نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
دیدنی-خواندنی

«خانه‌تکانی پیش از مرگ»؛ سنتی که سوئدی ها دوست دارند انجام دهند!

منبع
يورو نيوز
بروزرسانی

یورو نیوز/ لنا سوندگرن، ۸۴ ساله در آپارتمان شیک خود در مرکز استکهلم، پایتخت سوئد زیر نور شمع به قفسه کتاب‌هایش می‌نگرد. او پس از آنکه آه عمیقی می‌کشد، انبوهی از کتاب‌های باغبانی‌اش را برمی‌دارد و به سویی می‌برد.

لنا با بیان اینکه «احساس خلاص شدن از شر آنها یک آرامش است»، می‌گوید: «این خانه‌تکانی و مرتب سازی پیش از مرگ که چند بار در هفته انجام می‌دهم، باعث آرامش من می‌شود.»
عبارت «خانه‌تکانی مرگ» به سنتی در سوئد اشاره دارد که افراد پیش از مرگشان وسایل شخصی خود را پاکسازی می‌کنند.
این مفهوم از زمانی که مارگارتا مگنوسون در کتاب پرفروش سال ۲۰۱۷ خود با عنوان «هنر ملایم پاکسازی پیش از مرگ سوئدی» نوشت که چگونه خود و خانواده خود را از یک عمر به هم ریختگی رها کنیم، به زمینه‌سازی برای ایجاد یک سنت در سراسر جهان کمک کرد.

نویسنده این کتاب به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «من فکر می‌کنم که شما باید تکلیف اسباب و اثاث و وسائل خود را روشن کنید تا هیچ فرد دیگری مجبور نباشد پس از مرگتان همه کارها را با همه مزخرفاتی که بر جای گذاشته‌اید انجام دهد.»

قاچاق پنتوباربیتال در فرانسه؛ ۱۱ عضو یک انجمن حامی مرگ خودخواسته متهم شدند
پارلمان اسپانیا قانونی شدن مرگ خودخواسته را تصویب کرد
او در ادامه می‌گوید: مرتب کردن وسائل و دارایی‌هایی که طول عمرتان جمع‌آوری کرده‌اید، شما را به لحظاتی می‌برد که شاید می‌خواهید به خاطر آورید، و اگر این چنین نبود، فقط آنها را دور بیندازید.»

خانه تکانی پیش از مرگ سوئدی با ایده دیگری که توسط ماری کوندو، سلبریتی ژاپنی مطرح شده، متفاوت است. او بر این باور است که مردم باید فقط وسائلی را نگه‌ دارند که باعث شادی شان می‌شود.
اما مفهوم «خانه تکانی مرگ سوئدی» به این نکته اشاره دارد که خانواده‌ها از زیر بار مرتب‌سازی اموال عزیزانشان پس از مرگ آن‌ها رها شوند.
شما نمی‌توانید برای همیشه زندگی کنید
جین، دختر مگنوسون با قدردانی از تلاش‌های مادرش، می‌گوید: «من فکر می‌کنم اکثر افرادی که والدین واقعاً مسن و زندگی پرمشغله‌ای دارند، دوست دارند که وقتی آن‌ها را از دست می‌دهند، کمتر درگیر کارهای پدر و مادرشان شوند».

او از اینکه تلاش‌های مادرش در سراسر جهان «رواج یافته است»، ابراز خوشحالی می‌کند.


کتاب مگنوسون در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار گرفته و تاکنون به ده‌ها زبان ترجمه شده است.

یک وبلاگ‌نویس آمریکایی که ویدیویی درباره تجربه خود از مرتب سازی پیش از مرگ منتشر کرده، ویدئواش سه میلیون بیننده داشته است.

اگرچه مگنوسون این اصطلاح را ابداع کرده اما سوئدی‌ها مدت‌های مدیدی است که به خانه تکانی پیش از مرگ می‌پردازند.

کریستینا آدولفسون، بازیگر ۸۴ ساله که او نیز این کار را انجام می‌دهد، می‌گوید: «چهل سال پیش یکی از همسایه های بسیار قدیمی‌ام به من گفت که قصد دارد مرتب سازی پیش از مرگ را انجام دهد.»

حامیان این ایده می‌گویند که با خانه تکانی پیش از مرگ، این نکته یادآوری می‌شود که قرار نیست برای همیشه زندگی کرد.

مگنوسون با بیان اینکه رویکرد عمل‌گرایانه سوئدی‌ها به مرگ به توضیح این پدیده کمک می‌کند، می‌گوید که همه از مرگ می‌ترسند اما آن‌ها در مورد آن صحبت می‌کنند.
او که تعدادی مجسمه از حیوانات را در اتاقش نگهداری می‌کند، فقط چند لباس ضروری را در کمد لباس هایش آویزان کرده است.
او می‌گوید: «من بارها آپارتمانم را پاکسازی کرده‌ام اما هنوز وسائلی دارم. بنابراین وسائل هرگز تمام شدنی نیست.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره