کجارو/ جاذبه‌های سانتورینی، هر بازدیدکننده‌ای را مبهوت و هیجان‌زده می‌کند و خاطرات ماندگاری را برای آن‌ها به وجود می‌آورد. بدون شک یکی از بهترین دیدنی‌های سانتورینی، آتشفشانی است که پدیدآورنده‌ی این جزیره‌ منحصربه‌فرد و طبیعت زیبای آن است.

در سفر با تور یونان یا تور سانتورینی می‌توانید آبی بی‌کران دریای اژه را تماشا کنید. سانتورینی دارای کلیساهای بسیاری با معماری سیکلادی، خانه‌های سفید با گنبدهای آبی و معابد باشکوه است. در میان این اماکن، صومعه الیاس پیامبر در نزدیکی پیرگوس، نمونه‌ای بسیار ارزشمندی تلقی می‌شود.

برای شناخت بیشتر تاریخ این جزیره‌ زیبا، می‌توانید از موزه‌های بزرگ و سایت‌های باستان‌شناسی آن دیدن کنید. حتی می‌توانید خرابه‌های پنج قلعه ونیزی را که نقش مهمی در گذشته داشته‌اند، ببینید. همچنین در سراسر جزیره، سواحل فوق‌العاده زیبا با آب‌های شفاف و محل‌هایی برای غواصی وجود دارد. تمام این تجربیات شگفت‌انگیز، یک تعطیلات فراموش‌نشدنی را برای شما رقم می‌زند.

فیرا

«فیرا»‌ (Firá) یا «ثیرا» (Thíra) مرکز سانتورینی است که خانه‌هایی به رنگ سفید، کوچه‌هایی پیچ در پیچ و کلیساهایی با گنبد آبی دارد. زندگی در فیرا بسیار به گردشگری وابسته است و بسیاری از ساختمان‌های این شهر به هتل‌های کوچک، اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، مغازه‌های سوغاتی و جواهرفروشی‌ها اختصاص یافته است.

اویا

شهر کوچک و زیبای «اویا» (OIA) در ناحیه‌ شمالی سانتورینی و در ۱۲ کیلومتری ساحل فیرا واقع شده است. اکثر خانه‌های سفید اویا به هتل‌های بوتیک شیک با استخرهای بزرگ تبدیل شده‌اند. زندگی در اویا هم مانند فیرا، با گردشگری می‌گذرد؛ اما برای گردشگران مقصدی گران‌تر است. غروب خورشید در اویا آن‌قدر زیبا و دیدنی است که در شب‌های تابستان، گردشگران بسیاری را از سراسر سانتورینی به خود جذب می‌کند. همچنین گردشگران می‌توانند از طریق مسیر پیاده‌روی اویا تا فیرا، مسافت این دو شهر را در مدت سه ساعت، پیاده طی کنند و از مناظر زیبای آن لذت ببرند.

آتشفشان سانتورینی

یکی از مهم‌ترین و بهترین جاهای دیدنی سانتورینی، آتشفشان سانتورینی است که شکل کنونی جزیره بر اثر فعالیت‌های گذشته‌ی آن به وجود آمده است. وجود این آتشفشان در سراسر جزیره سانتورینی به‌خصوص در سواحل عجیب و غریب آن با سنگ‌ریزه‌ها و ماسه‌های سیاه احساس می‌شود.

دهانه آتشفشانی (Caldera) سانتورینی در ۳۶۰۰ سال پیش طی یک انفجار بزرگ آتشفشانی در مرکز این جزیره ایجاد شد. هنوز در دو جزیره‌ دورافتاده‌ی Kaiméni واقع در مرکز این دهانه آتشفشانی، فعالیت‌های آتشفشانی رخ می‌دهد. این جزیره‌ها دارای چشمه‌های آب گرم فراوانی هستند و تورهای یک روزه هم برای بازدید از آن‌ها برگزار می‌شود.

سایت باستان‌شناسی آکروتیری


در نزدیکی روستای مدرن آکروتیری و در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی فیرا، «سایت باستان‌شناسی آکروتیری» (Akrotíri Archaeological Site) واقع شده است. این سکونتگاه باستانی در قرن ۱۶ پیش از میلاد، پس از انفجار آتشفشانی و ایجاد دهانه‌ی آتشفشانی، در زیر گدازه‌ها دفن شد. کاوش‌ها نشان داده‌اند که سانتورینی در گذشته و پیش از این انفجار، جزیره‌ای مترقی و مرفه بوده و احتمالا مردم آن از طریق کشتیرانی و تجارت زندگی را می‌گذراندند. آکروتیری در سال ۲۰۱۲ پس از چندین سال، به روی عموم بازگشایی شد.

ساحل قرمز

«ساحل قرمز» (Red Beach)، ساحلی زیبا و دیدنی است که در نزدیکی آکروتیری و در زیر دیواره صخره‌ای دهانه آتشفشانی قرار دارد. صخره‌های قرمز این ساحل زیبا، یادآور چشم‌انداز نادر ماه قرمز در هنگام خسوف است.

فانوس دریایی آکروتیری

«فانوس دریایی آکروتیری» (Akrotiri Lighthouse)، یکی از اولین فانوس‌های دریایی یونان است که در سال ۱۸۹۲ توسط یک شرکت فرانسوی ساخته شد. در طول جنگ جهانی دوم استفاده از این فانوس متوقف شد؛ اما در سال ۱۹۴۵ با بازسازی نیروی دریایی یونان، دوباره آغاز به کار کرد. اتاقک نگهبانی در بالای برج فانوس و در ارتفاع ۱۰ متری قرار دارد که نور سفید و درخشانی را منتشر می‌کند. بازدید از درون این فانوس برای عموم امکان‌پذیر نیست؛ اما گردشگران می‌توانند از منظره‌ی زیبای اطراف آن لذت ببرند.

ثرای باستانی

«ثرای باستانی» (Ancient Thira) واقع در ساحل جنوب شرقی سانتورینی، مجموعه‌ای از خرابه‌های به‌ جا مانده از قرن نهم پیش از میلاد است. در این سایت باستانی، خرابه‌های معابد هلنیستی و شالوده‌ ساختمان‌های رومی و بیزانسی قابل مشاهده است. موارد کشف شده از این منطقه باستانی در موزه باستان‌شناسی فیرا نگهداری می‌شود.

موزه باستان‌شناسی فیرا

«موزه باستان‌شناسی فیرا» (Archeological Museum, Firá) در نزدیکی بالاترین ایستگاه ماشین‌های کابلی فیرا قرار دارد. آثار کشف شده از ثرای باستان، آثاری به جا مانده از دوران‌های دوری، هلنیستی، روم و بیزانس در این موزه کوچک به نمایش گذاشته شده است.

موزه ماقبل تاریخ ثرا

آثار کشف شده از سایت باستان‌شناسی آکروتیری در «موزه ماقبل تاریخ ثرا»‌ (Museum of Prehistoric Thira) به نمایش گذاشته شده است. از نظر بسیاری از گردشگران، بهترین جاذبه‌ این موزه نقاشی‌های دیواری «میمون‌های آبی» است؛ اما آثار هنری باستانی دیگری از جمله مجسمه‌ها و پیکرهای مرمری، سرامیک‌های نقاشی شده، ابزار و سلاح در این موزه نگهداری می‌شود. موزه ماقبل تاریخ ثرا، دارای ساختمانی سفید و مدرن است و در نزدیکی «کلیسای متروپولیس» (Mitrópolis church) فیرا قرار دارد.

پیرگوس

پیش از فیرا و تا سال ۱۸۰۰ میلادی، شهر کوچک پیرگوس، مرکز سانتورینی بود. «پیرگوس» (Pyrgos) دارای خانه‌هایی سفید با معماری سیکلادی است که در اطراف خرابه‌های قلعه‌ای قرون وسطایی بر فراز تپه ساخته شده‌اند. پیرگوس که به عنوان شهری خفته و فراموش شده شناخته می‌شد، در سال ۲۰۰۴ با افتتاح چند رستوران و هتل بوتیک به یکی از جاذبه‌های گردشگری سانتورینی تبدیل شد.

صومعه الیاس پیامبر

از پیرگوس، جاده‌ای به قله‌ کوه الیاس پیامبر، مرتفع‌ترین نقطه‌ سانتورینی می‌رسد که از بالای آن چشم‌انداز زیبایی از سانتورینی و دریای آبی را می‌توان دید. در بالای این قله، «صومعه الیاس پیامبر» (Profitis Ilias Monastery) قرار دارد. بازدید از این صومعه برای عموم آزاد است. حکاکی‌های نمادین و باشکوه و موزه‌ای که محل نگهداری تاج و عصای مخصوص اسقف گریگوری پنجم است در این صومعه قرار دارد. یک کتابخانه، آرشیوهای رهبانی و یک آشپزخانه هم در این صومعه وجود دارد. صومعه الیاس پیامبر یکی از مدارس مخفی دوران عثمانی هم بوده است.

ساحل پریسا

مشهورترین و محبوب‌ترین سواحل سانتورینی در جنوب شرقی این جزیره، بین روستاهای «پریسا» (Perissa) و «پریولوس» (Perivolos) واقع شده است. «ساحل پریسا» (Beach at Perissa) و «ساحل پریولوس»، دارای منظره‌ای زیبا با ماسه‌های سیاه گدازه‌ای و مشرف بر درختان گز، کافه‌ها و رستوران‌های کوچک غذای دریایی است.   

خلیج آمودی

«خلیج آمودی» (Amoudi Bay)، بندری کوچک با قایق‌های ماهیگیری رنگارنگ، صخره‌های قرمز دارد و از آن نمایی از شهر اویا قابل مشاهده است. در تابستان قایق‌ها و تورهایی یک روزه از آمودی به «تیراسیا» (Thirasia) می‌روند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar