نمناک/ جنگل های بارانی مهم ترین اکوسیستم های جهان و محیط زیست محسوب می شوند. جنگل های بارانی تقریباً 2 درصد کل سطح زمین را پوشش می دهند و 50 درصد گیاهان و حیوانات در آن قرار گرفته اند. جنگل های بارانی تنظیم کننده هوای جهان و دمای کلی محیط زیست هستند. در این قسمت از گوناگون نمناک قصد داریم مهمترین جنگل های بارانی دنیا را به شما معرفی کنیم.

جنگل بارانی آمازون
مساحت آن 5 میلیون و 500 کیلومتر مربع بوده و بیشتر آمریکای جنوبی را پوشش داده که به برزیل، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، اکوادور و کشورهای دیگر هم می رسد. رودخانه آمازون همچنین از این جنگل عبور می کند.

60 درصد این جنگل در برزیل قرار گرفته است. تقریباً داخل آن 390 میلیارد درخت وجود دارد که 16 هزار گونه متفاوت نیز در آن موجود است. حدود دو و نیم میلیون حشره و 2000 پستاندار و پرنده و ده ها هزار گیاه در این جنگل وجود دارد.

جنگل بارانی کنگو
این جنگل بارانی دومین جنگل بزرگ در جهان است و مساحت آن یک میلیون و 780 کیلومتر مربع است که در آفریقای مرکزی قرار گرفته و یکی از طبیعی ترین رودخانه ها در آن جریان دارد. این جنگل بخش بزرگی از کنگوی شمالی را پوشش می دهد.

رودخانه کنگو دومین رودخانه بزرگ در جهان است که تقریباً 9 کشور را پوشش می دهد. خود این جنگل حدوداً 6 کشور را پوشش داده که مهمترین آن جمهوری کنگو و جمهوری آفریقای مرکزی است.

جنگل بارانی والدیویان
این جنگل حدوداً 248 هزار کیلومتر مربع است که در سواحل غربی آمریکای جنوبی در شیلی و آرژانتین قرار گرفته است. انواع مختلفی از گونه های گیاهی و درختان در آن یافت می شود. دمای آن معمولاً شرجی است و باران های سنگین دارد. معمولاً مه غلیظ در این جنگل وجود دارد. درختان این جنگل قد بسیار بلندی دارند و گونه های کمیاب از حیوانات در آن یافت می شود.

جنگل بارانی دین تری
این جنگل در شمالی ترین ساحل استرالیا قرار گرفته که تقریباً دو هزار و 600 کیلومتر مربع است. پارک ملی دین تری داخل این جنگل قرار گرفته است. رودخانه اصلی دین تری هم داخل همین جنگل بارانی است. این جنگل محل اولین گونه های گیاهی روی کره زمین محسوب می شود و بیشترین تعداد حیوانات و گونه های گیاهان کمیاب در این جا یافت می شود.

جنگل بارانی آسیای جنوب شرقی
این جنگل در آسیا است و اندونزی و لائوس را نیز پوشش می دهد اما بخش اعظم آن در آسیا قرار گرفته است. این جنگل محل زندگی بسیاری از پرندگان، پستانداران، دوزیستان و خزندگان کمیاب است.

تقریباً 200 گونه مختلف از درختان در یک هکتار این جنگل وجود دارد که البته تخریب جنگل ها باعث می شود که این گونه ها در معرض خطر قرار بگیرند. ببر بنگال، مار کبرا، گونه های کمیاب میمون از جمله حیواناتی هستند که در این جنگل یافت می شوند.

جنگل ملی تونگاس
این جنگل بزرگترین جنگل ملی در آمریکا محسوب می شود. محل بسیاری از گونه های کمیاب و گونه های در معرض خطر است. کوه های ساحلی را تا قسمت قله پوشش می دهد. حیات وحش در این جنگل بسیار قوی است و گرگ و خرس قهوه ای در آن یافت می شود. پستاندار های دریایی هم در آب های موجود در این جنگل وجود دارد.

پارک ملی کینابالو
این پارک یا جنگل بارانی در ساحل جنوبی صباح در مالزی قرار گرفته است و اولین پارک ملی در مالزی محسوب می شود. این پارک ملی محل بیش از 4 هزار و 500 گونه گیاهی است که 100 گونه مختلف از پستانداران و حیوانات مختلف در آن قرار گرفته اند. بزرگترین کوه کینابالو در این جزیره قرار گرفته که هر سال بازدیدکنندگان زیادی دارد.

جنگل مه آلود سانتا النا
این جنگل در کاستاریکا است که تعداد بسیار زیادی از ابرهای مه آلود بالای آن را فراگرفته اند. این جنگل همچنین سرشار از گل و گیاهان مختلف است. بیش از 2000 گونه گیاهی، 80 گونه پستاندار، 400 گونه پرنده، صد گونه دوزیست و خزنده و هزاران حشره داخل آن وجود دارد.

جنگل سینهارانجا
این جنگل حدوداً 8864 متر مربع را پوشش می دهد و در سریلانکا قرار گرفته که محل زندگی 830 گونه درخت، حشره، پرنده، خزندگان، پستانداران و دوزیستان است. همچنین نام آن در سال 1978 در یونسکو به ثبت رسیده زیرا گونه های گیاهی مختلف در آن وجود دارد و حیات وحش در آن جریان دارد. انواع لئوپارد ها و فیل ها نیز در آن یافت می شود.

جنگل بارانی پاسیفیک
این جنگل در آمریکای شمالی و در نیمه غربی ساحل اقیانوس آرام قرار گرفته و بزرگترین جنگل بارانی معتدل در جهان است. همچنین قسمت شمالی کالیفرنیا را پوشش می دهد و دارای بلند ترین ، بزرگ ترین و طویل ترین درختان روی کره زمین است.

بیش از دو هزار سال می گذرد که این درختان پابرجا و زنده باقی مانده اند و قد بعضی از آن ها به بیش از 90 متر می رسد . انواع مختلفی از گونه های حیوانی مانند خرس سیاه، و خرس گریزلی در معرض خطر انقراض هستند و گرگ و عقاب های کچل یا سر سفید در این جنگل قرار دارند.

جنگل بارانی سونداربانس
این جنگل در بنگلادش قرار گرفته و 40 درصد هند را پوشش می دهد. مساحت آن ده هزار کیلومتر مربع است و یکی از اعجاب انگیزترین حیات وحش ها در کره زمین محسوب می شود. علت آن هم محل جغرافیایی این جنگل است که مناطق زیادی را پوشش داده و جالب است بدانید که این جنگل محل زندگی ببر بنگال رویال نیز است.

جنگل بارانی مونته ورده
این جنگل در کاستاریکا قرارگرفته که بیش از 10 هزار و 500 هکتار را پوشش می دهد. همچنین دو هزار و 500 گونه گیاهی در آن وجود دارد. 120 دوزیست و خزنده هم در آن یافت می شود. بیش از هزاران گونه مختلف از پرندگان و پستانداران متفاوت در اینجا دیده می شود. همچنین گیاهان دارویی و رودخانه های طبیعی و آبشار ها در این ناحیه قرار گرفته اند.

جنگل بارانی پاپوآ
این جنگل گونه های حیوانی منحصر به فردی دارد. انواع گیاهان هم در آن یافت می شود و و در اندونزی قرار گرفته است. دو سوم گونه های حیوانی و گیاهی در این جنگل در گینه نو قرار گرفته اند. حیوانات منحصربفردی از جمله موش ها، خوک ها و کانگوروها در این جنگل یافت می شوند. این جنگل همچنین میزبان بیشترین تعداد گونه های ارکیده بین سایر گیاهان است.

جنگل بارانی بیوسفر
این جنگل در قسمت شمالی نیکاراگوئه بیش از 2 میلیون هکتار را پوشش می دهد و تقریباً 15 درصد زمین آن در نیکاراگوئه قرار گرفته و باعث شده است که رتبه دومین جنگل بارانی بزرگ در قطب غربی؛ بعد از جنگل آمازون در برزیل را به خود اختصاص دهد. هنوز بیشتر قسمت های آن ناشناخته باقی مانده است و گونه های گیاهی بسیار مختلف در آن یافت می شود و بین 100 هزار تا 200 هزار گونه حشره در آن وجود دارد.

پارک ملی ساپو
جنگل بارانی ساپو یا همان پارک ملی ساپو در لیبریا قرار گرفته است که بزرگترین ناحیه محافظت شده بوده و تنها پارک ملی در این ناحیه محسوب می شود.

بیش از هزار و 804 کیلومتر مربع را پوشش می دهد و دومین جنگل بزرگ در آفریقای جنوبی است. انواع گونه های پستانداران در این جنگل یافت می شوند. گونه های حیوانی شامل فیل، گربه طلایی آفریقایی، طوطی آفریقایی، کروکودیل ها و ... در این جنگل نیز وجود دارند.

جنگل بارانی هوه
این جنگل جزء بزرگترین جنگل های بارانی در ایالت غربی واشنگتن آمریکا محسوب می شود و بخشی از پارک ملی المپیک است و اکوسیستم هایی را در درون خود دارد که هزاران سال است تغییر نکرده اند. این جنگل بارانی گیاهان بسیار متفاوتی در درون خودش دارد.

جنگل بارانی پروسیکا
این جنگل در اروپا قرار گرفته که بخشی از پارک ملی سوتجسکا را نیز تشکیل می دهد که قدیمی ترین و بزرگترین پارک ملی در این ناحیه محسوب می شود. از این جنگل به شدت محافظت می کنند زیرا جزء گونه های پایانی جنگل های اروپا است که حدود 9 هزار و 400 هکتار مساحت دارد و محل زندگی بسیاری از گونه های قدیمی 300 ساله است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar