نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
دیدنی-خواندنی

4 گوشه دنیا/ جزیره ای به شکل اثر انگشت غول پیکر با ساختاری پیچیده

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
4 گوشه دنیا/ جزیره ای به شکل اثر انگشت غول پیکر با ساختاری پیچیده

باشگاه خبرنگاران/ به نقل از abunawaf؛ جزیره بالژیناک که به جزیره اثر انگشت معروف است در دریای آدریاتیک کرواسی واقع شده است که مساحتی به وسعت ۱.۴ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد. این جزیره کاملاً توسط دیوار‌های سنگی عجیب محافظت می‌شود و وقتی از بالا به آن نگاه کنید، مانند اثر انگشت غول‌پیکر بیضی شکل است. اما راز این جزیره چیست؟ چرا چنین دیوار‌هایی وجود دارد؟

راز جزیره اثر انگشت چیست؟
جزیره بالژیناک به دلیل وجود دیوار‌های سنگی که داخل آن ساخته شده اند، به این شکل دیده می‌شود. در بسیاری از کشور‌های اروپای غربی مانند ایرلند، انگلستان و اسکاتلند و در بیشتر مناطق روستایی کرواسی از سنگ برای دیوار‌های مرزی بین زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود.


 

بسیاری از سواحل کرواسی با یک محیط صخره‌ای مشخص می‌شوند. کشاورزان برای ساخت این محیط، ابتدا سنگ‌های مناسب را انتخاب می‌کردند و سپس آن‌ها را به شکل دیوار‌هایی در اطراف زمین کشاورزی می‌ساختند. در این جزیره دیوار‌ها تا مسافت ۲۳ کیلومتر گسترش پیدا کرده اند و اخیراً دولت کرواسی درخواستی را به یونسکو ارائه کرده است تا این جزیره را در فهرست میراث فرهنگی جهان قرار دهد. این دیوار‌ها علاوه بر تعیین مرز‌های کشاورزی، از محصولات کشاورزی جزیره بالژیناک در برابر باد‌های شدید نیز محافظت می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره