آخرین خبر/ کیسه آمنیوتیک یک کیسه تنگ و کوچک آب است که پس از لقاح شکل می‌گیرد. کیسه آب درواقع این کمک را انجام می‌دهد که جنین در طول دوران بارداری مادر، محافظت‌شده و در محیطی امن و استریل رشد کند.

سه ماه نخست بارداری: رشد رویان و جنین در مراحل اولیه بارداری

هفته یکم تا سیزدهم سه ماه نخست بارداری، با عمل لقاح آغاز شده و تکثیر سلولی سبب ایجاد رویان می‌گردد. نکته بسیار مهم در این زمان چنین است که رویان در ابتدا دارای دولایه سلولی بوده که منشأ تشکیل و رشد تمامی ارگان‌ها و همچنین اندام‌های بدن در طول مدت بارداری به‌حساب می‌آیند.

سه ماهه دوم بارداری: رشد جنین در اواسط دوران بارداری

سه ماهه دوم بارداری شامل هفته چهاردهم تا هفته بیست‌ و هفتم است. در آغاز سه ماهه دوم بارداری، طول جنین به حدود ۹ سانتیمتر و وزنش به ۴۰ گرم می‌رسد. جنین کوچک که اکنون اثر انگشتی یکتا برای خود دارد در محل موردنظر خود استقرار یافته و قلبش ۲۵ لیتر خون در طول شبانه‌روز پمپاژ می‌کند.
بعد از گذشتن چند هفته، اسکلت جنین سخت‌تر شده و از حالت غضروفی لاستیکی به استخوانی تبدیل می‌شود. در این زمان است که جنین توانایی شنیدن صداها را نیز به دست می‌آورد و شما به‌ احتمال ‌زیاد می‌توانید تکان‌ها و لگدهای جنین خود را احساس کنید البته اگر هنوز متوجه آن نشده باشید.

سه ماه سوم بارداری: رشد جنین شما در بارداری پایانی

سه ماهه سوم بارداری شامل هفته بیست و هشتم تا هفته چهلم بارداری است. در آغاز سه ماهه سوم، وزن جنین تقریباً یک کیلوگرم است. او هم‌اکنون می‌تواند پلک بزند و چشمانش را باز کند. پوست جنین در سه ماهه سوم بارداری با جذب بیشتر چربی چروکیدگی‌های خود را برطرف کرده است و به پوستی صاف تبدیل خواهد شد. همچنین ناخن‌های دست‌وپا رشد می‌کنند و موهای واقعی نوزاد بر روی سر او ایجاد می‌شود.

در این زمان است که میلیاردها نورون مغزی ایجاد می‌گردند و بیشترین زمان وزن گیری جنین طی می‌شود به‌طوری‌که درنهایت هنگام زایمان میانگین وزن نوزاد به ۳ کیلوگرم و قد به ۴۸ سانتیمتر خواهد رسید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar