بازار/محصولات ارتوپدی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مزمن و کمک‌به‌درمان استفاده می‌شوند. لوازم ارتوپدی معمولاً در دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که از آن جمله می‌توان به ساپورت‌های دست، ساپورت تنه و ساپورت‌های پا اشاره کرد. باتوجه‌به‌اینکه تمام فعالیت‌های روزانه ما وابسته به حرکات دست است، بنابراین مچ‌دست، آرنج و انگشتان ما ممکن است درگیر مشکلات حرکتی شود.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که افراد با آن روبرو هستند، کشیده‌شدن تاندون‌های مچ‌دست و اعمال فشار بر آن به‌دلیل حمل بارهای سنگین یا قرارگرفتن مچ‌دست در یک حالت ثابت برای ساعت‌های طولانی است که می‌توانند به‌مرورزمان باعث التهاب تاندون‌ها، کشیدگی آن‌ها و در نهایت دررفتگی استخوان مچ شود. اما مشکل تنها معطوف به مچ‌دست نیست و آرنج نیز می‌تواند مشکلی مشابه داشته باشد. به‌همین‌دلیل استفاده از ساپورت‌های‌دست مانند مچ‌بند ورزشی، مچ‌بند آتل‌دار و آرنج‌بند می‌تواند به درمان مشکلات دست کمک کنند.

مهمترین ساپورت دست، مچ‌بند آتل دار

حمل یا جابجا کردن وسایل سنگین و حجیم در محیط کار و خانه و همین‌طور انجام ورزش‌های سنگین فشار زیادی به مچ‌ دست وارد می‌کند. به‌همین‌دلیل این ناحیه در معرض آسیب‌های جدی قرار دارد. علاوه‌بر تمرینات ورزشی ویژه که برای تقویت مچ‌دست پیشنهاد می‌شوند، استفاده از مچ‌بند آتل‌دار می‌تواند با حفظ مچ‌دست در یک زاویه و حالت مشخص، از اعمال فشار ناخواسته جلوگیری کرده و در نهایت به کاهش طول درمان، کاهش التهاب و کاهش خطر شکستگی کمک کند.

از جمله مهمترین موارد مصرف مچ‌بندهای آتل‌دار می‌توان به رفع التهاب تاندون‌ها، ثابت نگاه‌داشتن مچ‌دست در یک وضعیت مشخص و درست، کاهش یا حذف فشار وارده‌به استخوان‌های مچ‌دست، جلوگیری از خون‌مُردگی و در نتیجه جلوگیری از بروز شکستگی در این ناحیه اشاره کرد.

عدم پوشیدن مچ‌بند، عوارض ناخوشایندی را به‌همراه خواهد داشت که از آن جمله می‌توان به تشدید التهاب تاندون‌ها، کشیدگی بیشتر تاندون‌های دست، دررفتگی استخوان و حتی شکستگی اشاره کرد. عدم پوشیدن مچ‌بندهای آتل‌دار منجر به تشدید درد، بی‌حسی و گَزگَز انگشتان دست خواهد شد که از نشانه‌های بروز مشکلات جدی‌تری در مچ‌دست هستند. بنابراین بهتر است قبل از تشدید بیماری و با مشورت پزشک، محصول مناسب را انتخاب کنید.

مچ‌بندهای آتل‌دار به چند دسته مختلف شامل مچ‌بند آتل‌دار با زاویه فانکشنال، مچ‌بند الاستیک، مچ‌بند آتل‌دار دو‌طرفه و شست‌بند آتل‌دار یا مچ‌شست‌بند آتل‌دار چپ و راست تقسیم می‌شوند. انتخاب هر کدام از این محصولات بسته به مشکلات حرکتی دست و ناحیه درگیر متفاوت خواهد بود.

مچ‌بند ورزشی

همان‌طور که از نام این محصول پیداست، بیشتر مناسب کسانی است که می‌خواهند از بروز مشکلات دست حین ورزش جلوگیری کنند. این محصول با اعمال فشار روی تاندون‌های مچ‌دست به عملکرد آلفا و در نتیجه کاهش اعمال فشار روی استخوان های دست کمک خواهد کرد.

از جمله مهمترین موارد مصرف مچ‌بند ورزشی می‌توان به جلوگیری از بروز التهاب تاندون‌ها، کاهش فشار روی استخوان‌های مچ‌دست و جلوگیری از آسیب مچ‌دست برای ورزشکاران (خصوصاٌ وزنه‌بردارها) اشاره کرد. در مقابل فوایدی که پوشیدن مچ‌بند ورزشی برای شما خواهد داشت، عدم استفاده از آن منجر به کشیدگی تاندون‌های مچ‌دست، التهاب تاندون‌ها و دَررفتگی استخوان‌های مچ خصوصاً استخوان لونیت خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در‌صورتی‌که ورزش‌های سنگین مانند وزنه‌برداری انجام می‌دهید قبل از هر چیز برای تهیه یک مچ‌بند ورزشی مناسب اقدام کنید.

آرنج بند

مفصل آرنج نیز می‌تواند در معرض حرکات شدید و تکرارپذیر قرار گیرد که به‌مرورزمان باعث بروز مشکلاتی می‌شوند. چرخش مفصل آرنج به چپ و راست و بالا و پایین برای برخی از افراد مشکل بوده که علت اصلی آن کشیدگی عضلات دست در ناحیه فوقانی و آسیب به آرنج دست است.

آرنج‌بندها به‌منظور پیشگیری از ابتلا به مشکلات حرکتی در ورزشکاران و خصوصاً مشاغلی که حرکات مکانیکی شدیدی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از متداول‌ترین بیماری‌های این ناحیه، تنیس البو است که در صورت عدم رسیدگی در طولانی‌مدت تبدیل به یک بیماری کهنه شده و مفصل آرنج را با خطرات جبران ناپذیری مواجه خواهد کرد. در‌چنین‌شرایطی پوشیدن آرنج‌بند می‌تواند به کنترل حرکات آرنج، کاهش التهاب، جلوگیری از کشیدگی تاندون‌ها و بوریست‌ها کمک کند.

از جمله مهمترین موارد مصرف آرنج‌بند کاهش درد، کاهش فشار، استحکام مفاصل، جلوگیری از کشیدگی تاندون‌ها و بوریست‌ها و جلوگیری از پارگی فیبرهای عضلانی است. از عوارض عدم پوشیدن آرنج‌بند می‌توان به آسیب‌دیدگی جدی تاندون‌ها، آسیب به کپسول‌های مفصلی و از همه مهم‌تر کاهش استحکام مفصل اشاره کرد.

فعالیت‌های روزانه ما وابسته به حرکات دست هستند اما بخش زیادی از این فعالیت‌ها تکرارپذیر بوده و در نهایت منجر به قرار گرفتن مفاصل دست در وضعیت‌های مشخص و ثابت برای مدت‌طولانی خواهد شد. عدم حرکت دست برای مدت طولانی به‌مرورزمان آسیب به مفاصل و تاندون‌ها را به‌همراه خواهد داشت. از طرفی حمل وسایل‌سنگین و حتی انجام ورزش‌های سنگین مانند وزنه‌برداری، فشار زیادی را متوجه آرنج و مچ‌دست خواهد کرد. بنابراین پوشیدن وسایل کمک حرکتی به‌منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های دست و یا استفاده از این وسایل برای کمک‌به‌درمان بیماری و کاهش التهاب و درد بسیار حائز اهمیت است.

محصولاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد همگی جزو تولیدات داخلی هستند که توسط شرکت آدور طراحی و عرضه می‌شوند. برای انتخاب محصول مناسب می‌توانید وارد سایت https://www.ador.ir/ شده و از بخش محصولات، ساپورت دست را انتخاب کنید. دراین‌صفحه، انواع محصولات ساپورت دست شامل مچ‌بند ورزشی، انواع مچ‌بندهای آتل‌دار، آرنج‌بند و آویز دست عرضه شده است که هر کدام بسته به نوع بیماری و تجویز پزشک می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. یکی از مزایای مجموعه آدور، بلاگ پزشکی و درمانی آدور  است که اطلاعات جامع و کاملی از انواع مشکلات حرکتی و روش‌های درمانی و محصولات مناسب برای کمک به درمان هر بیماری ارائه کرده است.