نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
  2. برگزیده
دیدنی-خواندنی

شهادت 3 برادر که جواهرات مادرشان بودند

منبع
فارس
بروزرسانی
شهادت 3 برادر که جواهرات مادرشان بودند

فارس/ در قطعه ۲۶ ردیف ۴۴ بهشت زهرا، در میان قبور شهدا، مدفن سه شهید تهرانی با مزارهایی شبیه هم توجه زائران شهدا را به خود جلب می‌کند. سه برادر شهیدی که هر یک از آن‌ها توسط گروه منافقین به شهادت رسیده‌اند.

رضا برادر بزرگ‌تر است. او در هشتم مهرماه سال ۱۳۳۴ دیده به جهان گشود. حبیب هم نزدیک سومین سالروز تولد برادرش در هفتم مهرماه سال ۱۳۳۷ به دنیا آمد. اما شهادت این ۲ برادر در یک روز آن هم در روز نهم مهرماه ۱۳۶۱ هنگام بازگشت از  جلسه اخلاق حاج آقا مجتبی تهرانی در اثر بمب‌گذاری منافقان در میدان امام خمینی (ره) تهران اتفاق افتاد.

مجید پسر دیگر این خانواده نیز در ۲۴ مردادماه سال ۱۳۴۱ به دنیا آمد. او نیز در ۲۸ آبان‌ماه سال ۱۳۶۹ در کرمان به دست اشرار مسلح به شهادت رسید.


مادر شهیدان رضا، حبیب و مجید دباغ‌زاده

اعظم فغفوری مادر شهیدان رضا، حبیب و مجید دباغ‌زاده این گونه به روایت فرزندان شهیدش پرداخته است: آقا حبیب از کلاس نهم کار می‌کرد. شبانه درس می‌خواند و قبل از انقلاب دیپلم گرفت. در زمینه فعالیت‌های قبل از انقلاب، تلاش بسیاری داشت. اعلامیه و نوار می‌گرفت و پخش می‌کردند.

آقا مجید بسیار مؤمن بود و در عین ایمان بسیار شوخ طبع بود. در کربلای ۵ زخمی شد. پرده گوشش آسیب دید و چهار ترکش خورد. نمی‌توانست راه برود، ولی با این حال می‌گفت: هنوز لایق شهادت نشده‌ام. سال ۱۳۵۹ عضو رسمی سپاه شد. ۲ سال محافظ آقای موسوی تبریزی بود. پس از آن ۲ سال در قسمت حراست فرودگاه بود و بعد کارمند نخست وزیری شد.


دیدار رهبر انقلاب با خانواده شهید دباغ‌زاده

همراه خواهران جنوب شهر به دیدار امام (ره) رفتیم و جواهراتمان را به ایشان هدیه دادیم. وقتی برگشتم، اقوام گفتند: چرا این کار را کردید؟ شما چند فرزند پسر دارید و باید به فکر آینده آن‌ها باشید و سرمایه‌ای را برایشان پس‌انداز کنید. به آن‌ها گفتم: من چهار جواهر و الماس دارم؛ رضا گردنبند الماس، حبیب دستبند الماس، مجید گوشواره الماس و حمید انگشتر الماس من هستند. خدا به من چهار زینت داده که هر چهار تای آن‌ها مؤمن و نمازخوان‌اند و من زینت دیگری نمی‌خواهم. قبل از شهادت رضا خواب دیدم گردنبند الماسم پاره شد و به زمین افتاد. فهمیدم که رضا شهید می‌شود.

به گزارش فارس، پدربزرگ «شهیدان دباغ‌زاده» از یاران «ستارخان» و از مشروطه خواهان بود. حتی پسرانش نیز در زمان انقلاب به شهادت رسیدند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره