فارس/ سرهنگ سارانی با افتخار و علاقه از شغلش می‌گوید از اینکه با عشق در این راه پای گذاشته و اگر زمان به عقب برگردد باز هم پلیس می‌شود.

«سرهنگ دوم فرشته سارانی» را می‌گویم؛ کارشناس علوم انتظامی و جزو اولین دسته پلیس زن در دانشکده «کوثر» دانشگاه علوم انتظامی است.

بعد از فارغ التحصیلی نیز وارد پلیس راهور انتظامی کل کشور شده و از سال ۸۲ تا ۹۹ در مرکز صدور گواهینامه و از سال ۹۹ تاکنون نیز در معاونت فنی مهندسی پلیس راهور مشغول به فعالیت است؛ متاهل است و مادر دو دختر ۹ و ۱۵ ساله.


سرهنگ سارانی با افتخار و علاقه از شغلش می‌گوید از اینکه با عشق در این راه پای گذاشته و اگر زمان به عقب برگردد باز هم پلیس می‌شود.

از سرهنگ سارانی می‌پرسم شما که رسته تخصصی تان پلیس راهور است تا بحال جریمه شده اید؟

لبخند می‌زند و می‌گوید: بله؛ البته در حد توقف در محل ممنوع بوده است؛ آن هم یک بار که مجبور شدم برای تهیه نسخه پزشکی دخترم مقابل داروخانه توقف کرده تا دارو را بگیرم.

می‌پرسم وقتی جریمه شدید ناراحت و عصبانی نشدید؟ کارت شناسایی تان را نشان مأمور ندادید تا جریمه را پاک کند؟

می‌خندد و می‌گوید اصلا این کار را نکردم؛ اگر کارت را نشان می‌دادم که بدتر بود، می‌گفتند خودش پلیس است و تخلف کرده است.

از رعایت قوانین و مقررات می‌پرسم؟

می‌گوید:به غیر از آن یک باری که به خاطر توقف در محل ممنوع جریمه شدم در هنگام رانندگی حتما قوانین و مقررات را رعایت می‌کنم؛ به هیچ‌وجه تخلفات حادثه ساز از جمله سبقت و سرعت غیر مجاز ندارم، هر کجا هم که هستم دائم تذکر می‌دهم حتی موقع رانندگی همسرم، با اینکه همسرم قانونمند است و با احتیاط رانندگی می‌کند، اما به هر حال من تذکر می‌دهم.

می‌پرسم تا به حال شده در خیابان به راننده متخلفی تذکر داده یا شماره خودرویش را نوشته و جریمه‌اش کنید؟

سرهنگ سارانی می‌گوید: من اخطاریه نویسه نیستم؛ این دسته از افراد فقط دفتر ثبت جرایم را داشته و جریمه‌ها را ثبت می‌کنند؛ اما اگر جایی ببینم خلافی صورت گرفته و جای تذکر باشد حتماً تذکر می‌دهم.

می‌پرسم وقتی به مجالس یا مهمانی‌ها وارد شده و افراد می‌فهمند که شما پلیس هستید چه عکس العملی دارند؟

می‌گوید برای خیلی‌ها جذاب است که یک خانم «پلیس» است؛ در مهمانی‌ها و مراسم وقتی وارد می‌شوم به محض ورودم همه بلند می‌گویند جناب سرهنگ آمد... راستش شغلم باعث شده که روابط افراد با من گسترده‌تر باشد؛ از راهنمایی و کارشناسی گرفته تا در خواست‌ها و گلایه‌ها را همه به من می‌گویند؛ در کل احترام خاصی برای من و به خصوص لباس کارم قائل هستند؛ خداروشکر تاکنون همه احترام ما را داشته و بی احترامی نکرده اند.

از دوره‌های رزمی و آموزشی می‌پرسم

می‌گوید: وقتی که در دانشگاه بودیم آموزش‌های رزمی در رشته‌های مختلف، چون کاراته، تکواندو، ووشو و تیراندازی را طی کرده و پس از آن نیز دوره‌های تخصصی رسته را طی کردیم.

می‌پرسم در خانواده تان کسی پلیس بوده است؟

می‌گوید نه؛ اولین پلیس خانواده، بنده هستم، اما مادر و پدرم_ که کارمند دانشگاه تهران بوده_ از من حمایت کرده تا آنجا که وارد دانشگاه شده و الان هم چند سالی است که شاغل شده ام.

سرهنگ سارانی در خاتمه از همسر پرستار و دخترانش می‌گوید که همواره همراهش بوده و به پلیس بودنش افتخار می‌کنند.


 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar