روزنامه شهروند/ یک مار شاه‌کبرا در شمال‌غرب هند این مرد را که «ایان جونز» نام دارد، نیش زده است. او اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است؛ مار شاه‌کبرا، درازترین مار سمی جهان محسوب می‌شود.

ایان جونز که پیش از این در بخش بهداشت و درمان فعالیت می‌کرده، طی ماه‌های گذشته مسئول یک شرکت فعال در بخش امور اجتماعی در هند بود.

پسر این مرد بریتانیایی به رسانه‌ها گفته است که خانواده ایان جونز به دلیل ابتلای پدرش به ویروس کرونا نگران حال او بودند. او افزود که برای خانواده ایان جونز با توجه به ابتلای قبلی پدرش به بیماری‌های مالاریا و تب دنگی و اخیرا کووید-۱۹، خبر بستری‌شدن او به دلیل نیش مار شاه‌کبرا «باور نکردنی» است.

سم مار شاه‌کبرا اغلب بر سیستم عصبی بدن انسان تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل منجر به درد شدید، اختلال در بینایی، سرگیجه، خواب‌آلودگی و در برخی موارد فلج کامل می‌شود. تخمین زده می‌شود که بین ۵۰ تا ۶۰ درصد از افرادی که مار شاه‌کبرا آن‌ها را می‌گزد، جان خود را از دست بدهند.

پسر ایان جونز اظهار امیدواری کرده که نابینایی و فلج بدن پدرش «موقتی» باشد. گروهی از همکاران این مرد بریتانیایی کارزاری اینترنتی را برای کمک به هزینه درمان او راه‌اندازی کرده‌اند.

تب دنگی یک بیماری ویروسی و استوایی است که بر اثر نیش پشه منتقل می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar