تسنيم/ طبق آيه‌اي از قرآن، شخصي که فوت کرده است، در بين تمام اعمالي که وجود دارد، از خداوند درخواست دارد مرا برگردان تا تصدق کنم.
به گزارش خبرنگار فرهنگي باشگاه خبرنگاران پويا، يکي از ارزش‌هاي دين مبين اسلام، صدقه و انفاق به ديگران است. براي صدقه واجب يا مستحب، فوائد بسياري است که از خلال روايات و آيات قرآن استفاده مي‌شود:

1. پاداش زياد اخروي، چنان‌که از پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله‌ نقل شده: آگاه باشيد هر که انفاق کند به صدقه‌اي، براي اوست به وزن هر درهم، مانند کوه اُحد از نعمت‌هاي بهشت.

2. صدقه در دست پروردگار قرار گيرد، چنانکه از امام صادق عليه‌السلام نقل شده که فرمود: هيچ چيزي نيست مگر آنکه فرشته‌اي بر آن موکل است، جز صدقه، چه آنکه آن در دست خدا واقع مي‌شود. «ما من شَيءٍ اِلا وکلَ بهِ ملکٌ الا الصَّدَقةَ فاِنّها تَقَعُ في يدِ الله.»

حجت الاسلام فرحزاد درباره ارزش صدقه با استناد به آيه‌اي از قرآن گفت حدود 100 آيه دربارۀ صدقه و انفاق آمده است. خداوند در آيۀ10 سورۀ منافقون مي‌فرمايد «وَ أَنْفِقُوا مِنْ ما رَزَقْناکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ فَيَقُولَ رَبِّ لَوْ لا أَخَّرْتَني‏ إِلى‏ أَجَلٍ قَريبٍ فَأَصَّدَّقَ‏ وَ أَکُنْ مِنَ الصَّالِحين‏ / (10 منافقون) و از آنچه روزىِ شما کرده‌ايم، انفاق کنيد، پيش از آنکه يکى از شما را مرگ فرا رسد و بگويد «پروردگارا، چرا تا مدّتى بيشتر [اجل‏] مرا به تأخير نينداختى تا صدقه دهم و از نيکوکاران باشم؟»

وي افزود: شخصي که فوت کرده است، در بين تمام اعمالي که وجود دارد، از خداوند درخواست دارد مرا برگردان تا تصدق کنم؛ يعني راه صالحيت در اين آيه، صدقه معرفي شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar