باشگاه خبرنگاران/ عروسک عظیم‌الجثه‌ای که یک دختربچه پناهجوی سوری را نشان می‌دهد ساخته شده تا نمادی از میلیون‌ها کودکی باشد که از سرزمین مادری خود رانده و اغلب اوقات به تنهایی راهیِ مسیری دشوار و طولانی می‌شوند.

این عروسک که «امال» نام دارد به معنای آرزو است و سه‌ونیم متر ارتفاع دارد. امال از ۲۷ ژوئیه سال جاری میلادی سفر دور و دراز خود را از ترکیه آغاز کرده است؛ اکنون پس از گذر از یونان، ایتالیا، سوئیس، آلمان، بلژیک و فرانسه سرانجام به مقصد نهایی خود یعنی انگلیس رسیده است.

هدف از چنین طرحی آگاهی رسانی و به نمایش گذاشتن داستان میلیون‌ها کودکی است که از خانه‌های خود رانده می‌شوند. امال قرار است از شهر‌های گوناگون انگلیس عبور کرده و در نهایت این سفر ۱۴ هفته‌ای، سوم نوامبر در منچستر به پایان خواهد رسید.

امال و تیم ۲۵ نفره گرداننده‌اش در این راه طولانی میهمان جشن‌هایی هم بوده اند. حتی در رم، مورد استقبال پاپ فرانسیس قرار گرفتند.
 میر نزار زوابی، کارگردان هنری این طرح می‌گوید امال سه و نیم متر است، چون می‌خواهیم دنیا آنقدری بزرگ شود تا بتواند از او استقبال کند. ما می‌خواهیم امال باعث شود آدم‌ها بزرگ‌تر فکر کنند و بزرگ‌تر عمل کنند.

ایده امال کوچک که به دنبال برادرش می‌گردد از نمایشنامه فرانسوی به نام «جنگل» گرفته شده است که در مورد مهاجرت و پناهندگی است.هر ساله پناهندگان بسیاری از سراسر دنیا از شمال فرانسه راهی انگلیس می‌شوند. برخی در کامیون‌ها پنهان شده و برخی با قایق به سوی مقصد می‌روند.در حال حاضر، بیشترین پناهندگان از کشور‌های سوریه، ونزوئلا و افغانستان هستند. موضوع پناهندگان به بزرگترین بحران مهاجرت در جهان، بعد از جنگ جهانی دوم تبدیل شده و بنا به اعلام کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش از هشتاد میلیون پناهنده در جهان وجود داشته است.

هزاران شهروند مشتاق در شهر‌های گوناگون اروپا به استقبال امال رفته اند که تصاویر آن‌ها را در ادامه می‌بینیم:

عروسک سه و نیم متری

عروسک سه و نیم متری نماد کودکان پناهجو

عروسک غول آسای «امل»

عروسک نمادین کودکان پناهجو

عروسک «امل» در انگلیس

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar