خراسان/ روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید فطر، بهترین روزهای سال مردم پاکستان است. پاکستانی‌ها شروع و پایان ماه رمضان را با جشنی به ‌نام «چاندرات» یعنی «شب ماه» گرامی می‌دارند. در این شب خریدهای عید به اوج خود می‌رسد. حتی خانواده‌هایی که قصد خرید ندارند، پس از صرف آخرین افطار همراه با کودکان از خانه‌ خارج می‌شوند و وقت خود را به تفریح در خیابان‌ها، پاساژها و رستوران‌ها سپری می‌کنند. مغازه‌داران فروشگاه‌ها را با ریسه‌ها و کاغذهای رنگی تزیین می‌کنند و تا نزدیک صبح باز می ‌مانند.

زنان حناکار محلی، بساط حنا را نزدیک فروشگاه ‌های جواهرات پهن می‌کنند تا بتوانند مشتری‌ها را هنگام خرید، جذب هنرشان کنند. زنان و دختران پاکستانی با خرید شال، زیورآلات، النگوهای رنگی و حنا بستن دست‌ها با طرح ‌های پیچیده‌ای به ‌نام «مهندی» خستگی یک ماه پخت‌ و پز و پذیرایی از اعضای روزه‌دار خانه را از تن به ‌در می‌کنند. مردان با پوشیدن لباس‌های سنتی و نو در صبح روز عید، به همسر و فرزندان خود عیدی می‌دهند و به مردان محل و کوچه و بازار تبریک می‌گویند. این جشن سرزنده و نشاط‌آور تا چند روز بعد از عید با آتش‌بازی و چراغانی مساجد و رستوران‌ ها ادامه دارد.

یکی از محبوب‌ترین شیرینی‌های عید فطر در پاکستان، «ورمیشل» شیرین ‌شده با ادویه‌جات و زعفران است که با خرما و پسته تزیین می‌شود و دورهم در صبح روز عید آن را میل می‌کنند. البته امیدواریم با شرایط همه‌گیری بیماری کووید، پاکستانی‌ها در شیوه برگزاری این جشن‌ تغییراتی ایجاد کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar