آخرین خبر/ علی بن مهزیار (علی ابن مهزیار) کیست؟
علی بن مهزیار یکی از شخصیت‌های شاخص جهان تشیع است که در قرن سوم هجری زندگی می‌کرد. این فقیه، دانشمند و محدث شهیر شیعه از یاران نزدیک امام رضا علیه السلام، امام جواد علیه السلام و امام هادی علیه السلام بود و علوم دینی را در محضر آن بزرگواران فرا گرفت. ماجرای تشرف علی بن مهزیار به محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف از جمله روایت‌های معتبر و مشهور در باب دیدار با حضرت ولی عصر (عج) است.

زندگینامه علی بن مهزیار
علی بن مهزیار در خانواده‌ای مسیحی و در هندیجان به دنیا آمد. کودکی بیش نبود که پدرش به دین اسلام و مذهب تشیع مشرف گشت. ابن مهزیار نیز در کودکی همچون پدرش به اسلام گروید. پدر علی بن مهزیار پس از مسلمان شدن به یکی از روستا‌های اهواز هجرت کرد و در آنجا ساکن شد، از این رو ابن مهزیار را با نام علی بن مهزیار اهوازی می‌شناسند.

ابن مهزیار در علم فقه و احکام اسلامی از جایگاه والایی برخوردار بود. او همواره در بین دانشمندان به عنوان یک عالم قابل اطمینان و معتبر شناخته می‌شد. ابن مهزیار این افتخار را داشت که در محضر امامان شیعه دانش بیاموزد. او در زمره یاران خاص امام رضا (ع)، امام جواد (ع) و امام هادی (ع) قرار داشت و احکام دینی را در نزد آن بزرگواران فرا می‌گرفت.

در کتب شیعه روایات متعددی وجود دارد که علی بن مهزیار از امام رضا (ع) و امام جواد (ع) نقل کرده است. در برخی از نواحی ابن مهزیار به عنوان نماینده امامان معصوم فعالیت می‌کرد. مطابق با روایات تاریخی او عهده دار نمایندگی از سوی امام جواد (ع) و امام هادی (ع) بوده است.
علی بن مهزیار از صحابی خاص امام جواد (ع) بود و در زمره یاران نزدیک آن حضرت جای داشت. بسیاری از سخنان نقل شده از ابن مهزیار از امام جواد (ع) روایت شده است.

توقیعات یا نامه‌های متعددی از امام جواد وجود دارد که ابن مهزیار در آن‌ها مدح شده است. مضمون این نامه‌ها نشان از مقام بالای ابن مهزیار در نزد امام دارد. امام جواد در این نامه‌ها ابن مهزیار را تمجید کرده و برای او دعای خیر می‌کند. این میزان از اظهار لطف و محبت از سوی آن بزرگوار مقام و منزلت ارزشمند ابن مهزیار را نشان می‌دهد.

حرم و مرقد علی بن مهزیار کجاست؟
آرامگاه علی بن مهزیار اهوازی (Tomb of Ali ibn Mahziar Ahvazi) در شهر اهواز واقع شده است. بقعه‌ای زیبا که در حقیقت بخشی از بافت تاریخی اهواز است. مرقد ابن مهزیار تاریخچه تاریخی و مذهبی جالبی دارد. بر طبق روایات تاریخی در سال ۲۰۱ هجری قمری، امام رضا علیه السلام به دستور مامون از مدینه به طرف خراسان حرکت کرد. در شانزدهم صفر امام رضا (ع) به شهر اهواز رسید و چند روزی در آنجا اقامت گزید. بعد‌ها در محل اقامت امام رضا علیه السلام مسجدی با نام مسجدالرضا (Reza Mosque) بنا شد. گفته می‌شود ساخت این مسجد به دست ابن مهزیار انجام شده است. بعد‌ها علی بن مهزیار وصیت کرد که پس از مرگ او را در این مسجد به خاک بسپارند.

 در حال حاضر در بخش غربی مقبره ابن مهزیار یک سالن وجود دارد که به نظر می‌رسد همان مسجد الرضاست. آرامگاه علی بن مهزیار اکنون به عنوان یک مکان زیارتی پذیرای حضور زائران از سراسر کشور است. در جنب این زیارتگاه تعدادی از شهدای جنگ تحمیلی به خاک سپرده شده‌اند. آرامگاه ابن مهزیار همچنین مکانی برای تجمع مردم در بسیاری از مناسبت‌های مذهبی است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar