خراسان/ هیاس حسینی درباره زیروبم حرفه«شیشه گری» می گوید


  من کی‌ام؟
هیاس حسینی هستم، 43 ساله و متولد کرمانشاه. از کودکی به آموختن و تجربه کردن کارهای هنری کنجکاو بودم. در هنرستان به‌صورت اتفاقی رشته شیشه‌گری علمی-آزمایشگاهی خواندم و به آن علاقه‌مند شدم. پس از آن به باکو رفتم و دو سال رشته مجسمه‌سازی خواندم و دوره‌های شیشه‌گری حرارت مستقیم و تکنیک‌های آن را گذراندم. اکنون با مدرک درجه یک هنر معادل دکترا علاوه‌بر آموزش شیشه‌گری و برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، عضو شورای داوری ارزشیابی شیشه‌گری در پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی هستم.
  شیشه‌گر دقیقا چه کار می‌کند؟
ابتدا شیشه را حرارت می‌دهیم و زمانی که به دمای ذوب رسید، با استفاده از دست‌ یا ابزارهای مخصوص، آن را به اشکال مختلفی درمی‌آوریم. درواقع شیشه‌گری یک رخداد است و کار شیشه‌گر مدیریت رخداد؛ یعنی زمانی که شیشه به‌نقطه ذوب می‌رسد و مولکول‌های آن درحال جنب‌وجوش هستند ما باید در همان حین فرم دلخواه خود را بسازیم و اگر نتوانیم، ممکن است شیشه بشکند یا نتیجه مطلوب نباشد.
  کار با شیشه چه ویژگی‌ها و مهارت‌هایی لازم دارد؟
برای کار کردن با شیشه باید بادقت و باحوصله باشید. شیشه، متریال بسیار حساس و ظریفی است که کوچک‌‎ترین اشاره و ضربه‌ای باعث شکستن آن می‌شود، پس باید عصبانیت و عجله را کنار بگذارید. ازنظر فیزیکی هم برای کار با شیشه باید دست‌های سالمی داشته‌باشید چراکه در شیشه‌گری نیازمند هر 10 انگشت خود هستیم.
 شما چطور می‌توانید همکار من شوید؟
خوشبختانه امروزه رشته شیشه و چاپ در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود اما صادقانه بگویم که برای یادگیری این حرفه، تنها تحصیل کافی نیست. در دانشگاه شما بیشتر مباحث تئوری می‌خوانید و آزمایش‌های عملی کمی انجام می‌دهید و مهارت شیشه‌گری با تجربه کردن به‌دست می‌آید. بنابراین شرکت در ورکشاپ‌های شیشه‌گری کمک زیادی به شما خواهد کرد. همچنین پیشنهاد می‌کنم اگر به این هنر علاقه‌مند هستید، ابتدا در یک دوره کوتاه شیشه‌گری شرکت و کار را به‌صورت عملی تجربه کنید. پس از آن باتوجه به علاقه خود می‌توانید در گرایش‌های مختلف شیشه‌گری داغ (کار با شیشه مذاب)، شیشه‌گری گرم (قرار دادن شیشه در کوره) و شیشه‌گری سرد (تراش، نقاشی و میناکاری روی شیشه) آموزش ببینید.
 سختی‌ها و شیرینی‌های این شغل چیست؟
وقتی بتوانید در مدت زمان مشخص شیشه را به فرم دلخواه برسانید، تجربه خوبی است و کار کردن با آتش به‌عنوان یکی از چهار عنصر اصلی طبیعت که آرامش‌بخش است، خالی از لطف نیست. سوختن و بریدن دست، تعریق، اذیت شدن چشم‌ها و ترس این‌که هر لحظه ممکن است شیشه بشکند، از سختی‌های کار ماست. البته این استرس‌ها برای کسی که به کارش علاقه دارد، لذت‌بخش است.  
 چه آینده‌ای در انتظار یک شیشه‌گر است؟
برای تصمیم‌گیری درباره پاسخ به این سوال باید کمی صبر کنیم و به آینده امیدوار باشیم. ما در ایران سابقه طولانی در شیشه‌گری داریم اما تا چندسال پیش کمتر کسی درباره این حرفه می‌دانست. امروزه با فرهنگ‌سازی‌ ازطریق برنامه‌های تلویزیونی و ویدئوهای آموزشی می‌توانیم آینده خوبی برای این هنر درنظر بگیریم. من هم در این زمینه تلاش می‌کنم که ازطریق فضای مجازی به افراد درباره شیشه‌گری اطلاعات بدهم. همچنین تصمیم به دایر کردن یک مدرسه شیشه‌گری دارم و امیدوارم به‌زودی این اتفاق بیفتد.
 آیا شیشه‌گری شغل درآمدزایی به حساب می‌آید؟
کسب درآمد در این حرفه به دو چیز بستگی دارد: زیرمجموعه‌ای که در شیشه‌گری انتخاب می‌کنید و زمانی که برای کار کردن می‌گذارید. برخی به کارهای هنری مثل طراحی روی شیشه علاقه‌مند هستند و برخی دیگر شیشه‌گری صنعتی را دنبال می‌کنند؛ این‌ها هرکدام درآمد متفاوتی دارد

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar