نماد آخرین خبر

نشانه های پرهیزکاران در کلام امام علی(ع)

منبع
مشرق
بروزرسانی
نشانه های پرهیزکاران در کلام امام علی(ع)

مشرق/ خطبه شماره ۱۹۳ حضرت اميرالمومنين علي عليه السلام با موضوع " خطبه همام " :
 و از نشانه هاي يکي از پرهيزکاران اين است که او را اينگونه مي بيني: در دينداري نيرومند، نرمخو و دور انديش است، داراي ايماني پر از يقين، حريص در کسب دانش، با داشتن علم بردبار، در توانگري ميانه رو، در عبادت فروتن، در تهيدستي آراسته، در سختي ها بردبار، در جستجوي کسب حلال، در راه هدايت شادمان و پرهيز کننده از طمع ورزي، مي باشد.
اعمال نيکو انجام مي دهد و ترسان است، روز را به شب مي رساند با سپاسگزاري، و شب را به روز مي آورد با ياد خدا، شب مي خوابد اما ترسان، و بر مي خيزد شادمان، ترس براي اينکه دچار غفلت نشود، و شادماني براي فضل و رحمتي که به او رسيده است. اگر نفس او در آنچه دشوار است فرمان نبرد، از آنچه دوست دارد محرومش مي کند. روشني چشم پرهيزکار در چيزي قرار دارد که جاودانه است، و آن را ترک مي کند که پايدار نيست، بردباري را با علم، و سخن را با عمل، در مي آميزد.
پرهيزکار را مي بيني که: آرزويش نزديک، لغزش هايش اندک، قلبش فروتن، نفسش قانع، خوراکش کم، کارش آسان، دينش حفظ شده، شهوتش در حرام مرده و خشمش فرو خورده است. مردم به خيرش اميدوار، و از آزارش در امانند. اگر در جمع بي خبران باشد نامش در گروه ياد آوران خدا ثبت مي گردد، و اگر در ياد آوران باشد نامش در گروه بي خبران نوشته نمي شود.
ستمکار خود را عفو مي کند، به آن که محرومش ساخته مي بخشد، به آن کس که با او بريده مي پيوندد، از سخن زشت دور، و گفتارش نرم، بدي هاي او پنهان، و کار نيکش آشکار است. نيکي هاي او به همه رسيده، آزار او به کسي نمي رسد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره