باشگاه خبرنگاران/ صدا‌هایی در جهان وجود دارد که گاهی از محدوده گوش انسان فراتر است و طبق گفته کارشناسان به طور معمول یکی از فرکانس‌های شاخص در حوزه ارزیابی وضعیت گوش انسان، فرکانس ۸ هزار هرتز است.
یک وب سایت روسی اعلام کرد که یکی از حساب‌های کاربری به نام metzie72 یک کلیپ ویدیویی را منتشر کرده که بلندگو‌های بزرگی صدایی را پخش می‌کند و به همه پیشنهاد می‌دهد این صدا را بشنوند. انتشار این ویدئو به عنوان بازی «می‌شنوی یا نمی‌شنوی»، با استقبال کاربران مواجه شد و آن‌ها در فضای مجازی شروع به اشتراک‌گذاری کردند. میلیون‌ها نفر از کاربران شبکه‌های اجتماعی با هر سنی در این بازی شرکت کردند که برخی از آن‌ها می‌گفتند این صدا را نمی‌شنوند و برای بقیه کاربران این موضوع عجیب بود.

گفتنی است، راه حل این معمای صوتی در طبیعت در گوش انسان نهفته است که با گذشت زمان و بالا رفتن سن توانایی دریافت فرکانس‌های بالا کاهش می‌یابد. در مورد صدای تولید شده در این ویدئو، فرکانس صدا به ۱۷ هزار هرتز (یعنی ۱۷ هزار لرزش در ثانیه) افزایش می‌یابد، اما شنوندگان بالای ۲۵ سال خیلی کمتر از بقیه می‌توانند این صدا را بشنوند. دستگاه‌های صوتی خوب قادر به بازیابی صدا در بازه فرکانسی بین ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتز هستند.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar