کجارو/ قائمشهر يکي از شهرهاي مهم استان مازندران است که ميان کوه و دريا جاي گرفته است و سابقه تاريخي آن به پيش از قرن ششم مي‌رسد. قائمشهر از لحاظ جغرافيايي از شمال به جويبار، از شرق به ساري، از جنوب به سوادکوه و از غرب به بابل منتهي مي‌شود. هرساله تعداد زيادي گردشگر و مسافر راهي اين شهر مي‌شوند تا از جاذبه هاي طبيعي و تاريخي آن ديدن کنند و از زيبايي‌هاي کم‌نظير آن لذت ببرند. در اين مطلب با ما همراه باشيد تا شما را با جاهاي ديدني قائمشهر آشنا کنيم.  

منطقه حفاظت شده جنگلي خيبوس

منطقه حفاظت‌شده جنگلي خيبوس شامل جنگل‌هاي جنوبي نزديک قاديکلاي قائمشهر تا منطقه ياغ‌کوه برنجستانک شيرگاه مي‌شود. اين منطقه حفاظت شده يکي از مناطق چهارگانه حفاظت محيط‌زيست ايران به شمار مي‌رود. منطقه حفاظت شده جنگلي خيبوس داراي ۳۴۷۱ هکتار مساحت در دامنه ارتفاعي ۲۵۰ متر تا ۹۳۰ متر با آب هوايي مرطوب و معتدل است.

اين منطقه مملو از جنگل‌هاي با ارزش هيرکاني و پوشش‌هاي دست‌نخورده و بکر شمشاد است. وجود تنوع زيستي بالا، جنگل‌هاي بکر، بي‌نظير و کمتر دست‌خورده هيرکاني، موجب جذب گردشگران فراواني شده است. از ديگر گونه‌هاي درختي مهم اين منطقه مي‌توان به ممرز، بلند مازو، راش، پلت شيردار، نمدار، ملچ، خردمندي، انجيلي و توسکا اشاره کرد. گونه‌هاي اصلي جانوري منطقه حفاظت شده جنگلي خيبوس نيز شامل مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه‌اي، شغال، گراز، روباه معمولي، رودک، تشي، سنجابک، کبوتر جنگلي، توکاي گلو سياه و پشت بلوطي و مار آبي مي‌شود.

سد زمزم
سد زمزم يا سد برنجستانک، سدي خاکي با هسته رسي است که در هشت کيلومتري جاده قائمشهر به تهران در روستاي برنجستانک در حريم منطقه حفاظت شده جنگلي خيبوس احداث شده است. طول اين سد ۲۴۲ متر، عرض آن ۱۰ متر و ارتفاع آن از کف پي ۳۲ متر بوده و حجمي که آب در آن نگهداري مي‌شود به نه ميليون متر مکعب مي‌رسد. اين سد به‌منظور ذخيره‌سازي آب و استفاده از آن در زمان‌هاي کم‌آبي براي سيراب کردن اراضي کشاورزي و شاليزارهاي نزديک سد، بنا شده است. محيط جنگلي اطراف سد، فضاي زيبا و نابي براي علاقه‌مندان به طبيعت پديد آورده است.

تپه باستاني گردکوه

تپه باستاني گردکوه، تپه‌اي به ارتفاع ۲۶ متر است که در ناحيه جمنان در جنوب‌شرقي شهر قائمشهر جاي گرفته است. ايرانيان در دوران حکومت پارتيان و ساسانيان در اين تپه سکونت داشتند، به همين خاطر بيشتر آثار به دست آمده از اين تپه مربوط به اين دوران‌ها است. در نزديکي اين تپه نيز گورستاني کشف شده که به احتمال زياد قدمت آن به سه هزار سال پيش از ظهور اسلام مي‌رسد. از اين تپه تاکنون پيکره، تيغه سنگي و رگه ‌هايي به دست آمده است. همچنين باستان‌شناسان و کاوشگران از تپه گردکوه آثار و بقايايي کشف کردند که قدمت شهر باستاني قائمشهر را بيش از پنج هزار سال نشان مي‌دهند.

جنگل کوتنا

جنگل کوتنا در روستاي زيبايي به همين نام به معني «کوه تنها»، در جنوب‌شرقي شهر قائمشهر قرار گرفته است. جاده رسيدن به اين جنگل از دشت‌ها و شاليزارهاي زيبا و دلنوازي برخوردار بوده که زيبايي‌هاي آن را دو چندان کرده است. همچنين وجود رودخانه‌اي که از ميان اين جنگل کم‌نظير مي‌گذرد، نظر هر طبيعت‌گردي را به اين فضاي جنگلي اسرارآميز جلب مي‌کند.

مقبره سيد ابوصالح

مقبره سيد ابوصالح، يکي از جاذبه‌هاي تاريخي و مذهبي شهر قائمشهر و از جاهاي ديدني مازندران است. اين مقبره، بنايي آجري و چهارگوشه است که نماي بيروني آن داراي تزييناتي از نقش‌هاي هندسي و سروهاي تجريدي از گچ است. درب ورودي مقبره سيد ابوصالح نيز کنده‌کاري شده و روي آن حديثي به‌همراه نام باني و نجار آن نگاشته شده است. در وسط اين مقبره صندوق و ضريح چوبي وجود دارد که متعلق به سال ۱۳۲۴ هجري قمري است و کتيبه آن با خط نسخ نوشته شده و شامل تعدادي آيات قرآني، شعر، حديث و همين طور نام باني اين صندوق که نيز مي‌شود.

پارک جنگلي تلار

پارک جنگلي تلار در انتهاي جاده‌اي به نام جاده نظامي در ورودي غربي شهر قائمشهر در انتهاي جاده بابل و پيش از پل ارتباطي قائمشهر به بابل در کنار رودخانه تلار امتداد دارد. اين پارک جنگلي با وسعت فراوان، درختان قديمي، زيبايي‌هاي وصف‌ناپذير و آرامشي دل‌انگيز پذيراي گردشگران و مسافران است.

درياچه گل پل

درياچه گل پل در جنوب‌شرقي شهر قائمشهر پس از روستاي برنجستانک و سد خاکي زمزم، در ميان جنگلي زيبا جاي گرفته و از دو حوضچه مجزا تشکيل شده است. وسعت اين درياچه به پنج هکتار مي‌رسد و عمق آن بين يک تا پنج متر است. درياچه گل پل يکي از درياچه‌هاي آب شيرين کشور است و زيستگاه ماهيان و پرندگان بي‌شماري به حساب مي‌آيد. اين درياچه همچنين داراي چشم‌اندازهاي جنگلي استثنايي و فوق‌العاده بوده و از اقامتگاه‌هاي مناسبي در اطراف آن برخوردار است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar