ايسنا/ عکس هاي اين مطلب توسط شرکت هوم ادوايزر(HomeAdvisor) منتشر شده است و محيط را نه تنها در رنگ‌هاي مختلف بلکه از ديد چشم‌هاي مختلف نشان مي‌دهد. فهميدن آنکه حيوانات خانگي جهان را چگونه مي‌بينند به صاحبانشان کمک مي‌کند تا مناسب‌ترين اسباب بازي، جاي خواب و ظرف غذا را براي آن‌ها انتخاب کنند و از رنگ‌هايي استفاده کنند که نظر دوست کوچک‌شان را جلب کند.

شرکت هوم ادوايزر مي‌گويد: شما حيوان خانگي خود را دوست داريد و اميدوارم خانه‌تان را نيز دوست داشته باشيد، اما موضوع جالب توجه اين است که اين دوستان پشمالو خانه شما را شکل ديگري مي‌بينند. اين موضوع ربطي به سليقه آن‌ها ندارد بلکه مربوط به ساختار چشم‌هايشان مي‌شود. براي مثال اين موضوع که سگ‌ها محيط را سياه و سفيد مي‌بينند درست نيست.
آن‌ها تعداد رنگ ‌کمتري نسبت به انسان‌ها مشاهده مي‌کنند زيرا چشم ‌آن‌ها در مقايسه با انسانها که سه نوع دارند و مي‌توانند نورهاي قرمز، آبي و سبز را ببينند، فقط دو نوع سلول مخروطي دارد. همه‌ي اين‌ها يعني حيوانات خانگي شما محيط را متفاوت مي‌بينند و با تکيه بر حس بويايي و حافظه‌شان مکان وسايلي که مي‌خواهند پيدا مي‌کنند. بهتر است از جابجايي دائمي وسايل خانه پرهيز کنيد زيرا اين کار باعث سرگرداني آن‌ها مي‌شود يا اگر قصد اين ‌کار را داريد هر بار يک وسيله را جابه جا کنيد.
حيوانات محيط اطراف را چه شکلي مي‌بينند؟+تصاوير

جهان از نگاه سگ‌ها

به دليل داشتن دو نوع سلول مخروطي که رنگ‌هاي سبز و زرد را شامل مي‌شود سگ‌ها فقط ترکيبي از اين دو رنگ‌ را مي‌بينند. آن‌ها همچنين تنها ۲۰ تا ۴۰ درصد از قدرت تشخيص اشکال و جزئيات ما را دارند و به شدت روي حس بويايي خود تکيه مي‌کنند. با اين حال آنها با داشتن وسعت ديد بيشتر مي‌توانند فضاي بيشتري از محيط را نسبت به ما در ديد خود داشته باشند.

حيوانات محيط اطراف را چه شکلي مي‌بينند؟+تصاوير

جهان از نگاه گربه‌ها

گربه‌ها نيز مانند سگ‌ها گروه محدودي از رنگ‌ها را مشاهده مي‌کنند. بيشتر رنگ‌هايي مانند زرد، آبي، سبز و کمي قرمز و اگر اشيائي مانند اسباب بازي، جاي خواب و کوسن‌ها در اين محدوده رنگي قرار داشته باشند مي تواند به آن‌ها کمک کند. گربه‌ها نيز مانند سگ‌ها وسعت ديد بيشتري از ما دارند البته نه خيلي بيشتر. وسعت ديد گربه‌ها ۲۰۰ درجه و انسان ۱۸۰ درجه است. گربه‌ها همچنين داراي ديد در شب بسيار عالي هستند. آن‌ها سلول‌هاي استوانه‌اي دارند که به کمترين ميزان نور نيز حساس است.

حيوانات محيط اطراف را چه شکلي مي‌بينند؟+تصاوير

جهان از نگاه ماهي قرمز

شايد حافظه خوبي نداشته باشند اما قدرت ديد آن‌ها طيف الکترومغناطيسي گسترده‌تري در اختيارشان مي‌گذارد. علاوه بر تعداد رنگ‌هاي بيشتري که ماهي قرمز مي‌تواند ببيند توانايي مشاهده نور ماوراء بنفش به آن‌ها کمک مي‌کند تا درون آب را نيز ببينند. آن‌ها با داشتن چشم‌هاي با قرنيه‌هاي گرد مي‌توانند ديدي ۳۶۰ درجه داشته باشند و اين قرنيه‌ها چگالي يکساني به آب براي عملکرد بهتر دارد.

حيوانات محيط اطراف را چه شکلي مي‌بينند؟+تصاوير

جهان از نگاه پرندگان

طوطي‌ها علاوه بر آبي، سبز و قرمز، اشعه ماورا بنفش را نيز مي‌توانند ببينند. آن‌ها مي‌توانند به سرعت روي اجسام متمرکز شوند و وسعت ديد ۳۰۰ درجه داشته باشند. علاوه بر اين قابليت " عملکرد مجزا چشم" به آن‌ها کمک مي‌کند تا يک چشم را روي جسمي متمرکز کنند در حالي که چشم ديگر به اطراف مي‌گردد. علاوه بر همه‌ي اين‌ها پرندگان توانايي منقبض کردن مردمک خود به صورت خودآگاه را نيز دارند.

حيوانات محيط اطراف را چه شکلي مي‌بينند؟+تصاوير

جهان از نگاه مارها

مارها ديد ضعيفي دارند برخي از آن‌ها داراي ديد مادون قرمز هستند که با استفاده از غشاي ميان چشم و سوراخ‌هاي بيني تصويري شبيه به دوربين‌هاي حرارتي ايجاد مي‌کنند. مارها همچنين بدون پلک هستند و يک غشاي محافظتي دارند که همراه با پوست اندازي مي‌افتد.

حيوانات محيط اطراف را چه شکلي مي‌بينند؟+تصاوير

جهان از نگاه آفتاب پرست‌ها

اين حيوانات که بيشتر براي تغيير رنگ‌شان شناخته شده‌اند چشم‌هايي با سلول‌هاي تماما مخروطي دارند. اين بدان معناست که آن‌ها مي‌توانند رنگ‌هاي زيادي را مشاهده کنند از جمله آن‌هايي که در طيف ماورا بنفش هستند، مانند ماهي قرمز و طوطي‌ها اما در عين حال، با کنتراست کم. چشم‌ آنها نيز قادر به کار مجزاست و مي‌توانند به گونه‌اي حرکت کنند که ديدي ۳۶۰ درجه به آفتاب پرست بدهند.

حيوانات محيط اطراف را چه شکلي مي‌بينند؟+تصاوير

ديد رتيل‌ها

اگرچه اين موجودات هشت چشم دارند، اما ديد ضعيفي دارند. رتيل‌ها براي تشخيص محيط به پاهاي مودار خود متکي هستند. با اين حال متخصصان به تازگي دريافته‌اند که چشمان اين موجودات نوعي پروتئين تشخيص دهنده رنگ به نام اپسين دارد که در يافتن جفت به ‌آن‌ها کمک مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar