خراسان/ این روز‌ها شگفتی‌های کمی در جهان دور و اطراف نمی‌بینیم، شگفتی‌هایی که انسان‌ها خالق آن هستند. به زودی قرار است در کره جنوبی، شهر شناوری ساخته شود تا از انسان‌ها در برابر بالا آمدن آب دریا‌ها مراقبت کند.

این پروژه قرار است با هزینه ۱۵۰ میلیون پوند برای اسکان ۱۰ هزار نفر تا سال ۲۰۲۵ به پایان برسد. ین شهر شناور در ساحل کلان‌شهر بوسان ساخته می‌شود و در برابر سیل مقاوم است و از چندین جزیره تشکیل شده است که همزمان با آب دریا بالا می‌آیند. طراحان این پروژه امیدوارند بتوانند شهر‌های شناوری را ایجاد کنند که از طریق انرژی خورشیدی، غذا و آب شیرین خود را تأمین می‌کنند. این توافق‌نامه در چارچوب برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد امضا شده است که در بیش از ۹۰ کشور جهان در پی بهبود روش‌های پایدار زندگی در شهر‌هاست.

ویژگی‌های منحصربه فرد شهر‌های دریایی

طراحان این پروژه، سعی دارند تمام انرژی‌های لازم در این شهر را از طریق انرژی خورشیدی، باد و برق آبی تامین کنند و این شهر را بسیار پاکیزه و عاری از هرگونه عامل آلوده کننده محیط زیست نگه دارند. محققان و طراحان، ایده ساخت قایق‌های تفریحی را نیز مدنظر دارند تا با شناور شدن روی سطح آب اقیانوس‌ها و دریاها، علاقه‌مندان به حضور در چنین خانه‌هایی را به نزدیکی آن‌ها منتقل کنند. نکته جالب این است که حتی چنین سیستم‌های حرکتی روآبی نیز غیرآلاینده است و انرژی حرکتی مورد نیاز خود را از خورشید تامین می‌کند. در کل به نظر می‌رسد در دهه‌های آینده، راهکار‌های پیش پای بشر برای ادامه حیات در قلب گرمایش زمین در نوع خود خیره‌کننده باشد.

۴ دلیل دانشمندان برای ساخت شهر‌های شناور

۱- حل مشکلات جمعیتی

رشد جمعیت و غیر قابل سکونت شدن زمین در آینده به همراه مشکلاتی که ذکر شد، عرصه را برای زندگی آیندگان تنگ خواهد کرد، اما در پروژه شهر‌های دریایی جمعیت قابل توجهی در این شهر‌ها اسکان خواهند یافت که در مجاورت چشم‌انداز‌های بی‌نظیر و دست‌ساز بشری از فضای طبیعی نظیر پارک‌های ترکیبی گذران عمر خواهند داشت.

۲- گرمای زمین

یکی از دلایل ساخت شهر‌های شناور جدا از جاذبه گردشگری آن، دوری از گرمای زمین است. واضح است که کره‌زمین در حال گرم شدن است و این فرایند نگران‌کننده بشر را مجبور کرده برای مقابله با پیامد‌های احتمالی و گاه قابل تصور آن، دور اندیشی‌های لازم را انجام دهد.

۳- بالا آمدن سطح آب دریا‌ها و اقیانوس‌ها

این پدیده نیز جایگاه چندانی برای ادامه حیات بی‌دغدغه بشری باقی نگذاشته است و احتمال آن می‌رود که در آینده با آب شدن یخچال‌های قطبی آب سطح دریا و اقیانوس‌ها بالا بیاید و زمین را برای ساکنان آن غیرقابل سکونت کند.

۴- آلودگی اتمسفر

آلودگی اتمسفر مشکل جدی این روز‌های کره زمین است که از دلایل بسیاری سرچشمه می‌گیرد. محققان با این پروژه به دنبال کاهش آلودگی زمین و کمک به ثبات جوی و آب و هوایی هستند. در این پروژه، راهکار‌هایی برای آینده و ارائه جایگزین‌های مناسب در این باره مطرح می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar