فرادید/ بر اساس مطالعه دانشمندان آمریکای لاتین، این فسیل استخوان فک می‌تواند ثابت کند که سگ‌های اهلی ۱۲۰۰۰ سال پیش در آمریکای مرکزی زندگی می‌کردند. به گفته محققان، سگ‌ها و اربابان آن‌ها به طور بالقوه در کنار حیوانات غول پیکر زندگی می‌کردند.

در حفاری سال ۱۹۷۸ در Nacaome، شمال شرقی کاستاریکا، بقایای استخوان از پلیستوسن پسین پیدا شد. حفاری‌ها در دهه ۱۹۹۰ آغاز شد و بقایای یک اسب غول پیکر، یک گلیپتودون، یک ماستودون (جد فیل مدرن) و یک قطعه فک از جمجمه‌ای که در ابتدا تصور می‌ شد جمجمه کایوت (گرگ صحرایی آمریکای شمالی) است، پیدا شد.

در ابتدا برای دانشمندان پیدا کردن یک کایوت ۱۲ هزار ساله در پلیستوسن، بسیار عجیب به نظر می‌ رسید. سپس وقتی آن‌ها شروع به مشاهده تکه‌های استخوان کردند، ویژگی‌هایی را مشاهده کردند که نشان می‌داد فسیل آرواره پیدا شده، می تواند متعلق به یک سگ باشد؛ بنابراین محققان به جستجوی خود ادامه دادند و فسیل پیدا شده را اسکن کردند. آن‌ها دریافتند این سگ ۱۲۰۰۰ سال پیش در کاستاریکا با انسان زندگی می‌کرده است. وجود سگ‌ها نشانه این است که انسان‌ها نیز در آن مکان زندگی می‌کرده‌اند.

برای محققان بسیار عجیب بود که این نمونه به عنوان کایوت طبقه بندی شود، زیرا کایوت‌ها در قرن بیستم وارد کاستاریکا شده اند.

اولین در نوع خود


کایوت از خویشاوندان سگ‌های خانگی است، اگرچه دارای فک متفاوت و دندان‌های نوک تیزتر است. سگ باقیمانده غذای انسان را می‌ خورد و دندان‌هایش در بقا چندان تعیین کننده نیستند. این شکارچی بزرگ با همراهان انسانی خود شکار می‌کند. این نمونه نشان دهنده این تفاوت است."

اعتقاد بر این است که در آخرین عصر یخبندان بزرگ، انسان‌ها از طریق تنگه برینگ به قاره آمریکا و از سیبری به آلاسکا مهاجرت کرده اند.

رائول والادز، زیست شناس و متخصص باغ وحش از دانشگاه ملی خود مختار مکزیک می‌ گوید: "اولین سگ‌های اهلی حدود ۱۵۰۰۰ سال پیش وارد قاره شدند؛ محصول مهاجران آسیایی از طریق تنگه برینگ."

هیچ‌گاه سگ بدون مردم وجود نداشته است. حضور انسان‌‌ها در دوران پلیستوسن در مکزیک، شیلی و پاتاگونیا تا کنون اثبات شده است ولی نه در آمریکای مرکزی. این می‌ تواند قدیمی‌ترین سگ در قاره آمریکا باشد. تاکنون، قدیمی‌ ترین بقایای سگ تایید شده در آلاسکا پیدا شده است و ۱۰۱۵۰ سال قدمت دارد.

دانشگاه آکسفورد پیشنهاد کرده است که برای تعیین اطلاعات ژنتیکی بیشتر در مورد حیوان و سن آن، آزمایش‌های DNA و کربن روی نمونه انجام شود.

این فسیل در حال حاضر در موزه ملی کاستاریکا نگهداری می‌ شود، اما بدون تایید مجله تخصصی نمی‌ توان نمونه را دوباره به عنوان سگ شناسایی کرد. این کشف سگ اولین شواهد انسان در کاستاریکا در دوره‌ای بسیار زودتر از آنچه تصور می‌شد خواهد بود.

این به ما نشان می‌‌دهد که جوامعی وجود داشتند که می‌ توانستند سگ‌‌ها را نگهداری کنند، مازاد غذا داشتند. این سگ‌‌های جنگی نبودند که می‌توانند آسیب برسانند.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar