باشگاه خبرنگاران/ «آی-دا» یک ربات انسان نمای انگلیسی است که به احترام آیدا لاولیس، ریاضیدان و دانشمند معروف قرن نوزدهم نامگذاری شده است. این ربات نخستین ربات نقاش است که اخیرا توسط نیروی‌های امنیتی مصر بازداشت شده است. گفته می‌شود آن‌ها شک داشته اند که این ربات بخشی از برنامه جاسوسی بوده باشد.

قرار است نمایشگاهی از آثار کشیده شده توسط «آی- دا» و همینطور آثار دیگری از هنرمندان برجسته مصر و جهان در نزدیکی اهرام جیزه در این کشور برگزار شود. این نخستین‌باری است که در طول سال‌های گذشته به یک نمایشگاه هنر معاصر اجازه برپایی در نزدیکی اهرام جیزه داده می‌شود. اما به دلیل مسائل امنیتی هم ربات «آی‌-دا» و هم سازنده آن به مدت ۱۰ روز در این کشور بازداشت شدند و سپس در روز چهارشنبه، یک روز پیش از افتتاحیه نمایشگاه، آزاد شدند. این اتفاق به بحث‌های دیپلماتیک بین دو کشور کشیده شد.

به گفته آیدان میلر، سازنده این ربات، مقامات مصر این ربات را توقیف و درخواست کرده اند که چشم‌های او که به دوربین مجهز هستند، برداشته شوند. اما این چشم‌ها به توانایی «آی-دا» در طراحی و نقاشی مرتبط هستند و اینکار امکان پذیر نبوده است.

نمایشگاه «ابدیت اینجاست» از امروز، پنجشنبه تا ۷ نوامبر ادامه خواهد داشت و با همکاری وزارت میراث و گردشگری مصر و وزارت امور خارجه این کشور برگزار می‌شود. آثار این ربات هنرمند پیش از این نیز در موزه طراحی و موزه ویکتوریا و آلبرت به نمایش گذاشته شده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar