کارناوال/ با ما همراه باشيد تا ويديويي از ديدني هاي ايران را با شما به اشتراک بگذاريم و شما را بيشتر با سرزمين زيباي‌مان آشنا کنيم. در اين ويديو ايران، مي‌توانيد برخي از شناخته‌شده‌ترين جاذبه‌هاي کشور را تماشا کنيد و محو زيبايي‌هاي‌شان شويد. همچنين در ادامه مطلب تعدادي از اين ديدني‌ها که در اين ويديو از زيبايي هاي ايران مشاهده مي‌کنيد را براي‌تان نام مي‌بريم و يک معرفي اجمالي از آن‌ها خواهيم داشت. با ما همراه باشيد. 

سازه هاي آبي شوشتر: اين مجموعه يک سيستم آبياري پيچيده بود که بر اساس شواهد، قدمتش به دوران حکومت داريوش بزرگ و سده 5 پيش از ميلاد باز مي‌گردد. ساکنان ايران زمين در زمان هخامنشيان تا ساسانيان با استفاده از طرحي هوشمندانه، مجموعه‌اي به هم پيوسته از پل‌ها، بندها، آسياب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌هاي عظيم هدايت آب ايجاد کردند تا از آب بيشتر بهره ببرند. امروزه شايد تنها بخشي از اين ساختار پيچيده باقي مانده باشد؛ اما ريزش آب حاصل از پساب آسياب‌ها، آبشارهاي مصنوعي زيبايي را ايجاد کرده که به محوطه‌اي حوضچه مانند مي‌ريزند و منظره‌اي حيرت‌انگيز را در دل شهر ايجاد کرده‌اند. اين مجموعه را مي‌توان موزه زنده صنعت آب ايران باستان دانست که سندي بر اثبات دانش پيشرفته ايرانيان است. اگر مي‌خواهيد بيشتر از اين سازه شکوهمند بدانيد روي لينک مطالب مرتبط کليک کنيد. 

دخمه زرتشتي هاي يزد: دخمه زرتشتيان نام يکي از آثار دين زرتشت در 15 کيلومتري جنوب شرقي يزد است که با نام برج خاموشان نيز شناخته مي‌شود. در گذشته، زرتشتيان بر اساس باورهاي ديني خود اجساد مردگان خود را در دخمه مي‌گذاشتند تا خوراک درندگان و پرندگان شوند و تنها استخوان‌هاي‌شان باقي بماند. هيچ خبري از خاک سپاري نبود؛ چرا که آن‌ها مردار آدمي را ناپاک مي‌دانستند و بر اين باور بودند که اجساد، خاک را که عنصري مقدس است، آلوده مي‌کند؛ بنابراين استخوان مردار نيز در همان دخمه و در ميان يک چاه باقي مي‌ماند. بايد گفت سده‌ها پيش اين بنا به منظور برگزاري آيين تدفين مردگان ساخته شد و امروزه يکي از آثار شاخص زرتشتيان در ايران به شمار مي‌رود.

دره خزينه پلدختر: اين جاذبه در طبيعت شگفت‌انگيز استان لرستان و شهرستان پلدختر قرار دارد و نام خود را از روستايي به همين اسم وام گرفته است. اين طبيعت زيبا علاوه بر خاص بودنش، شباهت زيادي به گرند کنيون آمريکا دارد و به همين خاطر در ميان طبيعت‌دوستان محبوب است. گفته مي‌شود که طول دره بيش از 400 متر است و عرض آن در برخي نقاط به 29 متر هم مي‌رسد. از ميان اين دره، رودخانه بزرگ و مهم سيمره (از سرشاخه‌هاي رود کرخه) عبور مي‌کند که طي سال‌هاي زياد موجب فرسايش سنگ‌هاي دره شده و اين شکل خاص را به آن بخشيده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar