تابناک با تو/ هرشخص بايد دقيقا از آنچه در طول روز مي خورد آگاه باشد. در نهايت بايد گفت که نمي توان با کاهش وزن، قد خود را بلندتر کرد ولي با کاهش وزن مي توان زندگي سال متري داشت و اين امر بر خطر فقدان قد در بزرگسالي که شايد به دليل پوکي استخوان به وجود بيايد کمک شاياني خواهد کرد. 

بدون‌شک وزن و قد مناسب آرزوي همه انسانها مخصوصا مردان است، ولي هميشه سخنان عجيبي در اين زمينه به گوش مي رسد؛ مثلا برخي عقيده دارند هرچه قدر از وزنت کم بشود به قدت اضافه مي شود.

کتابخانه پزشکي آمريکا در سال ۲۰۱۱ تحقيقاتي در اين زمينه انجام دادند.  آنها طي بررسي هاي خود به اين نتيجه رسيدند که الگوهاي رشد قدي با توجه به اضافه وزن جوانان تغيير مي کند و نهايتا مي توان گفت هيچ ارتباطي ميان رشد قد و کاهش وزن وجود ندارد.

در حقيقت ذهن‌هاي ما بين لاغري و قد بلندي ارتباط برقرار مي کند و کاهش وزن باعث مي شود که قد بلندتر به نظر برسيم.

اضافه وزن به خودي خود موجب کوتاهي قد نمي شود و اين به اختلاف ميان طول و عرض بازمي گردد، اما چاقي باعث ضعف و پوکي استخواني و همين امر موجب کاهش قد افراد مي شود.

چگونه قدبلندتر بشويم؟

بدون شک افرايش قد، فقط مختص افرادي است که در دوره بلوغ به سر مي برند و اگر سنتان زير ۲۵ سال است، مي توانيد برخي کارها را براي قدبلندتر شدن امتحان کنيد.

خوردن ميوه و سبزيجات تازه و غذاهاي حاوي پروتئين مثل گوشت و لبنيات به اين فرآيند کمک شاياني مي کند، در مقابل خوردن شيريني‌جات و چربي‌هاي اشباع شده تاثير بسياري در کاهش قد دارد.

ورزش کردن به صورت منظم نقش اساسي در تقويت عضلات و تحکيم استخوانها دارد. کودکاني که در سنين تحصيل هستند بايد روزي يک ساعت را به ورزش اختصاص دهند. علاوه بر اين فعاليت هاي هوازي مثل پياده روي، دويدن و دوچرخه سواري بر افزايش قد موثر است.

بهترين روش کاهش وزن

کاهش وزن هم براي افراد کوتاه قد و هم براي بلندقد مهم است، چون بر سلامت جسمي و روحي آنها تاثير مي گذارد. در اين ميان چندين روش وجود دارد که از آن جمله؛

۱. روزه‌هاي متناوب: روزه داري کوتاه مدت که شامل وعده هايي در مدت زمان کم است.
با اين روش طي ۲۴ هفته کاهش وزن چشمگيري حاصل خواهدشد.
۲. خوردن آگاهانه:دراين روش افراد بايد با آگاهي غذا بخورند و با هشياري غذا را انتخاب کنند.
۳. خوردن پروتئين در صبحانه: خوردن پروتئين درابتداي روز موجب سيري اشخاص در طول روز مي شود.
۴. کاهش شيريني جات و کربوهيدرات ها؛ کربوهيدرات ها مواد غذايي پرحجمي هستند که الياف  و مواد مغذي بسياري را شامل مي شود؛ مثل برنج سفيد، نان و ماکاروني. اين غذاها راحت هضم مي شوند و به سرعت تبديل به گلوکز شده  و سپس بسياري از آن وارد خون مي شود و قند خون را بالا مي برد.

۵. خواب کافي در طول شب: خوابيدن بين پنج تا شش ساعت در طول شب باعث تعديل وزن مي شود.

۶. کنترل استرس و نگراني: استرس  باعث توليد هورمون  ادرنالين و کورتيزول ميشود  که اين هورمون ها در ابتدا باعث کاهش اشتها مي شوند ولي اگر مدت زمان استرس بيشتر شد و باقي ماند، کورتيزول در جريان خون ماندگار ميشود و اشتها را بيشتر ميکند.

برنامه غذايي مناسب و ورزش کردن

هرشخص بايد دقيقا از آنچه در طول روز مي خورد آگاه باشد. در نهايت بايد گفت که نمي توان با کاهش وزن، قد خود را بلندتر کرد ولي با کاهش وزن مي توان زندگي سال متري داشت و اين امر بر خطر فقدان قد در بزرگسالي که شايد به دليل پوکي استخوان به وجود بيايد کمک شاياني خواهد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar