بازده/ آیا تاکنون با آدم‌هایی برخورد داشته‌اید که همیشه آرام و خونسرد به نظر می‌رسند، حتی در بدترین شرایط اجتماعی هم قادر هستند با موفقیت همه چیز را تحت کنترل خود در بیاورند، و ظاهرا همیشه می‌توانند به دیگران تسکین دهند و آن‌ها را به آرامش برسانند؟ این قبیل آدم‌ها به احتمال زیاد دارای ویژگی بسیار مهمی هستند که روانشناسان به آن هوش هیجانی می‌گویند. در ادامه با ما همراه شوید تا ۵ ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا را بدانید.

هوش هیجانی به توانایی درک و کنترل هیجان‌ها گفته می‌شود. متخصصان به اتفاق بر این باور هستند که این نوع از هوش نقش مهمی در موفقیت ایفا می‌کند، و برخی نیز معتقدند هوش هیجانی یا EQ شاید حتی از ضریب هوشی (IQ) نیز مهم‌تر باشد. در هر صورت، پژوهشگران نشان‌ داده‌اند هوش هیجانی با هر چیزی در زندگی در ارتباط است؛ از تصمیم‌گیری گرفته تا موفقیت‌های آکادمیک.

بنابراین، برای این‌که از لحاظ هیجان به هوش بالایی برسیم، باید به چه ویژگی‌هایی دست پیدا کنیم؟ روانشناس و نویسنده‌ای به نام دانیل گولمن معتقد است هوش هیجانی دارای پنج جزء مهم است. این مقاله را تا پایان مطالعه کنید و ببینید آیا شما این پنج ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا را در خود می‌بینید یا خیر. هم‌چنین، به شما توصیه می‌کنیم ۵ دلیل اهمیت هوش هیجانی در کار را بدانید.

ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا

۱. خود آگاهی
خود آگاهی یا توانایی شناسایی و درک هیجان‌های‌تان یکی از بخش‌های مهم هوش هیجانی است. با وجود این، اهمیت آگاهی از تاثیر اعمال، خلقیات، و هیجان‌های‌تان بر سایر آدم‌ها از شناسایی و پذیرش صرف آن هیجان‌ها بیش‌تر است.

برای رسیدن به خود آگاهی، شما باید بتوانید هیجان‌های خود را تحت نظر بگیرید، واکنش‌های هیجانی مختلف را تشخیص دهید، و سپس هر یک از هیجان‌های‌تان را به طور جداگانه شناسایی کنید. هم‌چنین، آدم‌هایی که دارای خود آگاهی هستند می‌توانند به رابطه‌ی میان احساسات خود و نحوه‌ی رفتارشان را نیز پی ببرند.

هم‌چنین، این آدم‌ها قادر هستند توانایی‌ها و محدودیت‌های خود را نیز به خوبی بشناسند، آماده‌ی پذیرش اطلاعات و تجربه‌های جدید هستند، و از تعاملات خود با دیگران درس می‌آموزند. گولمن معتقد است، آدم‌های دارای خود آگاهی به اندازه‌ی کافی شوخ طبع هستند، به خودشان و توانایی‌های‌شان اعتماد دارند، و می‌دانند دیگران چه حس و نظری نسبت به آن‌ها دارند.

۲. خود تنظیمی
علاوه بر آگاهی از هیجان‌های خود و تاثیر رفتارها و خلقیات‌تان بر سایر آدم‌ها، هوش هیجانی به توانایی‌ شما برای تنظیم و کنترل هیجان‌های‌تان نیاز دارد. البته منظور ما این نیست که هیجان‌های‌تان را سرکوب و احساسات واقعی‌تان را پنهان کنید – بلکه این حرف صرفا به این معنی است که برای بیان هیجان‌های‌تان باید منتظر زمان و مکان مناسب و صحیح باشید. خود تنظیمی صرفا به معنی بیان هیجان‌ها به شیوه‌ای کاملا مناسب و درست است.

آن‌هایی که دارای مهارت خود تنظیمی هستند، معمولا نسبت به تغییرات از انعطاف پذیری و سازگاری مناسبی نیز برخوردار هستند. آن‌ها هم‌چنین به خوبی می‌توانند درگیری‌ها را آرام کنند و به خوبی از پس تنش‌‌ها یا موقعیت‌های دشوار بر بیایند.

به علاوه، گولمن معتقد است، آن‌هایی که دارای مهارت‌های خود تنظیمی بسیار خوبی هستند، آدم‌های بسیار مسئولیت پذیر و وظیفه‌شناسی نیز هستند. آن‌ها در خصوص نحوه‌ی اثرگذاری‌شان بر دیگران بسیار با ملاحظه هستند، و همواره مسئولیت اعمال خود را بر عهده می‌گیرند.

برای آن‌که بتوانید خود تنظیمی را در وجودتان تقویت کنید، بهتر است از ۳ روش سریع و موثر برای کنترل هیجانات، استرس و نگرانی آگاه شوید.

۳. مهارت‌های اجتماعی
توانایی تعامل مناسب با دیگران یکی دیگر از جنبه‌های مهم هوش هیجانی است. درک هیجانی صحیح نیازمند چیزی فراتر از درک هیجان‌های خود و سایر آدم‌های اطراف‌تان است. شما هم‌چنین باید قادر باشید این اطلاعات را در تعاملات و ارتباطات روزانه‌تان به کار بگیرید.

مدیران در محیط‌های حرفه‌ای از توانایی خود در برقراری روابط و اتصال با کارمندان‌شان بسیار بهره می‌برند. کارکنان نیز از توانایی‌شان برای ایجاد روابط قوی با رهبران و همکاران‌شان به خوبی استفاده می‌کنند. مهارت‌های مهم اجتماعی عبارت هستند از گوش دادن فعال، مهارت‌های ارتباطی زبانی، مهارت‌های ارتباطی غیر زبانی، رهبری، و قدرت متقاعد کردن دیگران.

اکنون که به اهمیت رابطه‌ی میان هوش هیجانی و مهارت‌های اجتماعی پی برده‌اید، بهتر است از ۹ نکته درباره نشانه‌ها و روش افزایش هوش اجتماعی نیز آگاه شوید.

۴. همدلی
همدلی یا توانایی درک احساسات دیگران نیز به طور مسلم برای داشتن هوش هیجانی از اهمیت بالایی برخوردار است. ولی همدلی چیزی فراتر از توانایی شناسایی صرف حالات هیجانی دیگران است.

این ویژگی به نحوه‌ی واکنش شما نسبت به دیگران بر اساس این توانایی و هم‌چنین اطلاعاتی بستگی دارد که در ذهن‌تان وجود دارند. اگر متوجه شوید فرد احساس ناراحتی یا درماندگی می‌کند، چه واکنشی از خود نشان می‌دهید؟ ممکن است نگران‌اش شوید و تا حساسیت بالایی از وی مراقبت کنید، یا شاید هم تمام تلاش‌تان را برای بالا بردن روحیه‌ و انگیزه در وی به خرج دهید.

هم‌چنین، همدل بودن به شما امکان می‌دهد پویایی قدرتی را که معمولا بر روابط اجتماعی، به خصوص در محیط‌های کاری، تاثیر می‌گذارند، به خوبی درک کنید. آن‌هایی که در این حوزه از توانایی بالایی برخوردار هستند، می‌توانند متوجه شوند قدرت در روابط مختلف دست چه فرد یا افرادی است، درک کنند این نیروها چگونه می‌توانند بر احساسات و رفتارها تاثیر بگذارند، و موقعیت‌های مختلفی را که وابسته به چنین پویایی قدرت هستند، به طور دقیق تفسیر کنند.

۵. انگیزه
انگیزه‌ی درونی نیز نقش بسیار مهمی در هوش هیجانی ایفا می‌کند. انگیزه‌ی آدم‌هایی که از لحاظ هیجانی هوش بسیار بالایی دارند، با چیزهایی فراتر از پاداش‌های خارجی نظیر شهرت، پول، مقام، و تحسین دیگران تقویت می‌شود.

در عوض، این آدم‌ها برای برآوردن نیازهای درونی و اهداف خود شور و اشتیاق بسیار بالایی دارند. آن‌ها به دنبال پاداش‌های درونی، تمرکز کامل و غرق شدن در فعالیت‌های خود، و رسیدن به نوک قله هستند.

آدم‌هایی که در این حوزه نیز توانایی بسیار بالایی دارند، معمولا افرادی عمل‌گرا هستند. آن‌ها اهداف خود را تعیین می‌کنند، نیاز شدیدی به رسیدن به موفقیت دارند، و همیشه به دنبال راه‌هایی برای بهبود عملکرد خود هستند. هم‌چنین، این افراد معمولا بسیار متعهد هستند و به خوبی می‌توانند ابتکار عمل را به دست بگیرند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar