باشگاه خبرنگاران/ به نقل از livescience؛ گروهی از دانشمندان پس از زلزله‌ای که در غرب اقیانوس هند رخ داد یک آتشفشان ۲۶۹۰ پا (۸۲۰ متر) کشف کردند. آن‌ها پس از جمع آوری داده‌های زمین شناسی، که شامل اطلاعات حاصل از بررسی زیر آب در سال ۲۰۱۹ می‌شد، متوجه شدند که یک کوه  آتشفشان  در  زیر دریا که حدود ۱.۵ برابر ارتفاع مرکز تجارت جهانی نیویورک است، وجود دارد. طبق تحقیقات این گروه کوه  جدید عمیق‌ترین مخزن گدازه‌های آتشفشان ماگمایی است.

ناتالی فویل، محقق زمین شناسی دریایی از موسسه فیزیک زمین پاریس (IPGP)  دانشگاه پاریس گفت:"در علم  آتشفشان‌شناسی اولین باری بود که دانشمندان توانستند چنین مخزن عمیقی را در پایه لیتوسفر ببینند".

هزاران زمین لرزه در زیر آب

براساس گزارش‌ها، در می ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱، بیش از ۱۱ هزار زمین لرزه، در ماداگاسکار و موزامبیک که در نزدیکی این کوه آتشفشان قرار دارند اتفاق افتاد.  قدرتمندترین زمین لرزه ۵.۹ ریشتر بود، گفته شده برخی از زمین لرز‌ه‌ها به دلیل فرکانس پایینی که در اعماق زمین رخ می‌داد احساس نمی‌شد. طبق تحقیقات دانشمندان این زمین لرزه‌ها با فعالیت‌های  آتشفشان در ارتباط هستند. طبق گفته محققان  در ابتدا این زمین‌ لرزه‌ها برای آن‌ها بسیار شگفت‌انگیز  بود زیرا از سال ۱۹۷۲ تاکنون تنها دو زلزله در نزدیکی مادگاسکار شناسایی شده است.

بزرگترین کوه آتشفشانی

براساس داده‌های GPS، دانشمندان در ژوئن ۲۰۱۸ متوجه شدند که این جزیره در حدود ۷.۸ اینچ (۲۰ سانتی متر) در سال به سمت شرق حرکت می‌کند. در آن مقطع زمانی، جزیره فقط سه یا چهار ایستگاه GPS داشت، بنابراین دانشمندان سیستم‌های ماهواره‌ای ناوبری جهانی و سنج‌های پایین اقیانوس را در اطراف جزیره نصب کردند تا از تغییرات زمین شناسی در آنجا مطلع شوند. محققان دریافتند که لرزه سنج‌های ترکیبی زمین و کف اقیانوس ۱۷ هزار رویداد را بین فوریه تا می ۲۰۱۹ ثبت کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که حرکت تکتونیکی صفحه گدازه‌ها را در استنوسفر، لایه مذاب فوقانی گوشته که دقیقاً در زیر لیتوسفر سخت قرار دارد، به سمت بالا حرکت داده می‌شود. این ماگما در غرفه‌های زمین شناسی می‌تواند زمین لرزه‌ها و فوران عظیم بعدی را توضیح دهد.

بزرگترین آتشفشان زیر آب

براساس گزارش‌ها، به نظر نمی‌رسد این فوران اولین فوران در نزدیک ماداگاسکار باشد. محققان در مقاله‌ای نوشتند: "جریان گدازه‌های بزرگ و مخروط‌ها در شیب بالا و ساحل نشان می‌دهد که این اتفاق در گذشته نیز رخ داده است". تیم محققان منطقه را برای زمین لرزه‌ها و فعالیت‌های آتشفشانی بیشتر زیر نظر دارند. فویل می‌گوید: "آخرین شواهد برای گدازه در کف دریا در ژانویه ۲۰۲۱ بود".به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar