نماد آخرین خبر

فیل‌ها در دریایی از زباله!

منبع
فرارو
بروزرسانی

فرارو/ طی یک هفته اخیر دو فیل بر اثر خوردن زباله‌های پلاستیکی در شرق سریلانکا جان باخته اند. به گفته مقامات، ۵۴ محل دفن زباله در مناطق حیات وحش وجود دارد که حدود ۳۰۰ فیل در نزدیکی آن‌ها پرسه می‌زنند.
متخصصان محیط زیست و دامپزشکان هشدار می‌دهند که زباله‌های پلاستیکی در یک محل دفن زباله در شرق سریلانکا باعث مرگ فیل‌های این منطقه می‌شود.
 حدود ۲۰ فیل در طول هشت سال گذشته پس از مصرف زباله‌های پلاستیکی در زباله دانی در روستای Pallakkadu در منطقه امپرا، در حدود ۲۱۰ کیلومتری (۱۳۰ مایلی) شرق پایتخت، کلمبو، مرده اند.
نیهال پوشپاکومارا، دامپزشک حیات وحش گفت: بررسی حیوانات مرده نشان داد که آن‌ها مقادیر زیادی پلاستیک غیرقابل تجزیه را که در زباله دانی یافت می‌شود بلعیده اند.

وی گفت: پلی‌اتیلن، بسته‌بندی مواد غذایی، پلاستیک، سایر مواد غیرقابل هضم و آب تنها چیز‌هایی بودند که می‌توانستیم در کالبدشکافی ببینیم. غذای معمولی که فیل‌ها می‌خورند و هضم می‌کنند، مشخص نبود.


فیل‌ها در سریلانکا مورد احترام هستند، اما در خطر انقراض نیز هستند. بر اساس اولین سرشماری فیل در کشور، تعداد آن‌ها از حدود ۱۴۰۰۰ در قرن ۱۹ به ۶۰۰۰ در سال ۲۰۱۱ کاهش یافته است.

آن‌ها به دلیل از دست دادن و تخریب زیستگاه طبیعی خود به طور فزاینده‌ای آسیب پذیر هستند. بسیاری در جستجوی غذا به سکونتگاه‌های انسانی نزدیک‌تر می‌شوند و برخی توسط شکارچیان غیرقانونی یا کشاورزانی که به خاطر آسیب به محصولاتشان عصبانی هستند کشته می‌شوند.

پوشپاکومارا گفت که فیل‌های گرسنه زباله‌ها را در محل دفن زباله جستجو می‌کنند و پلاستیک و همچنین اشیاء تیز را مصرف می‌کنند که به سیستم گوارش آن‌ها آسیب می‌رساند.

فیل‌ها پس از آن دست از غذا خوردن می‌کشند و آنقدر ضعیف می‌شوند که نمی‌توانند بدن سنگین خود را صاف نگه دارند. وقتی این اتفاق می‌افتد، آن‌ها نمی‌توانند غذا یا آب مصرف کنند، که مرگ آن‌ها را تسریع می‌کند.

در سال ۲۰۱۷، دولت بنگلادش اعلام کرد که زباله‌ها را در محل‌های تخلیه نزدیک مناطق حیات وحش بازیافت خواهد کرد تا از مصرف زباله‌های پلاستیکی فیل‌ها جلوگیری کند. همچنین گفته شده است که حصار‌های برقی در اطراف سایت‌ها تعبیه خواهد شد تا حیوانات را دور نگه دارند. اما هیچکدام به طور کامل اجرا نشده است.

به گفته مقامات، ۵۴ محل دفن زباله در مناطق حیات وحش در سراسر کشور وجود دارد که حدود ۳۰۰ فیل در نزدیکی آن‌ها پرسه می‌زنند.


 


 

 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره