فراديد/ سياست داشتن گاهي اوقات اين‌طور تلقي مي‌شود که نظراتتان را ابراز نکنيد طوري که ديگران را خشنود نگه‌داريد. اما سياست داشتن لزوماً به اين معنا نيست که حرف‌هايتان را بر زبان نياوريد. سياست داشتن يعني اينکه قبل از حرف زدن يا انجام دادن کاري، موقعيت را ارزيابي کنيد و هيچ‌وقت واکنش افراطي نشان ندهيد.


براي سياست داشتن لازم است که توانايي تفسير موضوعات را به دست آوريد و بدانيد که کي چه چيزي بگوييد. بااينکه در بعضي موقعيت‌ها سياست به خرج دادن کار سختي است، مخصوصاً در موقعيت‌هايي که تأثير شخصي زيادي بر شما مي‌گذارد يا در مورد موضوعي است که حس فوق‌العاده قوي‌اي نسبت به آن داريد. دانستن چند نکته مهم سياست پيشه کردن در موقعيت‌هاي مختلف زندگي را برايتان راحت‌تر مي‌کند.

۱. براي با سياست بودن از روي واقعيت‌ها تصميم بگيريد نه احساسات
لحظه‌اي مکث کرده عقب برويد و موقعيت را منتقدانه ارزيابي کرده و قبل از اينکه احساساتتان را دخيل کنيد، اطلاعات واقعي آن موقعيت را بررسي کنيد.

۲. از زباني ساده و واضح استفاده کنيد
با زباني ساده و واضح صحبت کنيد تا فرد مقابلتان از حرف‌هايتان دچار سوءتفاهم نشود.

۳. رفتار قاطعانه و بدون خشونت داشته باشيد
اشکالي ندارد که قاطع حرف بزنيد و اين حتي کمکتان مي‌کند ديگران حرف‌هايتان را با جديت بيشتري گوش کنند، اما از زباني استفاده نکنيد که به نظر ديگران خشن به نظر برسد.

سعي کنيد خيلي راحت به‌جاي اينکه بگوييد «به‌هيچ‌وجه» يا «شوخي مي‌کني» بگوييد «نه»!

۴. اگر مي‌خواهيد باسياست باشيد اول فکر کنيد بعد عمل کنيد
حتي اگر عصباني و ناراحت هستيد، يک‌لحظه وقت گذاشته و نفسي عميق بکشيد و قبل از اينکه حرفي بزنيد يا کاري انجام دهيد، کمي فکر کنيد. حتي اگر لازم شد در ذهنتان به نفس کشيدن فکر کنيد تا آرامش خودتان را به دست آوريد.

ممکن است سخت به نظر برسد، اما چند لحظه وقت گذاشتن براي ارزيابي موقعيت عصبانيت تان را فروکش داده و ديگر با آزردگي رفتار نخواهيد کرد.

اين نکته مخصوصاً وقتي در يک مکان عمومي هستيد مثل وقتي‌که مخاطب شما يک فروشنده بي‌ادب يا يک بچه ياغي است که در يک رستوران شلوغ مزاحم غذا خوردنتان شده است، اهميت بيشتري پيدا مي‌کند.

۵. در نحوه رفتار با همسرتان باسياست باشيد
نقش زن در تحکيم رابطه همسران غيرقابل‌انکار است. در گذرگاه‌هاي مختلف زندگي بشر، آثار عميقي از رد پاي زنان؛ هم در زندگي‌هاي پايدار و هم در زندگي‌هاي متزلزل و فروريخته شده، به چشم مي‌خورد. اين امر خود نشان‌گر اهميت مسئوليت خطير زنان در عرصه‌ي حفظ، تداوم و تعادل يک رابطه ايده آل و مستمر در مبحث همسران مي‌باشد.

سعي کنيد در طول زندگي، براي شوهرتان همسري کنيد، هيچ لزومي ندارد برايش مادري کنيد!

همسرتان را به‌عنوان يک مرد بپذيريد و براي شناخت دنياي مردانه او دانش و آگاهي خود را افزايش دهيد.

همسر خود را به چشم يک شي‌ء مسئول ننگريد. بلکه به شخصيت وجودي او احترام بگذاريد. جنبه يا بخش‌هايي از شخصيت شوهرتان را که باعث تمايز او از سايرين مي‌شود موردتوجه و تحسين قرار دهيد.

براي اين‌که همسرتان با شما روراست باشد سعي کنيد او را درک کرده و براي افکار و احساساتش ارزش قائل شويد اگر حرف‌ها و گفته‌هاي او مطابق ميل شما نيست از خود واکنش تند نشان ندهيد زيرابه اين وسيله بذر بي‌اعتمادي در زندگي خود مي‌کاريد.
وقتي همسرتان با شما درد دل مي‌کند و راز دلش را با شما در ميان مي‌گذارد، احساساتش را بپذيريد و به او نگوييد که اسرار درونش ناخوشايند و بي‌رحمانه است.


به‌طور مداوم از شوهرتان انتقاد نکنيد، زيرا انتقاد پياپي باعث مي‌شود که شوهرتان از شما فاصله بگيرد.

او را به درک نکردن، عدم صميميت و بي‌احساس بودن متهم نکنيد. زيرا او درک کردن، صميميت و بااحساس بودن را به شيوه مردانه نشان مي‌دهد.

به ياد داشته باشيد معمولاً مرد‌ها آن‌گونه که شما به آن‌ها مي‌نگريد، به خود نمي‌نگرد.

۶. از موقعيت‌هاي شديداً احساسي دوري‌کنيد
وقتي وارد بحثي مي‌شويد که خيلي احساسي شده است و کم‌کم به مشاجره ختم مي‌شود، هرچقدر هم تلاش کنيد باسياست رفتار کنيد به در بسته خواهيد خورد. سعي کنيد در موقعيت ديگري حرف‌هايتان را مطرح کنيد.

به افرادي که در آن بحث هستند پيشنهاد کنيد که کمي وقفه بيندازند و بعد از ۵ دقيقه که کمي آرام‌تر شدند، بحث را ادامه دهند.

وقتي همه استراحت کرده و آرام شدند، سعي کنيد در بحث ميانجي باشيد. ميانجي بودن به شما اين امکان را مي‌دهد با هرکدام از آن افراد باسياست رفتار کرده و هيچ‌کدام تصور نکنند که طرف ديگري را مي‌گيريد و ناراحت نشوند.

۷. صحبت‌ها و نکات خود را با يک روش مؤدبانه و درعين‌حال مستقيم و روشن اظهار کنيد:
تنها به اين دليل که آدم بامتانتي هستيد اصلاً دليل نمي‌شود که از حقتان دفاع نکنيد و مدعي يک همکار يا يک دوست بي‌ادب نشويد. به او بگوييد که ميل داريد با او حرف بزنيد.

سپس خلاصه گويي کنيد (تا حد امکان کوتاه گو باشيد) و سراغ اصل مطلب برويد و بگوييد که کدام رفتار او شمارا ناراحت کرده و چرا؟

آرام باشيد و از اعمال‌نظر شخصي بپرهيزيد:

اگر طرف مقابل با بي‌ادبي بيشتر به شما پاسخ داد بسيار مهم است که شما آرام و متين باقي بمانيد و بگوييد که رفتار بي‌ادبانه را تحمل نخواهيد کرد و ترجيح مي‌دهيد موقعي که کمي آرام‌تر شد با او حرف بزنيد.

واکنش خود به بي‌ادبي و احساستان نسبت به آن بي‌ادبي را تغيير دهيد تا زماني که احساس آرامش بيشتري کنيد و از رفتار موردنظر چشم‌پوشي کنيد و يا چند روزي فرد مذکور را به حال خودش رها کنيد.


تصميم بگيريد که اجازه نخواهيد داد رفتار بي‌ادبانه او شمارا به دردسر بيندازد و سپس يک فعاليت شاد يا آرام‌بخش انجام دهيد تا از جو موجود خارج شويد. هميشه نزديک شدن به يک وضعيت اين‌چنين از يک ديدگاه عاقلانه و متين بهتر از عکس‌العمل خودکار و بدون تفکر به آن است.

۸. در تذکر دادن باسياست رفتار کنيد
تذکر يک رفتار بي‌ادبانه به يک دوست، عضو خانواده و يا همکار مي‌تواند يک اقدام چالش‌برانگيز باشد. متأسفانه حتي در شرايط و موقعيت‌هاي حرفه‌اي اين موضوع نسبتاً متداول است که ما در معرض اهانت و بي‌حرمتي از طرف يکي از همکاران يا اطرافيان قرارگرفته، اما روش درست برخورد را نمي‌دانيم.

گاه واکنش افراد عصبانيت افراطي و ابراز اهانت و بي‌حرمتي بيشتر به‌طرف مقابل است و گاه با سکوت و عبور از اين موقعيت ناراحت‌کننده مواجه هستيم که مسلماً هر دو اين واکنش‌ها غيرمنطقي و مغاير با اصول ارتباطي است.

وقتي‌که با بي‌ادبي مواجه مي‌شويم نکته مهم اين است که به ياد داشته باشيم جرئت تکرار اين کار را به بقيه ندهيم. به‌هرحال شما حق‌داريد که مدعي شويد و نادرست و غيرقابل‌تحمل بودن وضعيت موجود را بيان کنيد به‌ويژه اگر اين بي‌نزاکتي يک مشکل مداوم و در حال پيشرفت باشد.

۹. نگذاريد کسي حرفتان را قطع کند.
مؤدبانه از آن‌کسي که مي‌خواهد صحبتتان را قطع کند بخواهيد که اجازه دهد صحبت‌هايتان تمام‌شده، سپس او نظرش را ابراز کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar