نمناک/ به طبیعت اطراف خود که می نگریم، دنیایی از شگفتی ها را می بینیم که ردپایی از وجود خالقی دانا و حکیم را به ما نشان می دهد. یکی از شگفتی های آفرینش خداوند، کوه ها و غارهایی زیبا در دل این کوه ها هستند. در تمامی نقاط جهان غارهای زیبایی وجود دارند که با مشاهده آنها شگفت زده خواهید شد. در ادامه به شما می گوییم که زیباترین غارهای جهان در کجا قرار دارند، امیدواریم روزی بتوانید از این غارها دیدن کنید و از مشاهده شگفتی های آن لذت ببرید.

1. غار بلو گروتو در ایتالیا
این غار یک غار دریایی است که در سواحل جزیره یافت می شود. به همین دلیل بازدید از آن راحت است و توریستان زیادی به آن سفر می کنند. یک حفره باز بزرگ در این غار وجود دارد که نور زیادی را به این ناحیه وارد می کند و یک حفره بزرگ تر در زیر غار است که آن هم نوربخش است. به همین دلیل زمانی که از بیرون به داخل غار نگاه می کنید، نوری سفید می بینید که یک سایه آبی از آب دریا را ایجاد کرده است.

2. غار بلور کریستال در مکزیک
این غار در سال 1910 کشف شد و دمای آن بسیار خنک است و کریستال های آن مدت زمان زیادی است که دیگر درخشندگی قبل را ندارند. بزرگترین کریستال این غار طول 12 متری دارد و قطر آن 4 متر است. دمای آن بین 50 تا 58 درجه سلیسیوس است و تقریبا بین 90 تا 99 درصد رطوبت دارد.

3. غار کروبرا در گرجستان
این غار در سال 1960 کشف شد و عمیق ترین غار روی کره زمین محسوب می گردد. عمق آن تقریبا برابر با 2196 متر است. تعداد زیادی از کلاغ ها در ورودی این غار لانه درست کرده اند. این غار اولین بار توسط یک فرد روسی کشف شد.

4. غار فینگال در اسکاتلند
این غار شگفت انگیز دریایی در اسکاتلند قرار گرفته است. سایز، شکل و قوس طبیعی موجود در آن، همراه با امواج زیبای دریا ظاهر بسیار عالی را ایجاد کرده است. معنای نام این غار "غریبه سفید" است.

5. غار یخی ایسریسن ولت در اتریش
این غار در نوع خودش جزء بزرگترین غار های یخی محسوب می شود و 42 کیلومتر طول دارد و هر سال بیش از 200000 توریست از آن بازدید می کنند. این غار بسیار بزرگ سراسر از یخ پوشانده شده است و قدیمی ترین لایه های یخ در آن به 1000 سال قبل برمی گردد . این غار به سمت کوه ها هم راه دارد و حتی در فصل تابستان هم یخ ها هنوز پابرجا هستند.

6. غار پورتو در فیلیپین
این غار جزء یکی از هفت عجایب دنیا در یونسکو به ثبت رسیده است. همچنین بسیاری از موجودات دریایی در آن یافت می شوند. ورودی این غار از یکی از شهرهای حاشیه ای است. در سال 2010 جمعی از جغرافی دانان و متخصصان محیط زیست در زیر یک دریاچه این غار را کشف کردند که آبشار بزرگی هم در داخل آن یافت شد. انواع مختلفی از سنگ های کاملا ناشناخته و عجیب در این غار یافت می گردد. رودخانه این غار تقریبا 4 کیلومتر است که با قایق رویت شده است اما بعضی از قسمت های آن به دلیل کمبود اکسیژن، قابلیت کشف و شهود ندارد.
 

7. غار ماموت در آمریکا
این غار در پارک ملی آمریکا قرار گرفته و یکی از طویل ترین غارها محسوب می گردد. تقریبا 52830 هکتار یا 528.3 کیلومتر مربع طول دارد و دو برابر دومین غار طویل جهان است. هر ساله توریست های زیادی به این غار می آیند و از آن بازدیدد می کنند. تقریبا بازدید از این غار حدود شش ساعت زمان می برد.

8. غار زیرزمینی اسکوجان در اسلونی
این غار جزء یکی از عجایب زیرزمینی است و نام آن نیز به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. این غار جزء بزرگترین غارهای زیر زمینی است و زیبایی طبیعی بسیار زیادی دارد. همچنین موجودات مختلفی در آن قرار می گیرند. از لحاظ تاریخی و فرهنگی نیز بسیار مهم و غنی است.

9. غار کارلزبد در آمریکا
این غار در درون خود شبکه ای مختلف از غارها را جای داده است و یکی از پر بازدیدترین غارهای موجود در آمریکا شناخته شده است. به عنوان مثال در سال 2011 حدود 41 میلیون بازدید کننده داشته است. این غار همه روزه برای بازدید باز است، به غیر از روز کریسمس. این غار تقریبا جزء هفتمین غار های طویل دنیا محسوب می گردد.

10. غار وایتومو در نیوزلند
این غار یک جاذبه توریستی عالی است و میلیون ها انسان هر سال از آن بازدید می کنند. همچنین افراد زیادی همه روزه در آن حضور دارند تا تحقیقات علمی خود را در مورد آن تکمیل کنند. البته این محققان دارای تجهیزات مختلفی برای تعادل دما و کربن دی اکسید موجود در هوا هستند.

11. غار زیرزمینی هانگ سون دونگ در ویتنام
زیباترین غار زیرزمینی جهان ؛ غار هانگ سون دونگ در ویتنام با رودخانه ای بزرگ در محلی با ارتفاع 200 متر - عرض 150 متر و درازای 5 کیلومتر خود نمایی می کند. فضای ورودی غار تا چندین متر مه آلود و ابری است. ورودی بسیار تنگ و کوچک این غار هوای خنک را به درون غار و هوای گرم را به بیرون غار هدایت می کند. افرادی که قصد دیدن از این غار را دارند با استفاده از طناب و لوازم و تجهیزات سخره نوردی باید حدود 80 متر به سمت پایین پیاده بروند.3-4 کیلومتر داخل غار را آب های زیبا و طبیعت جذاب دریایی فرا گرفته است.

12. غار فرایا ناخن در تایلند
این غار جزء یکی از عجایب بزرگ دنیا است و برای سفر بسیار ارزشمند است. این غار در سال 1890 کشف شد. نور خورشید از منافذ مختلف غار به داخل آن می تابد. با قایق می توانید در عرض 5 الی 10 دقیقه تقریبا قسمت های اصلی غار را ببینید. معمولا توصیه می کنند که بین ساعت 10 صبح تا ظهر، بهترین زمان بازدید از این غار است.

13. غار موگوآ در چین
اگر به دنیال کشف و شهود در یک غار باستانی با هنرهای بودایی و قدمتی بیش از 1000 سال هستید، می توانید از این غار بازدید کنید. این غار مجموعه ای از 492 غار است که مجسمه های مختلفی را در خودش جای می دهد و قدمت آن به بیش از 366 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. موادی مثل ابریشم، چای، شکر و گونه های مختلف گیاهی در این غار یافت می شود.

14. غار لاسکایوکس
این غار در سال 1940 توسط چهار نوجوان کشف شد و آن را بزرگترین مجموعه نقاشی ها وهنرهای مختلف جهان می دانند و نقاشی های موجود در آن تقریبا به 17000 سال قبل برمی گردد و بیش از 15000 تصویر از گاو ها، اسب ها و دیگر حیوانات در این غار به ثبت رسیده است. این غار در سال 1948 برای بازدید رو به عموم مردم باز شد اما در سال 1963 بسته شد. علت آن هم این بود که نور مصنوعی و کربن دی اکسید حاصل از تنفس انسان ها به آثار هنری آسیب وارد کرده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar