاده، تجربه ایی تکرار نشدنی از دوچرخه سواری خواهید داشت. پس با رعایت اصول ایمنی بهترین خاطره را برای خود بسازید.

نکته مهم برای بازدید از جاده مرگ یونگاس :
همانطور که گفتیم این جاده بین دو منطقه لاپاز و یونگاس است به همین علت علاوه بر تردد افراد پیاده و دوچرخه سواران، شاهد تردد ماشین نیز خواهید بود. در چنین زمانی به آرامی یه سمت کناره جاده بروید و پس از عبور خودرو دوباره شروع به دوچرخه سواری نمایید.

  از جاذبه گردشگری جاده یونگاس بیشتر بدانید:
جاده Yungas یونگاس یکی از باشکوه ترین و جذابترین جاده ها شناخته شده است. این جاده در یک جنگل ابر و سرسبز است که شما هر نوع گیاهی را می توانید در این جاده و در این جنگل ببینید. اما باید بدانید که به هنگام پیاده روی و تماشای منظره حواستان به پیچ جاده و سنگ های موجود در وسط جاده باشد!!!!

مراقبت های لازم برای گردش در جاده مرگ Yungas یونگاس
مراقب سنگ ها باشید!!! تعداد بسیار زیادی سنگ بزرگ در بین جاده Yungas یونگاس وجود دارد که شما باید حسابی مراقب آن ها باشید.
به نظر می رسد در هر پیچ سنگ های بزرگی از جاده خارج می شوند که اگر شما حواستان به این سنگ ها نباشد، باعث می شود تا دوچرخه سواران را از جاده منحرف کند و… همیشه در محدوده خود حرکت کنید تا اطمینان حاصل کنید که می توانید به موقع در برابر این خطرات واکنش نشان دهید.

 آب و هوا باورنکردی در مسیر یونگاس!
مسافران از قله های برفی آند به جنگل گرمسیری پایین می آیند ، این بدان معنی است که دما از یخ زدگی تا گرما زدگی  متغیر است. بر این اساس  یک کوله پشتی بیاورید تا با گرم شدن دما لایه های اضافی را در آن جای دهید. توجه داشته باشید که در فصل بارندگی ، سطوح لغزنده و لغزش عجیب و غریب چالش های اضافی را ایجاد می کند.

پیاده روی جاده مرگ: تور دوچرخه کوهستان در خطرناک ترین جاده جهان
همانطور که در ابتدا گفتیم به دلیل شرایط نابسامان این جاده، جاده یونگاس در بولیوی لقب “جاده مرگ” را به خود اختصاص داده است و در چندین لیست از خطرناک ترین مسیرهای سیاره قرار دارد.

  سخن پایانی جاذبه گردشگری جاده Yungas (یونگاس)
دولت بولیوی در تلاش است تا ایمنی جاده Yungas (یونگاس) را بهبود بخشد، اما ساخت و ساز در چنین زمین ها و جاده ها بسیار پرهزینه و کند است. مسیر شمالی جاده اصلی با یک مسیر دو لاینه مدرن و بسیار ایمن جایگزین شده است.
با در دست داشتن این اطلاعات  شما اکنون آماده هستید تا پا به این جاده بگذارید و از منظره و آب و هوا لذت ببرید. در آخر لازم به ذکر است که بگوییم شما می توانید قبل از پا گذاشتن در این جاده یکی از تی شرت های “من از جاده مرگ زنده ماندم” را برای خود بگیرید…


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar