نمناک/ آیا تا به حال به این فکر کرده اید؛ قبلاً که دستمال توالت وجود نداشت مردم از چه چیزی استفاده می کردند؟ زیرا همانطور که می دانید در بسیاری از کشور ها دستمال توالت ضروری ترین وسیله برای دستشویی محسوب می شد اما به نظر شما تا قبل از آن چه اتفاقی می افتاد؟ با ما دقایقی همراه شوید تا با جایگزین دستمال توالت در زندگی انسان های دوران گذشته، آشنا شوید.

استفاده از اسفنج
در بعضی از کشور ها مثل رم باستان مردم در توالت های عمومی اسفنج های شخصی خودشان را استفاده می کردند. همچنین می توانستند در بیرون توالت ها این اسفنج ها را خریداری کنند و از روش تمیز کردن مخصوص به خودشان استفاده می کردند.

هر فرد باید اسفنج مخصوص به خودش را می داشت سپس آن را بعد از استفاده به طور کامل تمیز می کردند که معمولاً از آب نمک یا سرکه برای تمیز کردن آن استفاده می کردند تا کاملا ضد باکتری شود.

سنگ و سرامیک
درست است که سنگ و سرامیک ظاهر زبر و خشنی دارند و شاید برای پوست لطیف تان مناسب نباشد اما در گذشته برای رعایت بهداشت از سنگ و سرامیک استفاده می کردند. البته سنگ های کوچک را انتخاب می کردند که نازک و خرد شده بودند تا به ناحیه حساس بدن آسیب وارد نشود.

ساقه خشک شده بلال
بلال یکی از خوشمزه ترین ماده هایی است که استفاده می کنید اما زمانی که دانه های بلال را می خورید، ساقه آن که دسته هم دارد کاملا بلامصرف است. در گذشته از ساقه بلال برای دستشویی استفاده می کردند و در واقع جایگزین دستمال توالت بود.

دستمال کنفی
در سال 1857 دستمال های کنفی روی کار آمدند که از جنس کنف و آلوورا بودند و هیچ درد و مشقتی را ایجاد نمی کردند که استفاده از آن ها باعث می شد تا افراد بهداشت خوبی داشته باشند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar