ميزان/ حجت الاسلام عطا‌الله ميرزاده درباره اعمال روز جمعه گفت: ابتدايي‌ترين کار‌هايي که براي روز جمعه توصيه شده، خواندن زيارت نامه و دعاي اين روز است که در آن‌ها از خدا مي‌خواهيم که ما را در اعمالي که در روز جمعه تکليف شده است، موفق کند.

وي در همين راستا ابراز کرد: خواندن نماز جمعه در اسلام توصيه شده است. دعايي که افراد صبح جمعه مي‌توانند بخوانند دعاي ندبه است. همچنين بعدازظهر جمعه دعاي سمات و زيارت آل ياسين خوانده شود. خواندن دعاي روز جمعه که در مفاتيح آمده است ثواب فراوان دارد و خوش به حال آنان که توفيق خواندن اين دعا نصيبشان مي‌شود.

اين کارشناس علوم قرآني با اشاره به اهميت جمعه‌هاي انتظار اظهار کرد: بسياري از افرادي که خود را منتظر ظهور حضرت، ولي عصر (عج) مي‌دانند سوال مي‌کنند مي‌خواهيم خودمان را محک بزنيم که آيا ما جزو منتظران حضرت هستيم يا نه؟ اگر «امام زمان (عج)» ظهور کند چگونه تشخيص دهيم که جزو گروه مخالف، موافق يا بي تفاوت هستيم؟ پاسخ اين است که شما فرض کنيد اکنون حضرت، ولي عصر (عج) ظهور کردند، فکر مي‌کنيد از ما چه مي‌خواهند؟ ايشان قطعا خواسته‌هايي از ما خواهند داشت که بايد انجام دهيم.

اين کارشناس علوم قرآني در همين راستا بيان کرد: جدا از اينکه به عنوان يک يار مي‌توانيم کار‌هاي اداري، سياسي، اجتماعي، نظامي و اقتصادي براي حضرت انجام دهيم، اما در ابتدا توقع حضرت از ما به عنوان يک شيعه و محبش اين است که به وظايف فردي خود در قبال خدا عمل کنيم.

«حضرت مهدي (عج)» قطعاً بدون سر سوزني ترديد اين توقع را دارند که دروغ، غيبت، زخم زبان، حسادت، بدبيني، دو به هم زني، خبرچيني، حق کسي را پايمال کردن و شهادت دروغ از ما سرنزند، نگاهمان را کنترل کرده و مراقب لقمه خود و خانواده باشيم.

حجت الاسلام والمسلمين ميرزاده با اشاره به اهميت اعمال توصيه شده تاکيد کرد: افراد بايد ببينند که تا چه ميزان اعمال توصيه شده را رعايت کرده‌اند. آن وقت وضعيت ارادت و همراهي با «امام عصر (عج)» را در خود بيشتر متوجه مي‌شوند. اگر در حال انجام تکاليف به عنوان يک فرد منتظر بودند، خوش به سعادتشان که جزو ياران «حضرت مهدي (عج)» هستند. اگر حضرت تشريف آوردند و زنده بودند که تکليف خود را انجام داده اند و اگر در آن زمان در قيد حيات نبودند به تکليف خود در زمان غيبت ايشان عمل کرده اند.

وي درباره کوتاهي برخي از افراد با وجود آگاهي نسبت به اعمال خود خاطرنشان کرد: نمونه کوتاهي اعمال در عصر «پيامبر اکرم (ص)» نيز وجود داشت. بسياري از افراد روزانه رفتار و منش «حضرت محمد (ص)» و در مقابل رفتار ابوجهل، ابولهب و خيلي از دشمنان نيز مي‌ديدند، اما به آن باور نرسيده بودند که از خود بگذرند تا تابع خدا يا فرستاده خدا شوند.

«امام زمان (عج)»، ولي خدا و رهبر جامعه در سطح گسترده جهاني است. حضرت از افراد توقع اعمال بسياري را دارد حال اين که برخي افراد در تضاد خواسته حضرت و خواسته خدا حرکت مي‌کنند، بنابراين بايد در انجام تکليف همت کنند تا کوتاهي نشود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar