برنا/ تصاویری که در این بخش میبینید شمارا دچار سر درد و چشم درد می‌کنند چرا که خطا‌های دید دیوانه کننده‌ای در آن‌ها حس می‌شود.

وقتی بعضی از تصاویر را که خطای دید دارند را میبینیم اطلاعاتی که بوسیله چشم جمع آوری شده و توسط مغز پردازش می‌گردد منجر به درک تصویری می‌شود که با واقعیت آن تصویر تطابق ندارد و اصولا همیشه بحث چالش برانگیزی را به دنبال دارند.

آیا تا بحال از خود پرسیده اید که چرا بعضی شکل‌های ثابت به نظر در حال حرکت می‌آیند؟ گاهی یک عکس ساده می‌تواند باعث شود ذهنمان به خطا بیفتد.

توهمات بصری می‌توانند ذهن را به بازی بگیرند و گول بزنند. کافی است به اولین عکسی که در ادامه برایتان گذاشتیم نگاه کنید تا دقیقا منظور را متوجه شوید. چطور ممکن است این تصویر ثابت باشد؟ اما هست باور کنید که ثابت است.

۱- لوله‌های متحرک

خطا‌های دید

رانش‌های پیرامونی باعث می‌شود این توهم به ذهن بیاید که تصویر متحرک است. همینطور که در حال خواندن این کلمات هستید می‌توانید متوجه شوید که چگونه عکس بالا در حال حرکت است.

۲- به پایین نگاه نکن

خطا‌های دید

پاپوش‌های راحتی آبی رنگ خود را به پا کنید تا توهم عمیق بودن کف این اتاق حفظ شود. فقط ممکن است وقتی در این اتاق راه می‌روید حس کنید در حال از هوش رفتنید.

۳- برنج‌های غلتان

خطا‌های دید

قسمت‌های تاریک و روشن اطراف دانه‌هایی که در تصویر می‌بینید باعث می‌شود در ذهن این توهم ایجاد شود که تصویر در حال حرکت است با اینکه عکس بالا کاملا ثابت است.

۴- پایین یا خارج؟

خطا‌های دید

اریک جانسون با استفاده از صد‌ها عکس و نرم افزار‌های دیجیتالی یک تصویر ساخته. زیر و روی این عکس واقعا کجاست؟

۵- دیوار کافه

۱۶ تصویر دارای خطای دید در دنیا+تصاویر

خط‌های موازی کج شده اند؟ جعبه‌های سیاه درکمان را تغییر می‌دهند و باعث می‌شوند فکر کنیم خطوط در این تصویر کج شده اند.

۶- هرینگ

خطا‌های دید

خطای دید هرینگ نامش را از سازنده اش یعنی اوالد هرینگ گرفته که این تصویر را در سال ۱۸۶۱ ساخت. او نشان داد خطوط موازی با پس زمینه‌ای که در آن خطوط به طرف خارج رفته اند خمیده نشان می‌دهد.

۷- مارپیچ

۱۶ تصویر دارای خطای دید در دنیا+تصاویر

مارپیچ رنگین کمانی، برای شما هم حرکت می‌کند؟ باعث می‌شود حس خوبی پیدا کنید؟ یا حتی حالت تهوع؟

۸- قفسه‌ها

خطا‌های دید

خطای دید شناختی بصری که در نتیجه استنباط ناخود آگاه خود بر اساس فرضیات و انتظارات پیش می‌آید. هرمان هلمهولتز درباره این خطای دید می‌گوید حتی وقتی حقه اش را بدانی نیز باز هم به اشتباه خواهی افتاد. چند قفسه در تصویر بالا می‌بینید؟

۹- حرکت تخم مرغی

۱۶ تصویر دارای خطای دید در دنیا+تصاویر

رنگ‌های روشن و تاریک اطراف شکل‌های بیضی باعث خطای دید می‌شود.

۱۰- سازه غیر ممکن

۱۶ تصویر دارای خطای دید در دنیا+تصاویر

کدام مسیر به سمت بالا می‌رود؟ کدام مسیر به طرف پایین می‌رود؟ اشر کسی است که مجموعه‌ای از این تصاویر خطای دید را با نام سازه‌های غیر ممکن ایجاد کرده است.

۱۱- بالا یا پایین

۱۶ تصویر دارای خطای دید در دنیا+تصاویر

به طرف بالا می‌آید یا پایین می‌رود؟ این تصویر در اینترنت حدس و گمان‌های بسیاری را به وجود آورد، اما اگر دوست دارید بدانید جواب چیست باید بگویم این گربه در حال پایین آمدن است و این را از پنجه چپ گربه می‌توانید متوجه شوید.

۱۲- توهم ماه

خطا‌های دید

تا به حال متوجه شده اید ماه وقتی به افق نزدیک می‌شود چقدر بزرگ و غول آسا می‌شود؟ این فقط یک توهم است، دانشمندان می‌گویند فقط به نظر بزرگتر می‌آید!

۱۳- تبدیل ۲ بعدی به ۳ بعدی

خطا‌های دید

تصاویر آنامورفیک. در این نوع تصویر با استفاده از نور، سایه‌ها و پرسپکتیو چشم‌ها را گول می‌زنند. ۲ بعدی تبدیل به ۳ بعدی می‌شود و تصویر بی جان تبدیل به تصویری ملموس می‌شود.

۱۴- آماده، در جای خود، نقاشی کن

۱۶ تصویر دارای خطای دید در دنیا+تصاویر

این تصویر کاملا مسطح است، اما از زاویه‌ای که ما آن را می‌بینیم گویا واقعا نشسته. برای چنین خطا‌های دیدی تصویر باید بسیار بزرگ باشد.

۱۵- کوسه‌ها

ّخطا‌های دید

یکی از حقه‌های تصاویر آنامورفیک کشیدن پشت پرده است. برگه‌ها و آنچه رویشان نوشته در واقع جزئی از خطای دید کوسه‌ها هستند. این برگه‌ها باعث می‌شوند که فکر کنیم کوسه‌ها واقعا روی آن‌ها در حال شنا کردن هستند.

۱۶- شبکه هرمان

خطا‌های دید

شبکه هرمان متکی بر یک فرآیند در ذهنمان است به نام مهار جانبی که به معین کردن لبه‌های یک شیء کمک می‌کند. توهم دیدن نقاط تیره در تصویر فقط خطای دید شما است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar