باشگاه خبرنگاران/ به جلوگيري از تجاوز خارجي به کشور، پشتيباني اطلاعاتي و فراهم کردن پشتيباني براي نيرو‌هاي زميني از طريق موشک‌هاي از دريا به زمين هستند. اما زيردريايي‌ها بيشتر طول عمر خود را به صورت غيرقابل شناسايي در آقيانوس‌ها شناور هستند. همانطور که گفته شد دور از نظر و دور از ذهن. اما زندگي براي کساني که در زير دريا اين سلاح‌هاي مخفي جنگي را هدايت مي‌کنند چگونه است؟

هر کسي نمي‌تواند ملوان يک زيردريايي شود و با وجود اينکه اين شاخه از ارتش صد در صد از بين داوطلبان تشکيل مي‌شود. ورود به زيردريايي‌هاي نيرو دريايي آمريکا به مهارت‌هاي زيادي نياز دارد. فرد بايد مذکر باشد و تعدادي از آزمون‌هاي آکادميک و ارزيابي‌هاي روانشناسي و دوره‌هاي بسيار دشواري درباره عمليات‌هاي اساسي در زيردريايي را از سر بگذراند. به همراه مشکلاتي از قبيل اعزام‌هايي که تا صد‌ها روز زير دريا طول مي‌کشند و يک اشتباه کوچک ممکن است منجر به يک فاجعه بزرگ شود.
 
نيروي دريايي بايد کاملا محرمانه باشد؛ زيرا سلاح جنگي بسيار گراني در انبار‌هاي جنگي آن نگهداري مي‌شود. تنها با ثبات‌ترين و با سواد‌ترين افراد، داراي صلاحيت عضويت در آن هستند. اما اين زندگي تمام کساني که درخواست مي‌دهند نيست. زيردريايي‌هاي آمريکا در يک زمان ممکن است به مدت ۹۰ روز و يا بيشتر در زير آب مستقر شود. آن‌ها تنها زماني به روي آب مي‌آيند که غذاي موجود در زيردريايي رو به تمام شدن باشد.

سربازان آمريکايي

در مصاحبه با يک ملوان زيردريايي او بيان داشت که طولاني‌ترين ماموريت او ۳۲۸ روز بوده است که اين واقعا مدت زمان طولاني است براي گذراندن داخل يک لوله فلزي تنگ در زير آب به شمار مي‌رود.

از آنجايي که نيرو دريايي آمريکا فقط با زيردريايي‌هاي داراي انرژي هسته‌اي عمليات انجام مي‌دهد يا به عبارت ديگر تمامي زيردريايي‌هاي آمريکا به انرژي هسته‌اي مجهز هستند. مدت زماني که هر زيردريايي در زير آب مي‌ماند بر اساس ميزان غذايي که مي‌تواند ذخيره کند بستگي دارد.

رآکتور‌ها فقط يک بار در کل طول عمر يک زيردريايي سوخت گيري مي‌شوند و تنها غذا دادن به خدمه مدت زمان ماندن زيردريايي در دريا را محدود مي‌کند. آب و هوا هر دو در داخل زيردريايي توليد مي‌شود بنابراين مدت‌ها بعد از تمام شدن ذخاير غذايي، زيردريايي همچنان از هواي قابل تنفس و آب آشاميدني برخوردار است.

خدمه زيردريايي به سه شيفت ۶ ساعته تقسيم مي‌شوند و هر فرد داراي ۶ ساعت شيفت و ۶ ساعت زمان مطالعه و کار‌هاي شخصي خود را دارد و ۶ ساعت هم زمان خواب را دارد. اين سيستم ۱۸ ساعته مي‌تواند براي خدمه که هفته‌هاي طولاني را در زيردريايي به سر مي‌برند بسيار گيج کننده باشد. فضاي بسيار کمي در زيردريايي‌ها وجود دارد بنابراين فضاي کمي براي کار‌هاي شخصي هر ملوان وجود دارد. هر ملوان داراي ۱.۴ متر مربع براي خودش است و در تخت‌هاي کوچکي که به تابوت معروف هستند مي‌خوابند. در کابين‌ها تنها يک لايه نازک ملافه شما را از بقيه جدا مي‌کند؛ بنابراين حريم شخصي تقريبا اصلا وجود ندارد و، چون هميشه يکي در طول روز خواب است، زيردريايي‌ها يک قانون نانوشته دارند که هرگز نبايد در‌ها را کوبيد و صدا را بايد در کمترين حد امکان پايين نگه داشت.

بعضي از زيردريايي‌ها کمتر از تعداد خدمه تخت خواب دارند که باعث تمرين نفرت انگيز تخت‌هاي گرم شده مي‌شود که در آن دو يا چند ملوان بايد يک تخت را با هم سهيم شوند.

به محض اينکه شيفت يک ملون شروع مي‌شود، ملوان بعدي تخت او را مي‌گيرد تا ۶ ساعت خود را بخوابد و با اين شرايط، مشخصا زيردريايي‌ها جاي مناسبي براي افرادي که به حريم شخصي اهميت مي‌دهند نيست.

فضاي محدود تحت خواب‌ها تنها محدوديت موجود در زيردريايي نيست. معمولا در زيردريايي‌ها براي همه خدمه که بيش از ۱۳۰ نفر مي‌شوند تنها ۲ حمام وجود دارد و بيشترين مدت حمام براي هر فرد ۳ تا ۵ دقيقه مي‌باشد. اين نه تنها به همه فرصت حمام کردن را مي‌دهد، بلکه آب کمتري از آب شوري که زيردريايي به آب شيرين تبديل مي‌کند آلوده مي‌شود و معمولا فقط يک ماشين لباسشويي و خشک کن براي شستن لباس همه خدمه وجود دارد. البته که سايز اين ماشين‌ها قابل مقايسه با ماشين لباسشويي‌هاي داخل خانه نيستند.

براي سرگرمي يک باشگاه بسيار کوچک يا يک يا دو دستگاه و تعداد وزنه‌هايي وجود دارد که خدمه مي‌تواند از آن‌ها استفاده کند. اتاق افسران که افسران رتبه بالا در آن غذا مي‌خورند به عنوان اتاق جراحي در موارد اورژانسي پزشکي استفاده مي‌شود. دستشويي‌ها نيز بسيار محدود هستند و تقريبا يک دستشويي در ازاي هر ۴۰ نفر و بهتر است بدانيد که چگونه از آن استفاده کنيد، زيرا زباله‌ها بايد در تانک نگه داشته شود تا در زمان مناسب تخليه گردد. بايد قبل از کشيدن سيفون، محتويات توالت فشرده شود، ولي اگر به طور نامناسبي آنرا انجام دهيد، محتويات توالت به سمت صورتتان پرتاب مي‌شود.

اتاق ويدئو معمولا به يک يا دو تلويزيون پلاسمايي مجهز است و ليست گسترده‌اي براي انتخاب فيلم دارند. سيستم بازي‌هاي ويدئويي به همراه يک مجموعه کوچک از بازي‌ها فراهم شده است. همچنين نيرو دريايي کارت و بازي‌هاي ديگر را براي ملوانان آزاد گذاشته است تا کمي سختي‌ها را فراموش کنند و احساس همکاري بيشتري نيز بين آن‌ها شکل بگيرد.

بيشتر فضاي زيردريايي توسط راکتور هسته‌اي و موتور که تقريبا ۱.۳ فضاي زيردريايي را در بر مي‌گيرد اشغال شده است. آشپزخانه جاي بدي است که بزرگترين فضا را دارد و معمولا بسيار خوب تجهيز شده است.

نيرودريايي آمريکا براي دهه‌هاي طولاني مي‌داند که خدمه‌اي که با غذاي خوب تغذيه مي‌شوند خدمه‌اي شاداب و سرحال هستند. زندگي در زير امواج دريا براي هفته‌ها و يا حتي ماه‌ها مي‌تواند بسيار استرس به همراه داشته باشد؛ بنابراين نيرو دريايي اطمينان حاصل مي‌کند که ذخاير غذايي از بهترين مواد اوليه پر شده باشد تا حداقل براي چند هفته اول اعزام تازه باشند.

هيچ اينترنتي در زيردريايي وجود ندارد. ارتباط با دنياي بيرون تنها در موارد ويژه‌اي که زيردريايي به سطح آن بيايد برقرار مي‌شود. شروع ارتباط مي‌تواند مکان زيردريايي را آشکار کند و از آنجايي که مخفي ماندن آن از اهميت بالايي برخوردار است، ارتباط با دنياي بيرون يک امر نشدني است. ملوان‌ها معمولا زياد با بيرون ارتباط برقرار نمي‌کنند. به اين معنا که ممکن است هفته‌ها و يا ماه‌ها آن‌ها بدون هيچ تماسي با خانواده هايشان و يا کساني که دوستشان دارند بگذرانند و بايد فقط به رابطه دوستي زيردريايي متکي باشند تا فضاي گرفته داخل زيردريايي را براي خود و ديگران قابل تحمل کنند.

زندگي در زيردريايي قوانين نانوشته زيادي دارد از قبيل اينکه اجازه ندارند درباره سياست صحبت کنند، اما کري خواندن‌هاي ورزشي اشکالي ندارد. به دليل استرس زياد اين شغل، معمولا ملون‌هاي زيردريايي از قانون‌هاي سخت درباره مو و ريش که در نيروي دريايي وجود دارد معاف هستند و اجازه دارند ريش کوتاه و مو‌هاي کمي بلندتر از حد معمول داشته باشند. اما زماني که به ساحل برمي گردند، ملوان‌ها موظف هستند تيغ خود را دربياورند و ظاهري مانند باقي نيرو‌هاي ارتش داشته باشند.

زندگي در يک زيردريايي کار بسيار سختي است و انرژي رواني زيادي را طلب مي‌کند که هر کسي از پس آن بر نمي‌آيد. همچنان که بار‌ها توسط آناليزگر دفاعي بحث شده است، محرمانه بودن نيرو دريايي کليد بسيار مهمي در امنيت بين المللي آمريکاست. از بازدارندگي‌هاي هسته‌اي گرفته تا حفظ رابطه مسالمت آميز با کشور‌هايي که چندان دوستانه نيستند با تهديد به حرکت زيردريايي‌ها و بازگرداندن آن‌ها به آب‌هاي عميق، زيردريايي‌ها جانشينان مناسبي براي حفظ صلح جهان محسوب مي‌شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar