نماد آخرین خبر

مهارت زندگی/ اگر این مشخصات را دارید، شما یک آدم غمگین هستید

منبع
نمناک
بروزرسانی
مهارت زندگی/ اگر این مشخصات را دارید، شما یک آدم غمگین هستید

نمناک/ آدم های بدبخت و غمگین تمام لحظات خوششان را با عادات و رفتارهای بدی که دارند به کام خود و اطرافیان تلخ می کنند اما راه حل هایی برای ترک این عادات وجود دارد.

همه ما روز هایی داشته ایم که احساس نارضایتی کرده ایم. هیچ کس نمی تواند 100 درصد از اوقاتش را کاملا خوشحال باشد زیرا طبیعی است که در زندگی فراز و نشیب وجود دارد.

در حالت ایده آل، باید سعی کنید زمان های بدبختی و ناراحتی را به حداقل برسانید و هرچه بیشتر احساس خوشبختی کنید. این کار باعث می شود همه چیز در زندگی تان روان تر پیش برود. با احساس خوب روابط بهتری نیز خواهید داشت.

با این حال، به نظر می رسد برخی از افراد روزهای ناخوشایند متناسبی ندارند. این افراد احساس بدبختی می کنند و روزهای زیادی در هفته را احساس نارضایتی دارند. این افراد ویژگی های مشترکی دارند که ممکن است طی سال ها ایجاد شده و ترک نشده باشند.

شاید آن ها حتی متوجه نشوند که این عادت ها را دارند یا این که ترک آن ها در واقع امکان پذیر نبوده است. این روند حفظ عادت ها می تواند ناشی از این باشد که یا آن ها متوجه نشده اند و یا این که درصدد ترک آن برنیامده اند.

در این قسمت لیستی از عادات بد افراد بدبخت به همراه راه حل از بین بردن هر یک از آن ها معرفی شده است. اگر متوجه شدید که برخی از این عادات را دارید برای یکبار هم که شده روی آن کار کنید. در ابتدا ممکن است ترک آن آسان نباشد اما غیر ممکن نخواهد بود.
 
1. در هر موقعیتی منفی نگره
بیشتر افراد بدبخت، بدبین هستند. آن ها به جای تلاش برای مثبت نگری همیشه نکات منفی را می بینند و برآن تمرکز می کنند. آن ها همیشه منتظر بدترین نتیجه ممکن برای هر شرایطی هستند ، حتی وقتی اتفاق خوبی رخ دهد. چنین افرادی معمولا منافع چیزی را نمی بینند و خوش شانسی شان دوام نخواهد داشت.

برای ترک این عادت، باید به خاطر داشته باشید که اعمال شما ناشی از احساسات تان هستند و احساسات نیز ناشی از فکر شما می شوند. اگر بتوانید به محض داشتن چنین افکاری از آن ها آگاه شوید، باید سعی کنید قبل از این که روی احساسات شما تاثیر بگذارند آن ها را تغییر دهید.

دفعه بعد که اخباری را دریافت کردید یا اتفاقی غیر منتظره افتاد تلاش کنید تا جنبه مثبت آن را نیز در نظر بگیرید. این کار مدتی طول می کشد اما هرچه بیشتر داشتن افکار مثبت و نگرش مثبت را تمرین کنید کار برای شما آسان تر می شود.


2. مدام در حال شکایت کردنه
هرچند وقت یکبار شکایت کردن طبیعی است. این امر مواقعی رخ می دهد که شرایط آنطور که می خواهیم پیش نمی رود اما به نظر می رسد افراد بدبخت همیشه شاکی هستند.

آن ها معمولا در هر موقعیتی جنبه منفی را می بینند و دوست دارند برروی آن تمرکز کنند و حتی درموردش صحبت کنند. این افراد ترجیح می دهند به جای اینکه یاد بگیرند چگونه شرایط را کنار بگذارند و از آن دور شوند دیگران را وارد آن کنند و ادامه دارش کنند.

برای ترک این عادت بد، ابتدا باید از کاری که انجام می دهید آگاه شوید. افکار خود را درنظر بگیرید و متوجه منفی نگری شوید. قبل از این که اجازه دهید این افکار بر شما غالب شوند در نظر بگیرید که آیا شکایت کردن منافعی برایتان دارد یا خیر ؟ در آن صورت می توانید شکایت کردن و اوضاع را اصلاح کنید.

3. از مشکلات مالی ترس داره

افراد ناراضی و بدبخت همیشه در حال شکوه و شکایت از بی پولی هستند و دائما در نزد دیگران از وضع بد مالی خود شکایت می کنند. آنها در زمانی که مشکل مالی برایشان اتفاق می افتد به جای اندیشیدن راه چاره تنها از مشکلات فرار می کنند و در هر جایی مشکل مالی خود را باز گو می کنند. بازگو کردن مشکلات هیچ دردی را دوا نمی کند بلکه در نهایت به خاطر خشک دستی و ناله زدن ها همه دوستان و آشنایان را فراری می دهید.

برای ترک این عادت مشکلات مالی را با کمک و مشاوره گرفتن از دیگران حل کنید و هیچگاه و در هیچ جمعی در مورد آنها توضیح ندهید بلکه فقط با کسانی که راحت هستید و می دانید کمکتان خواهند نمود، مشکلاتتان را بازگو کنید.

4. از زندگی گله منده
افراد بدبخت و ناراضی زندگی را یکنواخت و حوصله سربر دانسته و می گویند چیزی برای هیجان زده شدن وجود ندارد و آدمی محکوم به تحمل یک عمر زندگی ملال آور است. اگر دائما از اوضاع زندگی خود گله کنید، مطمئنا دوستانتان را متواری خواهید نمود و هیچ کس طرف شما نمی آید، با ادامه این روند احساس تنهایی و بیچارگی تان بیشتر خواهد شد.

برای ترک این عادت به زندگی طور دیگری نگاه کنید و خودتان را سرگرم کارهایی نمایید که شما را به وجد می آورند. از زندگیتان گله نکنید و به زوایای مثبت آن نگاه کنید. اگر زندگیتان یکنواخت است ، به این فکر کنید که درگیر مشکلات زیادی نیستید.

5. احساس حسادت محاصرش کرده
افراد ناراضی به جای خوشحالی از موفقیت های اطرافیان، حسادت می کنند یا غبطه می خورند. آن ها معمولا در این شرایط با خود می گویند " چرا من چنین نیستم؟".آن ها در مورد این که آن شخص لیاقت آن را نداشته است با دیگران صحبت می کنند.

برای ترک این عادت، سعی کنید برای خوشبختی اشخاص دیگر خوشحالی کنید. بدانید که حسادت به شما آسیب می رساند و چیزی را تغییر نمی دهد. در عوض، به این فکر کنید که در زندگی خود توانسته اید کاری متفاوت انجام دهید و از مزایایی که اطرافیان تان دریافت می کنند بهره مند شوید.

به آن ها موفقیت شان را تبریک بگویید و اگر شرایط اجازه می دهد صمیمانه از آن ها راهنمایی بخواهید. ممکن است این به شما کمک کنند تا در آینده به این موفقیت دست یابید.

6. احساس قربانی بودن داره
افراد بدبخت علاوه بر احساس حسادت، فکر می کنند که زندگی فقط با آن ها رفتار ناعادلانه ای دارد. احساس می کنند هر بدبختی که در زندگی شان رخ می دهد تقصیر آن ها نبوده و نتیجه تصمیم یا اقدامی که انجام داده اند نیست.

چنین افرادی به سختی به دیگران اعتماد می کنند و هر کسی که پیشنهاد کمک به آن ها کند را زیر سوال می برند. آن ها نگرشی منفی دارند و احساسات منفی شان را به همه می گویند.

برای ترک این عادت، ابتدا به آنچه فکر می کنید، آگاه شوید. بیشتر این عادت ها بدان دلیل ایجاد می شوند که به جای تلاش برای کنترل و رفع آن ها، اجازه می دهید جریحه دار شوند. به یاد داشته باشید این شما هستید که این افکار را دارید بنابراین هر زمان که خواستید می توانید آن را تغییر دهید.

کار خود را با تعیین آنچه باعث می شود این گونه فکر کنید شروع کنید سپس سعی کنید آنچه را که باعث ایجاد این افکار قربانی شدن می شود را تغییر دهید. مسئولیت اشتباهات خود را برعهده بگیرید. به این فکر کنید که کاری متفاوت انجام دهید و اگر چیزی از کنترل شما خارج شده است، درک کنید که اتفاقات بد برای همه رخ می دهد نه فقط برای شما.

7. یک بیماری کوچک رو به بیماری بزرگ تبدیل می کنه
افرادی که احساس بدبختی می کنند، یک مشکل قابل حل روحی را به یک بیماری روانی تبدیل می کنند. آنها علائم یک بیماری را در خود می یابند و این برچسب جدید را محور زندگی شان قرار می دهند.

آنها به جای اینکه به دنبال علائم جزئی روحیشان باشند، بیماری خود را بزرگ کرده و حتی در مورد بیماری مطالعه می کنند و هنگامی که بین دوستان خود قرار دارند، این علائم را از خود بروز می دهند مثلا وانمود می کنند که این شرایط را اصلا دوست ندارند اما اسیرش شده اند.

برای ترک این عادت، هر گاه در پی درمان علائم بیماری خود باشید و بیماریتان را بزرگ نکنید، به جای اینکه در گوگل به جستجوی بیماری باشید، به نزد پزشک روید مطمئنا او بهتر می تواند کمکتان کند.

8. مدام خودش را زیر ذره بین قرار میده
افرادی که تمایل به بدبختی دارند، خودشان را زیر ذره بین گذاشته و همیشه نگران رفتارها و کمبودها و مشکلاتشان هستند. آنها سعی در بزرگ نمایی مشکلات خود دارند.

آنها بر روی مشکلات اطرافیان خود نیز تمرکز کرده و بار مشکلات همه دنیا را به دوش می کشند. مثلا با مریض شدن مادرشان فکر می کنند که چقدر بدشانس هستند که مادرشان مریض است و حتی مشکل خانوادگی دوستشان را از بدبختی خود می دانند.

برای ترک این عادت خودتان را مقصر همه چیز ندانید. بیماری و مشکلات برای همه پیش می آید، پس این از شانس بد شما نیست. برای حل مشکل اطرافیان تا حدی که خودتان اذیت نمی شوید تلاش کنید.

9. بر خودش هیچ کنترلی نداره
افرادی که ناراضی هستند تمایل دارند باور کنند که هیچ کنترلی برآنچه اتفاق میافتد ندارند. آن ها فرصتی را که ممکن است زندگی شان بهبود بخشیده شود ندارند. در نتیجه احساس ناتوانی و سردرگمی می کنند. آن ها قدرتی که با آن؛ تغییرات مثبتی در زندگی خود بوجود آورند را درک نمی کنند.

برای ترک این عادت، به قسمت هایی از زندگی خود فکر کنید که برآن ها کنترل دارید. درک کنید که همه ما با شرایط و موقعیت هایی روبرو هستیم که از عهده ما خارج بوده و این طبیعی است. با تمرکز بر آنچه قادر به کنترل و تغییر آن هستید، به تدریج تغییرات کوچکی که نتایج مثبتی به همراه دارد را شروع کنید.

10. کینه ورزه
افراد بدبخت به سختی می بخشند، آن ها در مورد مسائل جزئی احساس آسیب دیدگی می کنند و کینه های طولانی و غیر ضروری نسبت به مردم دارند. این کینه ها نه تنها بر روابط آن ها تاثیر می گذارد بلکه بر سلامتی عاطفی شان نیز موثر است. این افراد تا وقتی از بخشش امتناع می کنند بیشتر از این که به شخص مقابل شان آسیب برسانند به خودشان آسیب می زنند.

در بخش های قبلی گفتیم که برای ترک این عادت، درک کنید که دلیل دشوار بودن بخشش برایتان این است که هنوز احساس خشم دارید. به این فکر کنید که چرا هنوز از اتفاقی که در گذشته رخ داده است عصبانی هستید بنابراین سعی کنید تمام این عصبانیت را برطرف کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

این را در نظر بگیرید شخصی که شما را ناراحت کرده نیز انسان است و جایزالخطاست. سعی کنید دلسوز باشید و رفتار افراد را از عمل شان جدا کنید. برای بخشش هیچ گاه دیر نیست و عمل آن ها را بهانه ای برای نبخشیدن نکنید.

11. تشکر کردن بلد نیست
یکی از خصوصیات افرادی که تمایل به بدبختی دارند، این است که به نعمت هایی که دارند، فکر نکرده و قدر نشناسند. آنها اعتقاد دارند زندگی سراسر رنج و عذاب است. این افراد اصلا نیمه پر لیوان را نمی بینند و تمایل به بدبختی دارند.

برای ترک این عادت شاکر هر چیزی که خداوند به شما بخشیده باشید، شکرگزاری است که نعمت ها را افزایش می دهد. کفر نعمت سبب غوطه ور شدن در بدبختی واقعی می شود پس به جای اینکه مشکلات و کمبود ها را ببینید به خوشی ها و نعمت ها توجه کنید.

12. منتظر اتفاقات ناگواره
 افرادی که تمایل به بدبختی دارند، اعتقاد دارند خوشبینی موجب دلسردی می شود. آنها همیشه منتظر اتفاقات ناگوار هستند مثلا بعد از درس خواندن می گویند من در شغل مورد نظرم استخدام نخواهم شد و یا فرزندانم از من بیزار هستند.

برای ترک این عادت، همیشه فکر کنید اتفاقات خوشایند برایتان به وجود می آید و ذهنتان را از اتفاقات ناگواردور کنید و خوشبین باشید. فکر کردن به اتفاقات ناگوار سبب افزایش انرژی منفی در زندگی شما می شود.

13. واکنش بیش از حد به مشکلات جزئی داره
برای افراد ناراضی و بدبخت، هر اتفاق منفی کوچکی که در زندگی شان رخ می دهد می تواند یک اتفاق مهم باشد. چیزی که برای بسیاری از ما فقط یک ناراحتی موقت است برای این افراد مشکل بزرگی است.

برای ترک این عادت، یاد بگیرید وقتی اتفاقی رخ می دهد از خود بپرسید آیا این فقط مشکلی جزئی و موقت است یا خیر؟ به جای این که بیش از حد در مورد مشکلی واکنش نشان دهید که واقعا نگرانی زیادی ندارد آن را منصفانه در نظر بگیرید و واکنش خود را بر این اساس تنظیم کنید.

14. مشکلات واقعی رو نادیده میگیره
با وجود این که گاهی مشکلات کوچک به مشکلات بزرگتر تبدیل می شوند اما افراد ناراضی آن را نادیده می گیرند و اجازه می دهند تا مشکل بزرگ و لاینحل شود. اگر مقابله کردن با مشکلات برای این افراد خیلی بزرگ به نظر برسد آن ها ترجیح می دهند وانمود کنند که اصلا مشکلی وجود ندارد.

این امر به ویژه در مورد هر مشکلی که ناشی از خودشان و نگرش شان، انتخابات و اقدامات شان باشد صدق می کند. مسئولیت پذیری و یافتن راه حلی برای مشکل واقعی که آن ها ایجاد کرده و ادامه می دهند بیش از آن است که بخواهند از پس آن برآیند.

برای ترک این عادت بیاموزید که نگاه صادقانه ای به خود بیاندازید. همه ما اشتباه می کنیم و دلیلی ندارد که خودتان را سخت قضاوت کنید اما وقتی تظاهر می کنید که علت یک مشکل خاص نیستید به خودتان لطفی نمی کنید. مسئولیت پذیری در قبال انتخاب ها و اقدامات خود به شما کمک می کند تا احساس توانایی و قدرت بیشتری داشته باشید.

وقتی با مشکلی روبرو شدید که بسیار دلهره آور به نظر می رسد برای ارزیابی دقیق آن وقت بگذارید. سعی کنید این مشکل را به اجزای کوچکتر تقسیم کنید تا یکی یکی آن ها را حل کنید. به این ترتیب برخورد با مشکل چندان دشوار به نظر نمی رسد.

15. والدینش رو مقصر میدونه
افراد بدبخت همیشه والدین خود را مقصر همه کم و کسری ها و شکست ها می دانند. آنها اعتقاد دارند، والدین آنها را به دنیا آوردند و اینطور بزرگ کردند و همه ویژگی های بدشان را از والدین به ارث برده اند. آنها خودشان را فردی قربانی می دانند و در همه جا دیگران را مقصر همه چیز می دانند.

برای ترک این عادت، اشتباهاتتان را گردن بگیرید و دیگران را مقصر کاستی های خود ندانید. اگر خودتان را مقصر بدانید، می توانید ایراد خود را بیابید و بهتر می توانید ایراداتتان را رفع کنید تا دیگر اشتباه نکنید.

16. از چیزی لذت نمیبره
 افراد بدبخت از هیچ چیزی در دنیا لذت نمی برند و معتقدند فقط مردم سطحی از غذا، استراحت، فیلم و طبیعت لذت می برند. آنها لذت را زودگذر دانسته و می گویند هیچ لذتی نمی تواند بدی های این جهان را جبران کند. آنها در زمان لذت بردن فورا یاد سال های تباه شده، قربانیان زلزله، بیماران لاعلاج و... می افتند.

برای ترک این عادت، از این جهان و نعمت هایش لذت ببرید. درست است لذت ها زودگذرند اما در لحظه حال زندگی کنید و ذهن مشوش خود را از گرفتاری ها دور کنید.

17. با افراد ناراضی معاشرت میکنه
افراد ناراضی از معاشرت با افراد ناراضی دیگر لذت می برند زیرا شبیه هم بوده و یکدیگر را درک می کنند. در واقع، فرد ناراضی دیگری به جای این که راهی بهتر ارائه دهد، از نگرش این افراد حمایت می کند.

برای ترک این عادت، افرادی که ناراضی، شاکی و بدبین هستند را از زندگی خود حذف کنید و یا زمانی که به صحبت و معاشرت با آن ها می پردازید را به کم ترین حد ممکن برسانید. یا حداقل اجازه ندهید نگرش یا رفتار آن ها بر رفتار شما تاثیر بگذارد. به دنبال افراد مثبت، خوشحال و خوش بین باشید و وقت بیشتری را با آن ها بگذرانید.

18. زندگی کردن در گذشته یا آینده عادتشه
افرادی که تمایل به بدبختی دارند بیشتر از این که از زمان حال لذت ببرند به فکر گذشته یا آینده خود هستند. آن ها یا درحال یادآوری زمان بهتر و افتخارات گذشته هستند یا امید به آینده ای روشن تر دارند. یا این که واقعا بدبین هستند و تمام بدبختی ها و بی عدالتی های گذشته خود را چه واقعی و چه غیر واقعی، مدام در ذهن خود تکرار می کنند و نگرانند که چه بدبختی هایی در آینده انتظارشان را می کشد. افراد بدبخت تمایل دارند یکی از این دو چیز را باور کنند و هیچ تلاشی نکنند. در این صورت اوضاع برایشان همیشه بد خواهد بود.

برای ترک این عادت، نسبت به افکار خود آگاهی بیشتری داشته باشید و بدانید که آن ها بر احساسات شما تاثیر مستقیمی می گذارند. بهترین راه برای هوشیاری راجع به این موضوع مدیتیشن می باشد.

شروع یک تمرین مدیتیشن توانایی شما را در تمرکز بر زمان حال و نگرانی از آینده و گذشته را بهبود می بخشد. مدیتیشن به شما می آموزد تمام آنچه که دارید متعلق به زمان حال است. گذشته برای همیشه از بین رفته است و آینده همیشه از عهده ما خارج خواهد بود بنابراین از زمان حال لذت ببرید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره