راسخون/ هجوم نیروهای عراقی به خوزستان بعد از 31 شهریور 1359 از محورها و معابر متعدد و با به کارگیری نیروهای زرهی و مکانیزه مجهز ، باعث تصرف بخش های وسیعی از استان زرخیز خوزستان شد ؛ به طوری که دشمن تا چند کیلومتری دزفول و اهواز پیشروی کرد.دشمن متجاوز در اوائل جنگ تحمیلی از طریق تنگ چزابه و جاده مرزی جفیر با بهره گیری از ? لشکر پیاده و پیاده – مکانیزه به بستان حمله کرد و با اشغال بستان و 70 روستای اطراف آن عده ای از اهالی این شهر را شهید و به اسارت خود در آورد و جنایات بی شماری را نیز در این منطقه مرتکب گردید.

در جبهه های میانی خوزستان ، نیروهای بعثی با تصرف شهر بستان حمله خود را به منظور قطع جاده اهواز – دزفول ادامه داده و قسمتهای وسیعی از دشت عباس را به تصرف خود درآوردند و در پایین رودخانه کرخه متوقف و مستقر شدند . در محور جنوبی رودخانه کرخه ، پس از تصرف بستان و ادامه پیشروی خود ، شهر سوسنگرد را نیز به تصرف در آوردند . در شمال رود کرخه نیز با تصرف ارتفاعات الله اکبر پادگان نظامی دشت آزادگان مورد تهدید قرار گرفت ، اما در جبهه میانی بستان و مناطق گسترده ای از استان خوزستان علی رغم اجرای چندین عملیات کوچک و بزرگ تا مهر ماه 60 این مناطق همچنان در تصرف دشمن بود ؛ اگر چه رزمندگان اسلام قبل از فتح نهایی بستان ، حملات و فداکاری هایی را در باز پس گیری این مناطق از خود نشان دادند .

به عنوان مثال در تاریخ 59/10/15 نیروهای تیپ همدان و برادران سپاه مواضع سد کننده ای در مقابل دشمن به وجود آورده و با هجوم به آنها باعث متلاشی شدن ? تیپ و انهدام تعداد زیادی از تانک های بعثیان گردیدند .

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar