باشگاه خبرنگاران/ به نقل از imperial، دانشمندان انگلیسی در کشور غنا یک جغد غول پیکر را کشف کردند که تقریباً ۱۵۰ سالی می‌شود که در جنگل‌های بارانی آفریقا دیده نشده است. این جغد توسط دکتر روبرت ویلیامز، بوم شناس از سامرست و دکتر جوزف توبیاس از گروه علوم زیستی پارک سیلوود در کالج امپریال لندن و رهبر پروژه میدانی بررسی اثرات بیولوژیکی توسعه کشاورزی در آفریقا مشاهده شد. آن‌ها می‌گویند که در جنگل‌های بارانی آفریقا جغد دیگری به این بزرگی وجود ندارد. این پرنده اولین بار در سال ۱۸۷۲ از چنگال یک شکارچی محلی در غنا و توسط ریچارد باودلر شارپ سرپرست مجموعه پرندگان در موزه تاریخ طبیعی لندن و بنیانگذار باشگاه پرنده شناسان بریتانیایی نجات پیدا کرده بود.

جغد مقدس

ادعاهای مطرح شده در مورد جغد عقاب شلی

از دهه ۱۸۷۰ تاکنون هیچ موردی در غنا تایید نشده بود و تعداد کمی از آنها نیز در نقاط دیگر دنیا مشاهده شده بودند. تنها عکس‌های موجود، تصاویر سال ۱۹۷۵ از یک فرد اسیر در پشت میله‌های باغ وحش آنتورپ و یک نمونه از کنگو در سال ۲۰۰۵ بود که مطمئناً موارد مناسبی نیستند. طی دهه‌های اخیر گاه به گاه گزارش‌هایی از افرادی منتشر شده است که معتقدند جغد عقاب شلی را در چند منطقه مختلف از جمله غرب و مرکز آفریقا از لیبریا تا آنگولا دیده اند که البته صحت و سقم ادعای آنها هیچ وقت تایید نشد تا این پرنده به یک حیوان مقدس در میان پرندگان آفریقا تبدیل شود.

مشاهدات دکتر توبیاس و دکتر ویلیامز

همه معادلات در ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱ هنگامی که دکتر توبیاس و دکتر ویلیامز یک پرنده عظیم الجثه را در جنگل آتوا در غنا دیدند، تغییر کرد. دکتر توبیاس گفت: " این پرنده بسیار بزرگ بود و در ابتدا ما فکر می‌کردیم که یک عقاب است. خوشبختانه روی شاخه پایینی نشست و وقتی دوربین دوچشمی را بلند کردیم، متعجب شدیم. خودش بود، همان جغد مقدسی که سال‌ها به دنبالش بودیم. امیدوارم کشف چنین جغد نادر و باشکوهی تلاش‌ها را برای نجات یکی از آخرین جنگل‌های وحشی در غنا تقویت کند."

جغد عقاب شلی

این زوج فقط پرنده را برای ۱۰ تا ۱۵ ثانیه در حالت نشسته دیدند، اما در آن زمان موفق به گرفتن عکس‌هایی شدند که به دلیل چشمان مشکی متمایز، پر‌های زرد و اندازه بزرگ که در مجموع با رد ویژگی‌های سایر جغد‌های جنگلی آفریقایی، هویت پرنده را تایید می‌کنند. دکتر Nathaniel Annorbah از دانشگاه محیط زیست و توسعه پایدار غنا، گفت: " این یک کشف عجیب است. ما سال‌ها در جستجوی این پرنده مرموز در مناطق غربی بوده ایم، بنابراین یافتن آن در جنگل‌های کوهستانی منطقه شرقی شگفتی بزرگی است."

جغد عقاب شلی رسماً با جمعیت چند هزار نفری در معرض انقراض طبقه بندی شده است. اگرچه Atewa با قطع درختان غیرقانونی و استخراج بوکسیت تهدید می‌شود، اما در ارتفاعات بالاتر هنوز مناطق وسیعی از جنگل‌های همیشه سبز وجود دارد. گروه‌های زیست محیطی در حال لابی هستند تا این منطقه به عنوان پارک ملی تعیین شود.به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar