لست سکند/ غذاهایی که در این مطلب قصد معرفی آنها را به شما داریم برخی از خطرناک ترین غذاهای دنیا هستند که از قضا لوکس هم محسوب می‌شوند و ممکن است در لیست هر ماجراجوی دوستدار غذایی قرار بگیرد. در عین حال بدست آوردن این غذاها بسیار خطرناک بوده و تاکنون جان صدها ماهیگیر شجاع را گرفته است. در ادامه باخطرناکترین غذاهای دنیا آشنا می‌شویم.

1. آبالون Abalone؛ چین، ژاپن و جنوب شرق آسیا
آبالون حلزون‌های دریایی خوراکی بزرگی هستند که به خاطر گوشت طعمدار و صدف‌های رنگین کمانی زیبای خود شناخته می شوند. این حلزون ها را می توان در آب های ساحلی سراسر دنیا جست‌ جو کرد، اما بیشتر آنها از سواحل نیوزیلند، آفریقای جنوبی، استرالیا، غرب آمریکای شمالی و ژاپن جمع آوری شده و به خصوص در آشپزی جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین محبوب هستند. دلایلی از جمله بیماری، صید بیش از حد و کاهش سهام باعث شده‌اند که قیمت آبالون به شکلی غیر قابل کنترلی افزایش یافته و آن را به یکی از خوراکی‌های بسیار پرطرفدار و گران تبدیل کند.

البته نکته ای که وجود دارد این است که تنها غواصان می توانند آبالون را جمع کنند، اما در آب های آفریقای جنوبی، نیوزیلند و آمریکای شمالی، غواصی برای آبالون به همراه دستگاه تنفسی زیر آب غیر قانونی است. هر سال صدها نفر بدون وسایل تنفسی، جان خود را برای این حلزون های گران قیمت به خطر می اندازند؛ روشی سخت و خطرناک که در آن غواص ناگزیر از حبس کردن نفس خود تا عمق 10 تا 20 پایی زیر سطح اقیانوس است. 

همچنین دقت کنید که این افراد معمولا لباس‌های شنای سنگین، کمربند سربی و قطعات سنگینی از آهن برای جدا کردن این حلزون‌های از صخره‌ها حمل می‌کنند و به همین دلیل جای تعجب ندارد که سالانه تعداد بسیاری غواص در راه به دست آوردن این مخلوقات غرق می‌شوند. سال گذشته در یک تعطیلات آخر هفته، 3 نفر در خط ساحلی کالیفرنیا جان خود را از دست دادند. به هر روی شرایط اقیانوسی می‌تواند غیر قابل پیش‌بینی باشد و به همین دلیل جای تعجب ندارد که برخی غواصان تازه کار رها کردن کمربند وزنه خود را فراموش کرده یا در بازگشت به سطح آب، هوشیاری خود را از دست بدهند.

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟
شما می توانید آبالون را در سوشی‌های ژاپنی به صورت خام امتحان کرده یا اینکه آنها را به سس سویا آغشته کنید. اگر خیلی شجاع هستید می‌توانید «توتسرور» را امتحان کنید که در واقع امعا و احشا تخمیر شده حلزون است. در چین، آنها را در حالی که کنار قارچ شیتاکی به آرامی پخته شده‌اند به سبک کانتونی به همراه سس سویا، زنجبیل و گشنیز میل می‌کنند. در کره، آبالون را در پودینگ برنج مخلوط می‌کنند که تبدیل به صبحانه‌ای بسیار دلچسب می‌شود.

آبالون از خطرناک ترین غذاهای جهان در چین، ژاپن و جنوب شرق آسیا

آبالون از غذاهای خطرناک دنیا

2. صدف‌های گردن غازی Gooseneck Barnacles؛ شمال اسپانیا و پرتغال
این سخت پوستان با ظاهر عجیب خود با نام percebes نیز شناخته شده و غذایی هستند که می‌توان آنها را در شمال اسپانیا یافت. جالب است بدانید که ماهیگیران از یک صید خوب می‌توانند روزانه تا 1000 یورو کاسب باشند.

این خوراکی را با گوشت خوش طعم و عطر نمکی و دریایی آن می‌شناسند. این موجودات خود را به سنگ‌ها چسبانده و با استفاده از شاخک‌های خود، پلانکتون‌ها را جذب می‌کنند و امکان پرورش آنها به صورت تجاری وجود ندارد. تصادفی نیست که بهترین مکان برای پیدا کردن آنها در خط ساحلی مرگ (Costa de la Muerte) است. در این مکان بادهای متغیر و صخره‌ها زندگی هزاران ملوان را گرفته و صدها کشتی را نابود کرده است.

برای به دست آوردن صدف‌های گردن غازی ابتدا باید از درون قایق به آب پریده، از تشکیلات سنگی تیزی بالا رفت که دائما در معرض شلاق‌های شدید امواج قرار دارند. بهترین صدف‌های گردن غازی در مناطقی با امواج بسیار بلند و قوی زندگی می‌کنند که این موضوع برداشت آنها را از روی صخره‌ها بسیار خطرناک می‌کند. امواج می‌توانند متغیر بوده و در ترکیب با جریان‌های اقیانوسی قوی، جان ماهیگیر را در کسری از ثانیه بگیرند.

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟
بهترین حالت برای لذت بردن از این صدف‌ها، این است که آنها را به سادگی با لیمو بخارپز کرده و در مایونز سیردار زد و خورد. در منوهای گالیسیایی و در امتداد سواحل پرتغال می‌توانید این غذا را بیابید. این غذا همچنین در ایالت واشنگتن و بریتیش کلمبیا کانادا نیز محبوب است.

صدف‌های گردن غازی از خطرناک ترین غذاهای دنیا

صدف‌های گردن غازی از غذاهای خطرناک شمال اسپانیا و پرتغال 

صدف‌های گردن غازی در رستوران

3. لانه پرنده؛ تایلند، ویتنام و بورنئو
سوپ لانه پرنده را احتمالا تنها در کارتن‌ها دیده‌اید، اما این سوپ یکی از غذاهای خوشمزه در چین به شمار می‌رود جایی که یک لانه متوسط پرنده به قیمتی بالغ بر 2000 دلار به فروش می‌رسد. این لانه‌ها به طور خاص توسط بزاق دهان پرستوها ساخته شده و در معرض هوا خشک می‌شوند و وقتی در آب قرار می‌گیرند، بافت ژلاتینی مطبوعی پیدا می‌کنند. این لانه‌ها را از غارهایی در بورنئو و تایلند می‌توان پیدا کرد که شغلی بسیار سخت و خطرناک است و افراد ناگزیرند پابرهنه از ساختارهای سست بامبو در حالی بالا بروند که تنها حائل آنها دیوارهای غار است و در همین میان یک چراغ قوه نیز بین دندان‌های خود نگه داشته‌اند.

هر سال در حین انجام این کار  خطرناک صدمات بسیار جدی برای این افراد رخ می‌دهد؛ به هرحال پرستوها لانه‌های خود را در مکان‌هایی می‌سازند که دسترسی به آنها مشکل باشد، اما قیمت بالای این لانه‌ها همچنان افراد را تشویق می‌کند که برای بدست آوردن آنها تلاش کنند. البته برداشت این لانه‌ها از نظر مباحث پایداری و مداخلات زیست محیطی موجب برانگیخته شدن نگرانی‌هایی برای این پرنده‌ها شده است. غیر از آنچه گفته شد خطر ابتلا به آنفولانزای مرغی از خوردن سوپ‌هایی که با لانه‌های وارداتی غیرقانونی تهیه می‌شوند وجود دارد.

 چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟
مطمئن شوید که لانه‌ها از بورنئو، ویتنام یا تایلند می‌آیند، جایی که قوانین پایداری سختگیرانه‌تر است. از جمله غذاهای کلاسیکی که با لانه  پرنده تهیه می‌شوند سوپ یا دسری شیرین به نام تونگ سوئی (کاستاردی شل که به عنوان دسر سرو می‌شود) هستند، اما شما می‌توانید آن را به همراه برنج یا به صورت ژله آماده نیز امتحان کنید.

لانه پرنده از خطرناک ترین غذاهای دنیا

لانه پرنده به عنوان غذا

سوپ لانه پرنده

4. خرچنگ کینگ آلاسکایی Alaskan King Crab؛ آلاسکا
فصل صید خرچنگ کینگ که در آب‌های آلاسکا یافت می‌شود، بسیار کوتاه است و گاهی تنها چند روز طول می‌کشد. در این زمان، ماهیگیران در آب‌های منجمد کننده دریای برینگ می‌روند تا با استفاده از کوزه‌هایی که در آب می‌اندازند این خرچنگ‌ها را شکار کنند که گاهی تا عمق 180 متری فرو می‌روند.

جای تعجب نیست که برنامه شبکه دیسکاوری سفر این ماهیگیران را که در شیفت‌های 18-20 ساعته کار می‌کنند دنبال کرده و به آن عنوان مرگبارترین و خطرناک‌ترین صید را داده است. تخمین زده می‌شود که در طول این فصل هر هفته یک ماهیگیر جان خود را از دست بدهد و نرخ مرگ و میر این شغل 75% بالاتر از شغل خلبانان و آتش نشانان است. 80 % این مرگ و میرها به دلیل آب گرفتگی عرشه و غرق شدن است، اما ماشین‌های سنگینی که کوزه‌های خرچنگ را بلند می‌کنند نیز مسئول این جراحات وحشتناک هستند.

زمانی که خرچنگ‌ها صید شدند، بسیار آسیب‌پذیر هستند و امکان یخ زدن و مرگ آنها در هوای سرد وجود دارد که به دنبال آن شروع به ضربه زدن به یکدیگر می‌کنند یا ممکن است حتی از حرکت‌های قایق آسیب ببینند. ماهیت خطرناک این شغل بدین معناست که این ماهیگیران می‌توانند در طول فصل صید، ده‌ها هزار دلار درآمد داشته باشند.

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟
این خرچنگ‌ها به سراسر دنیا و مخصوصا آمریکا صادر شده و می‌توانند در کنار استیک سرو گردند. اما بهترین راه برای طبخ آنها به صورت بخارپز یا جوشانده و سرخ کردن در کره است. در ژاپن نیز این خرچنگ‌ها طرفداران زیادی دارند و به شکل تمپورا یا گریل شده با سسی ترش و شیرین سرو می‌شود.

خرچنگ کینگ آلاسکایی از غذاهای خطرناک دنیا

خرچنگ کینگ آلاسکایی

خرچنگ کینگ آلاسکایی

5. مار دریایی؛ جنوب شرق آسیا و ژاپن
اگر تا به حال به جنوب شرق آسیا سفر کرده‌اید ممکن است در سوغاتی فروشی‌ها با بطری‌هایی مواجه شده باشید که داخل مایعی عجیب، بدن پر پیچ و خم یک مار را به نمایش می‌گذارند. مارهای دریایی را برای مصرف غذایی و همچنین اهداف دارویی در خلیج تایلند صید شده و در سوپ یا به صورت سرخ شده سرو می‌کنند که در نوع خود بسیار خوشمزه است.

یکی دیگر از موارد استفاده مارهای دریایی برای مصارف دارویی در چین و ویتنام است. روش صید مارهای دریایی بدین شکل است که شب‌ها به هنگام صید هشت پا، توجه این مارها را با نور جلب می‌کنند؛ جالب است بدانید که هر ساله برای صید آنها حدود 700 کشتی ماهیگیری مورد نیاز است.

زهر مار دریایی قوی و کشنده است و نکته جالب اینجاست که بسیاری از این ماهیگیران، دسته‌بندی مارها از نظر سایز را با دستان برهنه انجام می‌دهند و خطر گازهای خطرناک و کشنده را به جان می‌خرند. پادزهر کمی در این منطقه موجود است، به همین دلیل ماهیگیران پوست خود را با تیغ می‌برند و زهر را بیرون می‌کشند یا برای کاهش درد از درمان‌های خانگی مانند قرار دادن رب سیر روی زخم استفاده می کنند.

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟
برای امتحان کردن یکی از خطرناک ترین غذاهای دنیا، مارها را در عصاره‌ای نمکی می‌جوشانند تا با آن سوپ درست کنند و معمولا به صورت کامل با استخوان و ... سرو می‌شوند. این غذا را می‌توانید در ژاپن یا تایلند امتحان کنید؛ در ژاپن، مارهای دریایی را خشک می‌کنند. در شمال ویتنام پوره با خون مار دریایی یک غذای محبوب به حساب می‌آید.

مار دریایی خطرناک ترین غذای جهان در جنوب شرق آسیا و ژاپن

طرز تهیه غذای مار دریایی

غذای مار دریایی از خطرناک ترین غذای دنیا

سخن آخر

یکی از ویژگی‌های سفر همین شناخت فرهنگ‌های مختلف مردم جهان است؛ اینکه ببینید در آن سوی کره زمین غذاهای خطرناکی سرو می‌شود که اصلا در تصوّرتان نمی‌گنجد امّا برای آن مردمان، یک غذای معمولی و متداول است. البته این غذاها خطرناک ترین غذاهای دنیا هستند که همه مردم به دلیل گران قیمت بودن توان خرید آن را ندارند! آیا حاضر هستید این غذاها را حتّی به صورت رایگان امتحان کنید؟

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar