باشگاه خبرنگاران/ احتمالاً متوجه شده اید که همه افراد در یک گروه متفاوت عمل می‌کنند. برخی از افراد نقش رهبر را در یک پروژه بر عهده می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر یادداشت برداری می‌کنند و برای بقیه گروه قهوه می‌آورند. نقشی که هر فرد ایفا می‌کند به شخصیت او و شخصیت دیگران در گروه بستگی دارد.

شخصیت شما بازتابی از ساختار شماست و شامل هر چیزی است که احساس می‌کنید، فکر می‌کنید یا انجام می‌دهید.

در یونان باستان بر این باور بودند که بر این اساس می‌توان فهمید که چه جور آدمی است. به عنوان مثال، آن‌ها متقاعد شده بودند که فردی با پیشانی بزرگ بسیار باهوش است؛ و اگر گردن بلندی داشتید؟ این حکایت از تنبلی داشت. امروزه ما از تست‌های روانشناسی برای رمزگشایی شخصیت خود استفاده می‌کنیم. یکی از نمونه‌های این روش، روش DISC است.

رنگ‌های روش DISC

آیا می‌دانستید که می‌توانید شخصیت خود را از طریق رنگ‌ها توصیف کنید؟ این همان چیزی است که ما به آن روش DISC می‌گوییم. DISC مخفف:

D: تسلط

I: انگیزه

S: تسلیم

C: انطباق

دکتر ویلیام ماستون، روانشناس، روش DISC را ابداع کرد و چهار سبک رفتاری افراد را با عواطف مربوطه ترسیم کرد. او این چهار سبک رفتاری را به رنگ ترجمه کرد. آیا می‌خواهید بدانید کدام رنگ با شخصیت شما سازگار است؟ می‌توانید آن را در زیر بخوانید.

۱. قرمز آتشین

با D تسلط، رنگ قرمز می‌آید. افراد دارای این سبک ارتباطی دارای اعتماد به نفس، نتیجه گرا و قاطع هستند. آن‌ها از درگیری اجتناب نمی‌کنند و از ریسک کردن نمی‌ترسند. آن‌ها می‌توانند در موقعیت‌های استرس زا بیش از حد رک باشند که باعث می‌شود آن‌ها را مغرور نشان دهد. هنگام ملاقات با افراد جدید، محکم دست می‌دهند، تماس چشمی مستقیم برقرار می‌کنند و با صدای بلند صحبت می‌کنند.

۲. زرد آفتابی

رنگ زرد با القاء و تعامل همراه است. افراد با شخصیت زرد از دور شنیده می‌شوند، آن‌ها مشتاق و پرانرژی هستند و می‌توانند شما را از مشکلاتتان بخندانند. آن‌ها همیشه تأثیر مثبتی بر دیگران دارند. داشتن اوقات خوش، اولویت اول فردی با شخصیت زرد است. نکات منفی آنها؟ آن‌ها همیشه اجازه نمی‌دهند دیگران صحبت کنند که ممکن است وجهه اجتماعی را از دست بدهند. در طول مکالمه، "افراد زرد" به شما نزدیک می‌شوند، شما را لمس می‌کنند و از بیان و شوخ طبعی زیادی استفاده می‌کنند.

۳. سبز نرم دل

S با رنگ سبز همبستگی دارد. افرادی که رفتار سبز دارند، انرژی دوستانه‌ای از خود می‌بخشند، شنوندگان خوبی هستند و متخصص در خدمت هستند. آن‌ها متواضع، دارای توجه، موافق هستند و لزوماً نیازی به حضور در کانون توجه را ندارند. به لطف روش‌های نرم و آرام آنها، به سرعت تمام اسرار خود را با "افراد سبز" در میان می‌گذارید. نکات منفی آنها؟ آن‌ها باید بیاموزند که گاهی خود را در اولویت قرار دهند.

۴. آبی روشن

مزاجی که بیشتر با رنگ آبی سازگار است، خلق و خوی سازگاری است. افراد با شخصیت آبی به راحتی قابل اعتماد، دلسوز، انتقاد پذیر و در هنگام تصمیم گیری‌های بزرگ محتاط هستند. آن‌ها عاشق حقایق، تحلیل‌ها و نتایج هستند و به جزئیات توجه دارند. این افراد باید بیش از حد محتاط باشند که زیاد خود را در جزئیات گم نکنند. آن‌ها بسیار متفکر به نظر می‌رسند. این افراد تماس چشمی مستقیم برقرار می‌کنند و بر اساس اطلاعات و نشانه‌ها با موقعیت‌ها سازگار می‌شوند.

۵. بنفش شگفت انگیز

بسیار خب، از نظر فنی فقط چهار رنگ بالا بخشی از روش DISC هستند. اما به ندرت کسی تنها با یک رنگ شناسایی می‌شود. در واقع، می‌توان فرض کرد که همه با تکه‌هایی از همه رنگ‌ها شناسایی می‌شوند. به طور کلی، همه یک رنگ اصلی و یک یا دو رنگ فرعی دارند. آیا احساس می‌کنید به همان اندازه که قرمز هستید آبی هم هستید یا به همان اندازه که زرد هستید قرمز هم هستید؟ این شما را منحصربه‌فرد می‌کند، زیرا این رفتار به شما اجازه می‌دهد تا مانند آفتاب‌پرست به‌طور یکپارچه با موقعیت‌ها ترکیب شوید. گاهی اوقات شما در مرکز صحنه هستید و گاهی اوقات می‌توانید در حاشیه پیدا شوید. آیا شما شخصیت بنفش دارید؟ مطمئن شوید که هویت خود را حفظ می‌کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar