برنا/ با ما همراه باشید تا با اصحاب امام علی(ع) طبق اسناد دقیق و معتبر آشنا شوید.


فهرست اصحاب امام علی (ع) عبارت است از:
سلمان فارسی از برترین یاران پیامبر (ص) و امام علی (ع) است. احادیث فراوانی از معصومین (ع) درباره وی رسیده است؛ از جمله اینکه رسول خدا (ص) فرمود: «سلمان از ما اهل بیت است». جندب بن جناده، مشهور به ابوذر غفاری، چهارمین شخصی است که به پیامبر (ص) ایمان آورد. وی در دفاع از حق امام علی (ع)، در آغاز از بیعت با ابوبکر سر باز زد. مقداد بن عمرو، از جمله هفت نفری است که در ابتدای بعثت رسول خدا (ص) به او ایمان آورد و مسلمان شد. پس از رحلت رسول خدا (ص) مقداد از جمله کسانی بود که با ابوبکر بیعت نکرد و در طول ۲۵ سال سکوت امام علی (ع)، همواره همراه وی بوده است.

عمار یاسر از اولین کسانی است که به پیامبر (ص) ایمان آورد و همراه اولین گروه از مسلمانان به حبشه هجرت کرد و پس از هجرت رسول خدا (ص) به مدینه، به او پیوست. عمار پس از رحلت پیامبر (ص) همچنان در راه دفاع از اهل بیت و امام علی (ع) استوار ماند و در دوران حکومت عمر بن خطاب، مدتی امارت کوفه را عهده‌دار بود؛ ولی، چون فرد عادل و ساده‌زیستی بود، عده‌ای زمینه برکناری او را فراهم آوردند. وی سپس به مدینه برگشت و در کنار علی (ع) ماند و از او بهره برد. مالک بن حارث عبد یغوث نخعی، مشهور به مالک اشتر نخعی، در یمن به دنیا آمد و اولین کسی بود که با امام علی (ع) بیعت کرد.

در جنگ‌های جمل، صفین و نهروان از فرماندهان علی (ع) بود. عبدالله بن عباس، معروف به ابن عباس، پسرعموی پیامبر (ص) و امام علی (ع) است. او احادیث بسیاری از پیامبر (ص) نقل کرده است. ابن‌عباس در دوران خلفا، همواره علی (ع) را شایسته مقام خلافت می‌دانست و در دوران حکومت امام علی (ع) در جنگ‌های جمل، صفین و نهروان حاضر بود و از طرف امام علی (ع) استاندار بصره بود. ابوالهیثم بن تیهان، از نخستین افراد از انصار که اسلام آوردند ؛ وی یکی از ۱۲ نفری بود که در زمان ابوبکر بر حق خلافت امام علی (ع) و اینکه پیامبر او را به جانشینی خود برگزید شهادت دادند.


او در صفین پس از شهادت عمار به شهادت رسید و از کسانی است که امام علی (ع) به خاطر از دست دادن‌شان ابراز تأسف کرد و فرمود: أین عمار؟ أین ابن تیهان؟...صعصعه بن صوحان، او در زمان پیامبر مسلمان شد، اما آن حضرت را ندید. وی در جنگ‌های سه‌گانه جمل، صفین و نهروان حضور داشت. امام علی (ع) او را سخنرانی زبردست، و معاویه زبان او را آهنین توصیف کرده‌اند. او از سخنوری خود در دفاع از امام علی (ع) استفاده می‌کرد.کمیل بن زیاد، از تابعین اصحاب رسول خدا (ص) و از یاران خاص امام علی (ع) و امام حسن (ع) بود.

او از جمله شیعیانی است که در روز‌های اول خلافت حضرت علی (ع) با او بیعت کرد و در جنگ‌های امام علی (ع) علیه دشمنان جنگید. محمد بن ابی بکر، فرزند خلیفه اول در سال دهم هجری به دنیا آمد. او از اصحاب خاص امام علی (ع) بود که اعتقاد داشت خلفای پیشین، حق علی (ع) را پایمال کرده و معتقد بود کسی سزاوارتر از علی بن ابی‌طالب برای احراز مقام خلافت نیست. محمد در دوران خلافت امام علی (ع) در جنگ‌های جمل، صفین امام علی (ع) را یاری کرد. او در رمضان سال ۳۶ هجری حاکم مصر شد و در صفر سال ۳۸ هجری توسط سپاه معاویه کشته شد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar