باشگاه خبرنگاران/ باغ‌وحش‌های انسانی که به آن نمایشگاه‌های قومی یا مستعمرات سیاه‌پوست نیز می‌گویند، اصطلاحی است برای اشاره به مکان‌هایی که قدرت‌های استعماری، از آمریکا و اروپا گرفته تا ژاپن، بین قرن‌های ۱۹ و ۲۰ با استفاده از سیاه پوستان آفریقایی ایجاد کردند.

در این مکان انسان‌ها و افراد بومی در قفس به مردم معرفی شدند تا آن‌ها را بدوی و عقب مانده نشان دهند. غربی‌ها همچنین برای ترویج نظریه‌های تکامل و برتری سفیدپوستان و برجسته کردن این موضوع از این مکان‌ها استفاده می‌کردند. این اماکن که اکنون به عنوان مدرکی برای نژادپرستی آمریکا و کشور‌های اروپایی به موزه تبدیل شده اند، در دوران استعمار به عنوان باغ وحش انسانی شناخته می‌شدند.

مارتین کوتونیر، مردم شناس و یکی از متصدیان موزه‌ها می‌گوید: این مکان‌ها که در آن قومیت‌های مختلف در قفس نگه داشته می‌شدند، واقعا باعث شد تا عموم مردم باور کنند که آفریقایی‌ها آدم خوار و فرودست هستند. این کلیشه‌ها امروز هم ادامه دارند، که ثابت می‌کند تبلیغات استعماری کارآمد بوده است.

این نمایشگاه با تکرار حدود ۵۰۰ قطعه سند، نوشته ها، پوستر‌ها و تصاویری که یادآور این اقدام منفور توسط قدرت‌های استعماری است، این فاجعه را نشان می‌دهد که نسخه‌های اروپایی این مکان‌ها با هدف سرگرمی مردم و همچنین کسب درآمد توسط امپراتوری‌های استعماری بوده است.

گزارش شده است که نسخه آفریقایی این موزه در همان مکانی است که لئوپولد دوم، پادشاه بلژیک در سال ۱۸۹۷، در آن زندگی می‌کرد. شخصی که از سه روستای کنگو بیش از ۱۶۰ زن و مرد برای سرگرمی خود اسیر کرد و به بلژیک آورد تا آن‌ها را در یک دهکدهٔ شبیه‌سازی شدهٔ آفریقایی به نمایش بگذارد. هفت تن از این کنگوئی‌ها بر اثر سرما و بیماری جان خود را از دست دادند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar