يوکن/ استيو جابز به عنوان فردي موفق در دنياي فناوري شناخته مي شود. او از امور خسته کننده براي دست يابي به موفقيت استفاده مي کند و همواره تمرکز و ثبات را در انجام کارهاي خود به کار مي گيرد.
تامي ملو، مؤسس A1 garage Doors است و اهميت رفتارهاي خسته کننده و حفظ يک رويه ثابت در شخصيت کارآفرينان موفقي چون استيو جابز را بررسي مي کند.
گاهي غرق در پيچيدگي‌هاي زندگي مي شويم، اما استفاده از امور خسته کننده براي دست يابي به موفقيت لازم است.
خيلي از کارآفرينان به اين جمله علاقه دارند: هيچ دو روزي شبيه به هم نيستند.
شايد اين جمله تا حدي درست باشد؛ اما کارآفريني چالش‌هايي دارد، نظر شما در اين باره چيست؟
در گذشت سال‌ها و با کسب تجربيات فراوان متوجه شدم افراد موفق به طور عجيبي از چيزهاي پيچيده و پر زرق و برق اجتناب مي کنند. آن‌ها به اهميت تمرکز و ثبات پي برده‌اند. در واقع، آن‌ها به دنبال سادگي هستند، حتي به خوبي خسته کننده بودن مسائل را درک مي کنند. اين رويه به آن‌ها کمک مي کند به نتايجي برسند که خيلي از مردم آرزوي آن را دارند. استيو جابز سادگي را پيشه‌ي زندگي خود کرد تا توانست به موفقيت برسد. او اگر فقط 100 محصول را طراحي و عرضه مي کرد، شايد خيلي بيشتر خوش مي‌گذراند؛ اما به جاي اين کار، روي چند محصول اساسي چون آيفون دو برابر کار کرد.
گاهي اوقات مسائل خوشايند، اهميت چنداني ندارد. اين مسائل به شما کمک نمي کند تا به اهداف مهم و کمي که در زندگي داريد مانند يک کسب و کار پرسود، يک پروژه موفق و ... دست يابيد. بدترين انتخابي که مي توانيد داشته باشيد اين است که اجازه دهيد مسائل بي‌ارزش، حواستان را پرت کنند و جلوي هر حرکتي را بگيرند.
پس اگر مي خواهيد کسب و کار موفقي داشته باشيد يا به هر هدف ديگري برسيد، از "خسته کننده" ديده شدن در موارد زير غافل نشويد:

به فرصت جديد کاري "نه" بگوييد
اگر شغل اصلي‌تان به سوددهي نرسيده، به فکر کار کردن در جاي ديگر نباشيد. پس به کار در شرکت‌هاي جديد يا ديگر بخش‌هاي شرکت، پاسخ منفي دهيد. به هر تغيير رويه‌اي، بدون داشتن دليل موجه نه بگوييد. وقتي کارهايتان به خوبي پيش نمي رود، کاملاً طبيعي است مضطرب شويد؛ اما اگر هدف بزرگي در سر داريد، بايد تنها به کار کردن روي آن هدف فکر کنيد. اين بدين معناست که روي کار اصلي متمرکز شويد.
براي موفق شدن در هر کاري، خود را تحت کنترل بگيريد و خطرات احتمالي آن را بررسي کنيد؛ يا از فردي که به او اعتماد داريد بخواهيد شما را زير نظر بگيرد و در کارهايتان تعادل برقرار کند. تيم من اين وظيفه را برايم به عهده داشتند و هر وقت به نقطه‌ي ثابت مي رسيدم به من يادآوري مي کردند.

هميشه به نقطه‌ي صعود به قله فکر کنيد
براي دست يابي به هر هدف راه‌هاي زيادي وجود دارد. در واقع براي صعود به هر قله صدها راه وجود دارد؛ اما نکته‌ي اصلي اينجاست که در هر بار تنها مي توانيد به يک قله صعود کنيد. هر چقدر بازدهي بالايي داشته باشيد و کمتر بخوابيد، باز هم تفاوتي حاصل نمي شود. شما همانند هر فردي فقط 24 ساعت زمان داريد. پس فقط روي يک هدف، به خوبي تمرکز کنيد و آن را تا بهترين جاي ممکن برسانيد.
من براي نوشتن يک هدف کاري که در سال 2020 در حدود 100 ميليون دلار سود نصيبم مي کند، از ماژيک رنگي روي آينه حمام استفاده کردم؛ پس هر روز صبح به هدفم فکر مي کردم. وقتي به هدفتان فکر مي کنيد، به عقب برگرديد تا گام‌هاي موردنياز براي دست يابي به آن هدف را بشناسيد. سپس دست به اقدام بزنيد.

تلفن و خودکار به دست بگيريد
رويدادهاي شبکه‌اي بسيار عالي هستند؛ اما وقتي به دورهمي شبکه‌اي مي رويد، فقط نام افرادي را مي بينيد که سلام و خداحافظي مي کنند. براي برقراري ارتباط راه‌هاي بهتري هم وجود دارد؛ مثلاً هيچ چيز مزاياي يک مکالمه‌ي مستقيم و رودررو را ندارد. من ترجيح مي دهم تلفن را بردارم و شماره کسي را در شبکه خودم بگيرم.
راه حل ديگر، نوشتن پيام‌هاي تشکر است. يادداشت کردن جملات تأثيرگذاري چون "من از شما خوشم مي آيد" يا "شما عالي هستيد" کمک شاياني به روابطتان مي کند. يک مکالمه تلفني يا يک کارت دست نويس نياز به تلاش بيشتري دارد اما ديگران شما را بهتر به خاطر مي‌سپارند. انجام اين کار بهتر از اين است که بگذاريد ايميلتان پر شود.

به دنبال انتخاب رنگ جوراب‌هايتان نباشيد
انتخاب يک نوع لباس تنها باعث نمي شود صبح‌ها زودتر از خانه بيرون برويد، همانند مارک زاکربرگ و سوييشرت کلاه‌دارش، بلکه اين انتخاب سبب مي شود تصميمات بهتري بگيريد. هر تصميمي که بگيريد، شما را از نظر ذهني تخليه مي کند. پس فکرتان را روي وظايف مهم‌تري که داريد، متمرکز کنيد.
من به شخصه فقط جوراب‌هاي سياه يا سفيد مي پوشم. اين موضوع در مورد لباس چندان صادق نيست. شما بايد فکرتان را روي يک نقطه از زندگي‌تان متمرکز کنيد تا بتوانيد انتخاب‌هايتان را محدود کنيد؛ مثلاً اگر وقت زيادي براي انتخاب محل غذا خوردنتان مي گذاريد، سه جاي مورد علاقه‌تان را انتخاب کنيد و آن‌ها را به عنوان گزينه‌هاي انتخابي در نظر بگيريد.
خيلي از افراد به دنبال هيجان زده شدن هستند؛ اما هيجان زدگي به معناي دست يابي به موفقيت نيست. من هنوز هم به دنبال ايده‌هاي کسب و کار هوشمندانه هستم؛ اما در طي سال‌ها کار به اين درک رسيده‌ام که تنها روي نتيجه‌ي نهايي تمرکز کنم تا از اين طريق، به موفقيت برسم. قطعاً شما هم با انجام دادن همين کار، موفق خواهيد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar